Sever Európy

Je to sob alebo los?

3.7.2010

Keď sa vyberiete do Škandinávie je veľká pravdepodobnosť, že stretnete soba alebo losa. A ako zistíte, s kým máte tu česť?

Sob arktický

Na soba narazíte hlavne v polárnych a subpolárnych oblastiach severnej pologule. Je to jediný druh jeleňovitých, ktorý sa človeku podaril domestikovať a využívať na rôzne účely. V Škandinávii sú známymi chovateľmi sobov sámovia.

Sob váži približne 80kg, samec môže až 300. Dožívajú sa 10-15 rokov, v zajatí aj 25. Parohy, ktoré ma samec aj samica, sú na koncoch sploštené. Vyška v kohútiku je 0,9 až 1,4 metra.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:20070818-0001-strolling_reindeer.jpg

Los európský

Los sa ešte pred 15. storočím vyskytoval aj na území Česka, v súčastnosti tam pár jedincov občas „zablúdi“ zo severu. Od soba sa líši hlavne tý, že je väčší a ťažší. V kohútiku môže merať až 1,5-2 metra. Samice vážia 250-350 kg. Samci môžu vážiť až pol tony a na hlave majú veľké lopatovité parohy ktoré môžu mať až 1,5 metra a vážiť 20kg. Každý rok ho zhadzujú. Dožívajú sa toľko čo sobi.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Moose_in_Gros_Ventre_Campgroud_4.jpg

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.