Cestujem Výlety

Víkend v južných Čechách

30.10.2018

Vôbec si nespomínam, či som niekedy bola v južných Čechách. Po poslednom víkende ale viem, že sme tam neboli poslednýkrát. Tam je tak nádherne.

Nemali sme žiadne plány. Manžel mi pred pár mesiacmi poslal odkaz na wellness hotel Boží oko a keďže na zbytočné darčeky sme už starí, rezervovala som nám tam víkendový pobyt na jeho narodeniny. Je to maličký hotel, ale krásne zariadený, v malej dedinke. Výborne varia, aspoň čo si dovolíme podľa jednej večeri hodnotiť. Veľmi sa nám páčil veľký dvor, kde je i jazierko v ktorom sa dá kúpať. Medzi jabloňami natiahnuté húpacie siete, do toho západ slnka, no idylka, čo vám budem hovoriť.

Ale na nejakú dobu si podobné ubytovania odpustíme. Adam je mimoriadne zvedavý, naviac zrovna tento víkend sa mu prerezávala posledná trojka a tie mu dali vážne zabrať. V noci sa často budil a cez deň bol podráždený. Udržať ho pri jedle v miestnosti bez detského kútika bol problém. Nerobil vyslovene neporiadok ani krik, ale verím, že bezdetný alebo dôchodkoví hostia by si viac predstavovali “dobré dieťa, ktoré ticho sedí na stoličke a vzorne papá”. Každý kto má batoľa vie, že také dieťa neexistuje. Takže hoci sa nám páčilo, tak skoro sa tam nevrátime a dáme prednosť iným formám ubytovania.

Naviac wellness majú prístupný až od dvanástich rokov, takže s Adamkom sme nevyužili, čo nás trochu mrzelo, pretože on vodu miluje.

SOBOTA

Pár dní pred odjazdom manžel navrhol turistiku, takže sme vybrali parádnu trasu zo Zlatej koruny až na Kleť. 17 km v nádhernom CHKO Blanský les. Bohužiaľ ja som mala malé topánky, ktoré ma už od začiatku tlačili a Adam kvôli prerezávajúcemu sa zubu nespolupracoval. Takého som ho vôbec nespoznávala, nechcel sa nosiť, na chôdzu bol unavený, nechcel sa hrabať v listoch, nič ho nezabavilo a som si istá, že odplašil všetky srnky.

Že sme prešli sedem kilometrov je vlastne zázrak. No ale les je naozaj nádherný, občas nejaká vyhliadka a narazili sme sa skvelý edukačný dendrofón. Upršané počasie nám vadilo najmenej, pretože na to sme boli všetci traja pripravení. Adam si nakoniec chvíľu aj pospal a posledný polkilometer prešiel úplne sám, i keď tomu predchádzalo dlhé státie na jednom malom kopčeku a pochodovanie na mieste. No konečne bol spokojný.

Kúsok od Zlatej Koruny je Český Krumlov, ktorý som už dlho chcela navštíviť. Keďže sme turistiku skončili skôr, ako sme plánovali, vybrali sme sa zámok a vežu, z ktorej bol aj napriek počasiu krásny výhľad. Prekvapilo ma množstvo turistov, ktorí v meste boli. Ale mesto je krásne, je tam čo obdivovať. A šikovne to využívajú obchodníci, ceny mali nadnesené. Adamka najviac zaujala kováčska dielňa, pretože teraz ma obdobie ohňa (sviečky, plynový sporák, zapaľovač, zápalky, horiaci krb… každý deň musíme niečo z toho pozerať).

Na neskorí obed sme zašli do Svachovky. Chceli sme tam už v lete, ale nevyšlo to, mali plno, tak keď sme sa pohybovali v tých končinách, bola by škoda sa tam nezastaviť. Svachovka je úžasné miesto, kde by sa dal stráviť celý týždeň. Čokoládovňa, piváreň, výborná reštaurácia, destilérka, kde pracujú na svojej prvej whisky, ovečky i golfové ihrisko.

Manžela zaujímala práve tá chystaná whisky, ktorá bude už na jeseň budúceho roka. Whisky totiž potrebuje minimálne tri roky. Zatiaľ sa dá kúpiť dvojročný destilát, majú 218 fliaš. A jeden už zdobí našu whisky vitrínu. Svachovka sa inšpiruje škótskou whisky, v priestoroch reštaurácie je i súkromná zbierka s veľmi cennými fľašami.

Na Boží oko sme sa vrátili až večer. Aj napriek prvotnej Adamkovej nespokojnosti pri turistike, boli sme spokojní.  A unavení. Sprcha a spať, nič viac sme nepotrebovali.

NEDEĽA

Keďže do Brna je to takmer tri hodiny, ktoré sme chceli, aby Adam prespal, pred odjazdom v nedeľu sme si naplánovali ešte jednu zastávku. Vlastne nakoniec dve.

Začali sme na prekrásnom zámku Hluboká. Kvôli počasiu bola ale vyhliadková veža zatvorená a na hodinovú prehliadkovú trasu je ešte Adamko maličký. Tak sme sa iba prešli záhradou a išli ďalej. Veľmi nás potešilo, že keď sme prechádzali okolo kostola, pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku ČSR zrovna hrali a spievali slovenskú hymnu.

V Hlubokej sa nachádza i malá ZOO a to je niečo pre mňa. Teraz už i pre Adamka. Súčasťou je lovecký zámok Ohrada s expozíciami o poľovníctve a rybárstve. Adama najviac zaujímali obrovské papuče v ktorých sa má chodiť po poschodí (asi kvôli drevenej podlahe). Mali tam aj pár interaktívnych prvkov a hier pre deti, koniec koncov, ide o súčasť skvelého Národního zemědělského muzea (to pražké odporúčam s deťmi navštíviť opakovane).

V ZOO veľa zvierať spalo alebo sa schovávalo, no i tak sme tam našli pár obľúbencov. Strávili sme tam len asi hodinu, naozaj nie je veľmi veľká. Ľudí by sme zrátali na prstoch rúk, všetky stánky zatvorené, detské ihrisko sme radšej obchádzali. Adam ku koncu už zaspával, takže sme to na záver len preleteli a svižným krokom do auta. Adam zaspal pomerne rýchlo a cesta do Brna utiekla pohodovo.

Do južných Čiech sa v lete určite vrátime, objavila som ďalšie krásne miesto neďaleko Šumavy. Na august máme rezervovaných pár dní tam, uprostred prírody.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.