Výlety

Kraków + Wieliczka

14.7.2011

Po návrate z Erasmus ma čakalo ešte niekoľko školských povinností. Jednou z nich bola individuálna návšteva Krakowa a Wieliczky v rámci predmetu Geologicko-montánní ložisková exkurze. Takže v pondelok 11. júla sme obsadili náš Renault Thalia bez klímy a v 30°C horúčavách sa vybrali do Poľska.

V Poľsku na diaľnici nepotrebuje známku. Mýto sme platili dva krát – pri Katowiciach a pred Krakowom. 8 zlotých pre osobné auta. Hneď za prvým mýtom nás zastavila Inspekcja transportu drogowego. Chceli naše pasy/občianské a zdržali nás circa 20 minút. Pre poľsky nehovoriacich len upozorním, že nešlo o žiadnu drogovú políciu, ale o dopravnú.

Prvá zástavka bola vo Wieliczke. Vystáli sme krátku frontu a zakúpili lístky s anglickým sprievodcom (54 PLN pre študentov). Vonku bolo neznesiteľné teplo, takže sme boli radi že do vnútra sme sa dostali pomerne rýchlo. Ja som vo Wieliczke už dva krát bola, takže výklad poznám, ale aj tak sa mi tam opäť páčilo a nenudila som sa.

Skupín bolo veľa, takže sa občas čakalo. Ale nakoniec sme sa dostali až k reštaurácií kde sme sa najedli. Btw. varia moc dobre a majú príjemné ceny, čakala som nejakú jaskynnú prirážku, ale myslím že v meste by nás to vyšlo drahšie. Odporúčam čokoládový koláčik. Za reštauráciou je už len výťah a múzeum. Do múzea sa nikomu nechcelo, takže sme sa vybrali k výťahom. Keďže bolo veľa skupín (v každej cca 35 ľudí a púšťali ich po 10-15 minútach) dalo sa predpokladať že na výťah, do ktorého sa vojde ani nie 20 ľudí sa bude čakať. A veru sa čakalo – vyše hodiny. A to nám už bola zima.

Ale nakoniec sme Wieliczku opustili a zamierili do Krakowa. Pre mňa tam bola povinnosť odfotiť sa pred aspoň šiestimi pamiatkami (ako dôkaz že som naozaj v Krakowe bola). Vybrala som si Fabriku Emalia Oscara Schindlera, Radničnú vežu, Hlavný rynok, Floriánsku bránu, Jagellonskú univerzitu, zámok Wawel a bulváry Krakowa. Centrum Krakowa je pekné a ľahko sa v ňom orientuje, takže sme to celé prešli rýchlo a nijak sme sa nezdržovali.

Na diaľnici nás zastihol silná nárazový dážď. Taký, že stierače na prednom skle nestíhali a zadné sklo bolo suché. Na koleje v Ostrave sme prišli pred deviatou večer. Pri vchode nejaký securiťáci, vraj kolejky máme ukázať. Ja som kolejku vtedy ešte nemala (na izbe bol oficiálne nasťahovaný niekto iný, aj keď to máme s priateľom dlhodobo ako partnerák, no ale chyby v Matrixe nastávajú a mňa nemohli do systému pridať dokiaľ sa ten dotyčný neodhlási). Našťastie vďaka nepozornosti jedného zo sekuriťákov sa mi podarilo prejsť.

Tie kontroly tú ešte nejaký týždeň budú kvôli Majstrovstvám Európy v atletike do 23 rokov. Koleje, ktoré bývajú cez prázdniny vyľudnené, sú teraz plné organizátorov a mladých sporo odetých atlétov. Btw. tieto majstrovstvá sa prvý krát uskutočnili 10-13.júla 1997 vo fínskom meste Turku a konajú sa každé dva roky, vždy v inom štáte.

A aby som nezabudla, fotky sú na gPicasa (fotoalbum sa otvorí v novom okne).

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.