Cestujem USA

Upršaný Yellowstone

28.6.2018

Yellowstone nám nevyšiel. Možno za to mohli veľké očakávania a čiastočne aj počasie.

Pred pár rokmi bol môj brat na roadtripe po USA a v Yellowstone strávil 4 dni. Pomaly na každom kroku stretával zvieratá a jeho zápisky na blogu Flákač sú skrátka skvelé. Na ďalšie odporúčania sme skrátili pobyt v Yosemite aby sme na Yellowstone mali tri dni. No dobre, že sme ten prvý deň išli nakoniec do Grand Tetonu (článok tu).

Takže naše očakávania versus realita?

Zvieratá na každom kroku? Rozhodne nie. Áno, videli sme medveďa, srnky, soba, losa i bizónov, ale zďaleka nie v takom počte, ako sa všade dočítate a ako varuje každá druhá ceduľa. Pretože my sme mali len dva dni a pohybovali sa po dvoch hlavných okruhoch, zachádzky do okrajových častí by sme nestíhali.

Slnečné počasie nás po troch týždňoch rozhýčkalo, takže keď sme mali zrazu dážď, hmlu a teploty pod 10 stupňov, ostali sme nemilo zaskočení. Keďže do USA sme neťahali výbavu aj na dážď, museli sme ostať pri autoturistike.

Turistika. Na to sa tu tešíme najviac, dať si aspoň párkilometrový trail. V Yellowstone sme si dokonca požičali sprej na medvede, keďže sa vraj môžu objaviť kdekoľvek. Nakoniec sme kvôli počasiu a Adamkovej úžasnej schopnosti zaspať 5 minút pred cieľom nikam nešli.

Na vyhliadky to nevadí, väčšina zaujímavých turistických miest je riešená tak, že len prídete autom, odfotíte a idete ďalej. Na mieste sú parkovacie miesta, vyhliadka a informácie o lokalite. Lenže nie je to ono. My sme chceli ďaleko od auta. Stačil nám tak prvý deň v Yellowstone, ten druhý sme chceli chodiť po vlastných nohách.

Adamko je po iné dni skvelý roadtripový cestovateľ, lenže v Yellowstone si dal výnimku. Celú cestu z motela do parku džavotal a hral sa, no 3 minúty pred príchodom k Old Faithful zaspal. Dokonca som ho šteklila, hladkala, hovorila naňho. Nič, on proste spal. Keby vydrží tie 3 minúty, mohol zaspať až v nosiči a my sme mohli ísť po Continental Divide Trail, ktorý popri gejzíru Old Faithful prechádza. Realita bola ale:

 • Adam sa na rozopnutie pásu zobudil a po prehodení do nosiča znova nezaspal.
 • Začal ma hrýzť do chrbta, tak som si ho prehodila dopredu, čo sa mu nepáčilo.
 • Začalo pršať a ja som nemala nepremokavú bundu. Nemala som žiadnu bundu a bolo mi zima.
 • Gejzír sa aktuálne ukáže približne každých 100 minút, +- štvrť hodina.
 • Adamovi sme zabudli zobrať topánky, takže nemohol pobehovať okolo, kým sme čakali na gejzír.
 • V nosiči byť nechcel a plakal.
 • My sme chceli vidiť gejzír, pretože každú chvíľu to malo prísť.
 • Z vyše polhodiny čakania sme ho dokázali 15 minút zabaviť prechádzkou po okolí, 5 minút poskakovaním na mieste a pobehovaním okolo vyhliadky na gejzír, z čoho mali obzvlášť ázijskí turisti ohromnú zábavu. Ale dočkalo sa mi pohľadov pochopenia od rodičov kedykoľvek Adam zamrnčal. Čo posledných 10 minút robil často, už nič nezaberalo, gejzír si dával na čas, spustil sa lejak a mne už bol celý Old Faithful ukradnutý, že som sa rozhodla ísť niekam preč.
 • A v tom okamihu sa gejzír spustil a bolo to… nah, také obyčajné. Kvôli počasiu viditeľnosť nič moc, zima nám bola, Adam naň asi dobre nedovidel, lebo ho to nezaujímalo a plakal ďalej, takže som nechala Mareka fotiť a ja som proste pomaly išla späť do auta.
 • Pritom jediné čo Adam chcel bolo mliečko, pretože po kojení v aute bol vysmiaty od ucha k uchu a teraz by kľudne vydržal čakať aj hodinu. Taká začiatočnícka chyba, nedať mu mliečko hneď na začiatku.
 • Lenže vonku šialene pršalo, tak sme sa vykašľali na trail a išli sme ďalej. Autom.

