Sever Európy

Literatúra na cestu

3.7.2010

Informácie som čerpala hlavne z internetu, ale aj napriek tomu sme dva bedekre mali. Najmä kvôli tomu, že na ceste sme nemali nonstop prístup na internet, a náš pôvodný itinerár bol skôr orientačný. Pre návštevu konkrétnych zaujímavostí sme sa rozhodovali až tam .

Prvý bedeker som dostala od priateľa k narodeninám. Je to 376 stranový sprievodca Lonely Planet od Andy Symington: Finsko. V roku 2007 ho vydal Svojtka&Co a dá sa kúpiť za cca 17€. Moc farebný nie je, ale sú v ňom mapy miest a ceny. Tie berte len ako orientáciu, predsa len sa ceny menia každý rok. Ja som s ním bola spokojná.

Andy Symington - Finsko

K bedekru som dostala aj veľkú mapu Fínska v mierke 1:850000 z vydavateľstva Marco Polo, ale tá ostala kvôli veľkosti a nepraktičnosti vysieť na stene.

Druhý bedeker mi kúpila mama, a je to Skandinávie: Norsko, Švédsko, Finsko, ktorý vydal Marco Polo v roku 2009. Bedeker má 630strán, je viac farebný, 54 miest má mapu, a obsahuje zopár podrobnejších informácií. Okrem toho je k nemu veľká mapa Škandinávie a Fínska v mierke 1:2100000. Keďže je zameraný na tri štáty, nie je tak podrobný, ale spokojná som s ním tiež bola, a môžem ho odporučiť.

Skandinávie - Norsko, Švédsko, Finsko

Zdroj: bux.sk

Aj napriek tomu že sme mali GPS navigáciu (TomTom ak by to niekoho zaujímalo 😉 ), brali sme zo sebou autoatlas Európa 1:700000 od freytag&berndt. Síce staršieho dáta, ale poslúžilo dobre. Aspoň pre orientáciu.

. . .

Škandinávia má na vysokej úrovni služby v infocentrách, takže ak aj prídete nepripravený s tým, že na mieste uvidíte čo bude ďalej, určite sa nesklamete. Každý vedel aspoň základy angličtiny a mapy, prípadne aj letáčiky o zaujímavostiach dostanete všade. Ak je infocentrum zatvorené, ten automat vedľa dverí je pravdepodobne na mapu.

V letnej sezóne býva vo väčších mestách okrem kamenného infoentra aj menšia informačná búdka s cca dvoma pracovníkmi. Nájdete ju na frekventovanom mieste. V Helsinkách v centre určite stretnete ľudí so zelenými vestami. Patria k infocentru a ich úlohou je poradiť návštevníkom.

Keď prídete na parkovisko chránenej oblasti (a nemusí ísť hneď o národný park), určite uvidíte veľkú informačnú tabuľu. Ak je tá oblasť veľmi zaujímavá, papierová mapa je určite aj niekde v stojane. Alebo sa jednoducho spýtajte miestnych, Škandinávci sú väčšinou veľmi milý, obzvlášť čím vyššie idete.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.