Sever Európy

Niečo o našej ceste na sever

29.6.2010

Hellou 🙂

Tak na úvod. Som  študentka bakalárskeho oboru Geovědní a montánni turismus na VŠB-TU v Ostrave (2009 – 2012). Už mnoho rokov mám slabosť pre všetko z Fínska, preto aj školské práce sa snažím aplikovať na túto prekrásnu krajinu. Jednou z prác bolo aj vytvorenie itineráru športovej akcie. Ten itinerár sa zapáčil aj mojej mame, ktorá vyhlásila že keby ho trošku prispôsobím našim možnostiam, išla by hneď. A tak sa aj stalo. Nešlo sa síce hneď ale až o pol roka, ale mne sa konečne splnil sen – navštíviť Suomi (ako sa krajina nazýva v svojej reči).

Itinerár som prepracovať musela celý, okrem Fínska mal zvyšok výpravy (=brat) záujem vidieť aj Švédsko a Oslo v Nórsku, ale na Fínsko nám stále ostával týždeň. Keďže sme chceli navštíviť aj polárny kruh (Napapiiri), dátum okolo letného slnovratu (21. 6.) sa nám zdal najvhodnejší.  A tak si všetci traja (okrem mamy a brata ešte aj môj priateľ) vybavili v práci dovolenky a mňa čakali tri mesiace plánovania kedy budeme kde, a čo sa tam oplatí vidieť.

Predstavu sme mali jasnú v základných bodoch. Budeme stanovať. V Škandinávií platí tzv. „Everyman’s right“, takže by bola škoda to nevyužiť. Vedeli sme, že keď už sme „tam hore“, chceme vidieť metropole každého štátu (Dánsko – Kodaň, Nórsko – Oslo, Švédsko – Štokholm, Fínsko – Helsinki). Pôvodne sme chceli stráviť aj dva dni v Pobaltí a navštíviť hlavné mestá aj týchto štátov (Estónsko – Tallinn, Lotyšsko – Riga, Litva – Vilnius), ale po príchode do Rigy sme sa rozhodli len nakúpiť a ťahať domov (Vilnius sme teda nenavštívili).

. . .

Pôvodne som mala všetko o našej ceste, zaujímavých miestach v Škandinávii, Fínsku a Pobaltí a celkovo viacero užitočných odkazov a informácii na samostatnom blogu, ale po troch rokoch som sa rozhodla ho zrušiť a sem presunúť len denník z cesty.

north trip info

Základné informácie

Dátum: 12. – 25. 6. 2010

Štáty cez ktoré sme prešli: Slovensko -> Česko -> Nemecko -> Dánsko -> Švédsko -> Nórsko -> znova Švédsko -> Fínsko -> Estónsko -> Lotyšsko -> Litva -> Poľsko -> Slovensko

gedser-warsava

Odkaz na google mapy. Trasa je z dánskeho Gedseru do Poľskej Waršavy. To len tak pre orientáciu, kade sme šli 🙂

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.