Cestujem USA

Seattle s batoľaťom

16.7.2018

Keď si odmyslíme kolóny a dopravné zápchy, ktoré sa v okolí mesta tvoria, je Seattle nádherné mesto. Už z diaľky víta mrakodrapová silueta, ktorá mňa ako dievča z malého mesta fascinuje.

Na Seattle sme si vyhradili jeden deň. Za slobodna by sme prešli 10 km po všetkých mestských pamiatkach a zaujímavých častiach, zisťovali, kde sa dá dobre najesť. S Adamkom si dávame iné ciele, aby mal z návštevy radosť i on.

Vybrala som štyri miesta, ktoré sme navštívili a ak máte dieťa a do Seattle sa chystáte, určite by ste ich nemali vynechať. Pri viacdňovej návšteve by určite stálo za to preskúmať ďalšie možnosti, ale v našom prípade sme sa chceli držať centra v pešej vzdialenosti a auto využívať minimálne. Nakoniec sme i tak nachodili takmer 9 kilometrov.

Whole Foods

Ak je niekde radosť nakupovať zdravé potraviny, tak je to Whole Foods Market. Organické ovocie i zelenina, ekologická drogéria, pre miestnych aj viacero bezobalových potravín. My ich mame radi kvôli hotovým jedlám. Celé pečené kura za 8 dolárov a k tomu obrovský výber z grilovanej zeleniny a ďalších chutných jedál predávaných formou švédskych stolov a na váhu. Každý čo mu chutí, v množstve, na aké si trúfa, do papierovej krabičky.

Whole foods odporúčam preto, lebo na roadtripe je to so stravou všelijaké. Američania milujú fast foody a cukor, každé menšie mestečko, hoci má len 2000 obyvateľov, má minimálne jeden zo známych reťazcov (McDonald’s, Denny’s, Five Guys, Taco Bell, Wendy, Subway a Starbucks vedú). Aj tam sa dá kúpiť šalát s kuracím mäsom, ale nie je to skrátka ono. Takže kedykoľvek sa na našej ceste po USA naskytla príležitosť ísť do Whole Foods, s radosťou sme ju využili, kvalitné a zdravo sme sa najedli a do zásoby nakúpili veci pre Adamka, u ktorého jedálniček strážime mnohonásobne viac.

Children’s museum

Múzea pre deti v USA vážne vedia. Tie detské nie sú múzea ako ich poznáme, toto je naviac vhodné i pre lezúňov. Celé je rozdelené do niekoľkých častí a svoje miesto tam majú aj najmenší s hračkami vhodnými akurát pre nich, šmýkľavkou, húpačkou, motorickými pomôckami a akváriom s rybičkami. Maminky ocenia uzavretú miestnosť na kojenie.

Väčšie deti sa zbláznia radosťou nad možnosťami. Chceli by nakupovať v supermarkete, navštíviť optiku, dozvedieť sa o japonskej domácnosti, zahrať sa na poštárov alebo si vyskúšať mnohé ďalšie povolania? To všetko tam je a je to tam naozaj parádne. Náučné, zábavné a hravé.

Nám pobyt ukončil až požiarny poplach, kedy sme museli všetci budovu opustiť. Ale po dvoch hodinách už sme boli zabavení až až, takže príčinu poplachu sme neskúmali a pokračovali sme ďalej.

Seattle Aquarium

Akvárium v Seattle je v niečom krajšie a v niečom horšie, než Living Planet Aquarium v Salt Lake City, o ktorom som písala tu. Hneď na úvod ale každého dostane obrovské akvárium s názvom Window on Washington Waters. Cez celú stenu, vyše 6×12 metrov a 450 000 litrov vody, 800 živočíchov a trikrát denne aj potápač.

Členenie, priestory a živočíchy sa mi viac páčili v Utahu, ale i toto akvárium nám párkrát zobralo dych a niektoré akvária sú skutočne úchvatné. Adam si ale najviac obľúbil umelé chápadla veľkej chobotnice, ktoré návštevníkov priblížia aká je chobotnica na dotyk. Živú chobotnicu tam mali tiež a to poriadne veľkú.

Aj v tomto akváriu je možnosť sa niektorých živočíchov dotknúť, všade sú informácie, o zvieratách i ochrane, veľmi ma bavila expozícia pobrežných vôd, kde mali umelo spravené vlny a bolo vidieť, ako to s rybami pohne. Nechýbali tulene a vtáctvo, ale mali len menší priestor.

Odporúčam ešte prejsť na neďaleký Pike Place Market, obrovskú viacposchodovú budovu plnú predajcov všetkého. Je to jeden z najstarších poľnohospodárskych trhov v USA. Najzaujímavejšia je samozrejme časť s jedlom. Deti ale držte pri sebe, ľudí je tam viac ako dosť a ľahko by sa stratili. Ak sa vám pošťastí, uvidíte aj lietajúce ryby. Predajcovia si ich takto „podávajú“. To poznáte ľahko podľa skandujúceho davu v okolí.

Park pod Space Needle

V Las Vegas sme sa dostali zadarmo na High Roller Observation Wheel (článok z Vegas tu), keď nám ich jedna dvojica ponúkla na začiatku fronty. Presne to isté sa nám stalo aj v Seattle a dostali sme lístky na Space Needle. Žiaľ ale na vstup o ôsmej večer. Pôvodne sme premýšľali, že by sme aj ostali, no nakoniec sme všetko prešli už o šiestej a Adamko nemal náladu na dvojhodinové čakanie. Snažili sme sa lístky darovať ďalej, ale nikto nechcel ísť tak neskoro alebo väčšina už lístky mala.

Pod Space Needle je veľa drobných atrakcií, stánkov a pre deti od 2-3 rokov veľké ihrisko Artists at Play. Hneď vedľa je The Museum of Pop Culture a kúsok ďalej Pacific Science Center. Úchvatná je fontána International, je obrovská a sprievodnú hudbu menia vraj každý mesiac. V parku je viacero menších parčíkov, odpočinkových miest a dá sa tam stráviť veľa času. Nachádza sa tam i spomínané Children’s museum.

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

  • Odpovedať Pacific Crest Trail – Orvokki's blog 9.8.2018 na 08:17

    […] vyše tri týždne od posledného článku z USA. Vtedy som písala o Seattle. Do konca dovolenky nám ostával posledný týždeň. Ten sme strávili na PCT a v aute, na […]

  • Odpovedať Predĺžený víkend na Malte – Orvokki's blog 25.11.2018 na 08:31

    […] Akváriá sme si obľúbili na dovolenke v USA (články Living Planet Aquarium v Salt Lake City a Seattle s batoľatom), na upršaný čas ideálne miesto s dieťaťom. Akvárium na Malte sme prešli za hodinu, majú […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.