Sever Európy

Zápisky z ciest 2 (15. 6.)

3.7.2010

Noc pred Göteborgom sme strávili neďaleko ďalšej chránenej oblasti. Ale bolo to divné miesto. Vietor stále silný a noc chladná. V metaltown 2010 – ako sa Göteborg prezentoval sme strávili dve hodinky. Mňa osobne najviac fascinovala vlaková stanica, ktorá bola úžasnejšia ako St. Cross v Londýne. Škoda že park bol platený.

Na ceste do Osla sme zastavili pri dvoch pobrežiach –  v Jorlande (Švédsko) a v Larkollen (Nórsko).

Po prekročení nórskej hranice platíme cestný poplatok, pred vstupom do Osla platíme poplatok, aj parkovisko bolo dosť drahé, ale aj napriek tomu sa nezbavujem pocitu, že tam tie peniaze idú správnym smerom. Motali sme sa v okolí časti Aker Brygge a Slottsparken a ja som len žasla. Prístavné mestá majú svoje čaro, o tom som sa neskôr presvedčila ešte veľa krát (najmä vo Fínsku).

V Nórsku sme chceli stráviť noc, preto zastavujeme pri meste Ørje na brehu jazera Rødenessjøen a pýtame sa, či môžeme prenocovať na súkromnom pozemku. Aj tu nám odpovedajú kladne, a tak kempujeme v mieste, kde sa zrejme konávajú miestne kultúrne podujatia. Spali sme vedľa pódia. Akurát čajky sú na zbláznenie. Biele noci začínajú v plnej svojej kráse (tzn. že o desiatej máte pocit skorého popoludnia) a mne už nerobí problém zaspať. Noc bola chladná, ale ráno vyšlo slnko hneď. A boli sme v závetrí, čo je asi lepšie ako to slnko.
Do Švédska sa vraciame pomerne rýchlo a naša prvá zástavka je v prírodnej rezervácií Glaskogen. Prešli sme ňou naprieč s krátkou prestávkou, asi za hodinu. Je niečo málo po jedenástej, auto má za sebou 2076 kilometrov a za pol hodinku by sme byť v Karlstade.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.