Mali sme namierené do Grant Village, kde sú tiež fajn trasy na prechádzky. Kým sme tam prišli, prestalo pršať. Ale Adamko krásnych 5 minút pred cieľom čo? No samozrejme že znova zaspal. A opäť ho budiť sme rozhodne nechceli. Usúdili sme, že ten sprej na medvede už potrebovať nebudeme, manžel ho išiel vrátiť a aj druhý deň sme si dali autotour po Yellowstone. Tentokrát po južnej časti a späť popri obrovskom, ale fakt že obrovskom jazere Yellowstone.

Ale videli sme aspoň viac zvierat, tak sme boli spokojnejší. Akurát pri jednej zastávke manžel na krajnici narazil podvozok, pretože do nás narazil karavan a chceli sme zastaviť na kraji, no a hluk Adama zobudil. Našťastie s autom nič nie je, tak sme mohli pokračovať ďalej.

Zamierili sme do Grand Canyon of Yellowstone. Aj by sme tam pochodili, keby mali otvorené turistické chodníky. Len ich zrovna prerábali. A keby mám pre Adamka náhradné oblečenie, ktoré som každý deň mala so sebou a nebolo ho treba, no ako na potvoru, zrovna dnes, keď som ho ráno vyložila, by ho potreboval. Díky Murphy.

Tak znova do auta, tentokrát už ná západ smerom na hotel. Aj stádo bizónov bolo, aj Adamko malý hysterák spustil, keď som ho nechcela do rieky pustiť (zas tak dobre plávať nevie a teplota vody sa mi tiež nepozdávala, i keď jemu je to jedno, otužilec malý veľký).

Cestou na motel sa zabával striedavo so šiškou, ktorú zobral z parku (čo by sa popravde nemalo, ale on si ju schoval, poznáme deti), prázdnou plastovou fľašou (aby sa nepovedalo, že mu ani plastové hračky nedoprajem) a vrchnákom s plecháčikom, do ktorého som dala čučoriedky (organické a umyté, tie nechcel, ale keď kúpim obyčajné, tak ich je schopný zjesť skôr než dôjdeme k pokladni).

V mestečku West Yellowstone sme sa chceli zastaviť na steak, pretože s manželom sme ten deň mali tri roky od svadby. Ale bolo pol ôsmej večer, oblečenie špinavé, na motel hodina a pol cesty, sme sa na to tiež vykašľali, dáme si dobrú večeru inokedy.

Yellowstone nie je zlý, lenže po Yosemite, Grand Teton, Death Valley, Grand Canyon, sekvojách nás proste neohúril tak, ako sme očakávali. Ak milujete gejzíry, pramene a geológiu, ak idete za zieratmi, vtedy je Yellowstone pre vás ako stvorený. My radšej hory. A tie Yellowstone zas tak veľa nemá. Respektíve on sám je dosť vysoko, celý čas sme sa pohybovali vo výške okolo 2-2,5 tisíc metrov nad morom. Pre predstavu, najvyššia hora ČR Snežka má 1603 m n.m. a Gerlachovský štít je 2 654,4. V Yellowstone sme prechádzali cez Dunraven Pass, ktorý je 2700 m n.m.

Ale nie sú to hory ako Grand Teton, Yosemite, Alpy, Vysoké Tatry, čo je presne naša šálka kávy. So správnym pomerom lúk a lesov, jazerá výhodou.

Počasie spravilo tiež svoje. Zastávame heslo “nie je zlé počasie, iba zle oblečený turista” a tu sme si priznali, že na to oblečení nie sme, lebo kto by to všetko do USA ťahal. Nebudem ani tvrdiť, tak nabudúce, pretože nabudúce už máme iné plány. Yellowstone nám stačilo vidieť raz. Pekný a zaujímavý, ale nie tak úplne pre nás.

Mohlo by sa Vám páčiť

1 komentár

 • Odpovedať Rozcestník článkov o USA – Orvokki's blog 11.8.2018 na 17:53

  […] Upršaný Yellowstone […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.