Cestujem Sever Európy

Urho Kekkonen National Park

21.6.2016

Národný park pomenovaný podľa najdlhšie slúžiaceho prezidenta Fínska Urho Kaleva Kekkonena sa rozkladá na ploche 2 550 km2, čo je asi päťkrát viac ako rozloha Prahy. Takže je veľký. Nachádza sa v Laponsku a založený bol v toku 1983. Takže pomerne mladý.

Tým ako je veľký a rôznorodý sa hodí pre každého turistu. Tí menej zdatní sa môžu vybrať na niektorú z ľahších a iba pár kilometrových trailov z východzích mestečiek Saariselkä, Kiilopää, Tankavaara, Sompiojärvi, Kemihaara alebo Haukiniva. Tí odvážnejší si vezmú dovolenku na týždeň a prejdú park krížom krážom.

Ako som už spomínala v predchádzajúcich článkoch, fínske národné parky milujú turistov a dajú im dostatok možností, aby v nich mohli prespať. Iba prístreškov je v celom parku takmer tridsať, nechýba niekoľko desiatok chát, prístupných je šesť sáun (áno, Fíni saunu milujú tak moc, že nesmú chýbať ani v národnom parku), samozrejmosťou sú miesta na stanovanie a viac ako stovka vyhradených táborákov.

Fakt uvažujem o tom, že sa sem ešte niekedy na týždeň vyberieme. Iba sem. Na poriadny trail naprieč parkom. Aj manžela to nadchlo, tak čo vy viete, možno o rok budú články z toho, ako preklíname komáre a koho to bol nápad prejsť denne desiatky kilometrov laponskou divočinou.

Tentokrát však máme iba jeden deň (no teoreticky aj viac, ale chceme zájsť ešte do druhého parku), takže sme sme sa rozhodli len pre niečo kratšie. Zašli sme do turistického centra Saariselkä kde nám pracovníčka odporučila jej obľúbenú trasu. Chceli sme niečo na desať kilometrov a toto perfektne sedelo.

Kilometrov sme nakoniec spravili štrnásť, pretože sme si spravili aj menšiu odbočku a vrátili sa inou cestou.

Park je úžasný a obrovský. Keď sme sa dostali na vrchol jedného kopca, všade kam sme sa pozreli bolo vidieť iba lesy. Nekonečné more lesov. A to sme boli iba na okrajovej časti parku. Keď si predstavím, čo to musí byť ďalej na východ. (Lesy, lesy, lesy a potom Rusko). No, možno to raz zistíme.

Ľudí bolo málo, sobov naopak veľa. Stretli sme niekoľko stád s desiatkami sobov i pár osamelcov. Komárov bolo napodiv v norme okrem jedného močaristého miesta, kadiaľ sme radšej prešli svižnejším krokom. A počasie? Nádherné. Ani kvapka nespadla, viditeľnosť úžasná, slniečko svietilo do tváre. Lepšie byť nemohlo.

Trošku sme iba ľutovali, že sme si nezobrali nič na opekanie, pretože sme sa zastavili aj pri nejednom táboráku. Nevidím to inak než len, že sa sem musíme niekedy vrátiť.

Predchádzajúce články z roadtripu

NP_Urho_Kekkonen_05 NP_Urho_Kekkonen_06 NP_Urho_Kekkonen_07 NP_Urho_Kekkonen_08 NP_Urho_Kekkonen_09 NP_Urho_Kekkonen_10 NP_Urho_Kekkonen_12 NP_Urho_Kekkonen_13 NP_Urho_Kekkonen_14 NP_Urho_Kekkonen_15 NP_Urho_Kekkonen_16 NP_Urho_Kekkonen_17 NP_Urho_Kekkonen_18 NP_Urho_Kekkonen_19 NP_Urho_Kekkonen_20 NP_Urho_Kekkonen_21 NP_Urho_Kekkonen_22 NP_Urho_Kekkonen_23 NP_Urho_Kekkonen_24 NP_Urho_Kekkonen_25 NP_Urho_Kekkonen_26 NP_Urho_Kekkonen_27 NP_Urho_Kekkonen_28 NP_Urho_Kekkonen_29 NP_Urho_Kekkonen_30 NP_Urho_Kekkonen_31 NP_Urho_Kekkonen_32 NP_Urho_Kekkonen_33 NP_Urho_Kekkonen_34 NP_Urho_Kekkonen_35 NP_Urho_Kekkonen_36 NP_Urho_Kekkonen_37 NP_Urho_Kekkonen_38 NP_Urho_Kekkonen_39 NP_Urho_Kekkonen_40 NP_Urho_Kekkonen_41 NP_Urho_Kekkonen_42 NP_Urho_Kekkonen_43 NP_Urho_Kekkonen_44 NP_Urho_Kekkonen_45 NP_Urho_Kekkonen_46 NP_Urho_Kekkonen_47 NP_Urho_Kekkonen_48 NP_Urho_Kekkonen_49 NP_Urho_Kekkonen_50 NP_Urho_Kekkonen_51 NP_Urho_Kekkonen_52 NP_Urho_Kekkonen_53 NP_Urho_Kekkonen_54 NP_Urho_Kekkonen_55 trail map

Mohlo by sa Vám páčiť

8 komentárov

 • Odpovedať Denisa 21.6.2016 na 16:53

  Úžasné!!!

 • Odpovedať Bastera 21.6.2016 na 19:06

  No tak to nemá chybu, perfektní fotky a nádherná příroda!

  • Odpovedať Orvokki 21.6.2016 na 21:14

   Príroda je tu neskutočná. Dokázala by som sa prechádzať hodiny a stále by bolo čo obdivovať, neprestáva ma to udivovať. Laponsko je úchvatné.

 • Odpovedať Myanmar 22.6.2016 na 16:18

  To je fakt nádhera! 🙂 Finsko je úžasná země a někdy bych se tam moc ráda podívala. Snad se mi to podaří.

  • Odpovedať Orvokki 22.6.2016 na 16:33

   Držím palce, aby sa podarilo. Na turistiku, road-trip alebo akúkoľvek dovolenku v prírode je to ideálne miesto. Celoročne! Dokonca mám pocit, že Laponsko je v zime atraktívnejšie, takže sa sem musím niekedy vrátiť. 😀

 • Odpovedať Lemmenjoki National Park | Orvokki's blog 22.6.2016 na 16:30

  […] najväčší NP vo Fínsku (dokonca ešte o nejakých 300 kilometrov štvorcových väčší, ako NP Urho Kekkonen), nachádza sa opäť v Laponsku, akurát viac západne. V Nórsku pokračuje ako Øvre Anarjóhka […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.