Cestujem Sever Európy

Ryten trail (Lofoty)

28.6.2016

Vyjsť na nejaký kopec alebo sa vydať na niekoľko kilometrový trail po národnom parku je vítanou zmenou na roadtripe. Po hodinách presedených v aute, aby sme sa dostali južnejšie a bližšie k ďalším cieľom, sme všetci radi, keď môžeme obuť pevnejšiu obuv a dať nohám zabrať.

Na Lofotách sme strávili tri dni, takže v nedeľu sme si našli turistickú trasu takú akurát našej nálade. 9 km, 554 metrov nad morom (a keďže sa vychádza prakticky z pláže, vyjde sa každý jeden meter). Dali sme to za tri hodiny aj s prestávkami. Počasie nám totiž viac ako prialo, takže by bola škoda neposadiť sa občas na kameň a nepozerať do diaľky.

Turistov bolo poskromne, takže cestičky neboli nijako rušné. Sem tam nejaká ovečka, sem tam nejaké močarisko, sem tam nejaké skaly. A výhľad všade naokolo, na horské jazierka, hory i more nie až tak ďaleko. Lofoty sú nádherné. Lofoty sa zdajú byť raj pre cyklistov, ktorých tam nebolo málo. Nechýba pomerne veľa kempov, my sme s vybrali Skagen camping na Flakstad pláži.

Čajky tak smiešne škriekajú a slnko stále nezapadá. Ráno sme si boli zabehať po pláži a večer znova na prechádzku. Voda mala síce iba dvanásť stupňov, no nám to nebránilo ju neskúsiť. Ja som našla odvahu ísť len po kolená, ale brat si aj zaplával. Mrazivé.

Dostať sa z ostrovov je možné troma spôsobmi. Letecky, čo v našom prípade nepripadá v úvahu. Autom, čo by v našom prípade obnášalo vrátiť sa časť cesty naspäť a spraviť si 10 hodinovú obchádzku po pobrežnej ceste. Alebo zaplatiť približne 130 €, byť pred desiatou v prístave Moskenes a do mestečka Bodø doraziť o štyri hodiny neskôr trajektom. Robia na ňom výborné hot-dogy.

Až do stredy nás čaká viac menej iba jazda v aute. Po ceste pár zástavok na pekných vyhliadkach, krátke občerstvenie, ale inak len hodiny v aute. Večer nejaký kemp alebo miesto v prírode. Zatiaľ na ne máme šťastie, no možno majú Severania cit pre výborné umiestnenie kempov. Potrebujeme sa dostať až na juh Nórska, pretože vo štvrtok by sme si chceli spraviť výlet na Trolltungu. Na tú sa ohromne teším. V piatok, snáď bude tak pekne, ako posledné dni, navštívime Bergen, malo by tam byť akvárium a lanovka na kopec, dve miesta, ktoré mám poznačené ako to-visit. Víkend strávime v Haugesund, kde bude mať brat závod 1/2 Ironman. A potom ešte na pár dní do Dánska, navštíviť prvý Legoland a po troch týždňoch smer Brno.

Predchádzajúce články z roadtripu

Lofoty_hiking_01 Lofoty_hiking_02 Lofoty_hiking_03 Lofoty_hiking_04 Lofoty_hiking_05 Lofoty_hiking_06 Lofoty_hiking_07 Lofoty_hiking_08 Lofoty_hiking_09 Lofoty_hiking_10 Lofoty_hiking_11 Lofoty_hiking_12 Lofoty_hiking_13 Lofoty_hiking_14 Lofoty_hiking_15 Lofoty_hiking_16 Lofoty_hiking_17 Lofoty_hiking_18 Lofoty_hiking_19 Lofoty_hiking_20 Lofoty_hiking_21 Lofoty_hiking_22 Lofoty_hiking_23 Lofoty_hiking_24 Lofoty_hiking_25 Lofoty_hiking_26 Lofoty_hiking_27 Lofoty_hiking_28 Lofoty_hiking_29 Lofoty_hiking_30 Lofoty_hiking_31 Lofoty_hiking_32 Lofoty_hiking_33 Lofoty_hiking_34 Lofoty_hiking_35 Lofoty_hiking_36 Lofoty_hiking_37 Lofoty_hiking_38 Lofoty_hiking_39 Lofoty_hiking_40

Mohlo by sa Vám páčiť

8 komentárov

 • Odpovedať Mony 29.6.2016 na 07:59

  Ó, to je nádhera ^.^ Úplne som mimo z tvojich fotiek, ktoré sú nádherné a to prostredie…no ja vôbec nemám slov, tak ma toto miesto okúzlilo 😀 Musím tento článok ukázať sestre, pretože je momentálne zamilovaná do Nórska a raz by tam chcela ísť (no kedy, to je otázne 😀 ) a myslím, že ju toto povzbudí v tom ešte väčšmi…a myslím, že aj mňa…no nádhera, úžasný článok 😉

  • Odpovedať Orvokki 29.6.2016 na 19:46

   To prostredie je v skutočnosti ešte oveľa krajšie, ako na fotkách. Mám pocit, že dokážem zachytiť sotva časť toho, aké to tu je.
   Sestre prajem, nech jej to vyjde. Ale z vlastnej skúsenosti viem, že ak po niečom naozaj túžime, podvedome a často i nevedomky robíme všetko preto, aby sme to skôr či neskôr dosiahli. Takže verím, že raz ti bude sestra ukazovať jej vlastné fotky z Nórska. 🙂

 • Odpovedať Denisa 30.6.2016 na 07:40

  To je taková nádhera <3!!! A Bergen si moc užijte, je skvělý 🙂 hlavně ta vyhlídka z lanovky, potažmo toho kopce 🙂 k akváriu jsme s kamarádkou došly, ale bohužel už bylo zavřeno, ale opět byl od tama krásný výhled na moře 🙂 taky doporučuju městskou galerii, kde vstavují Muncha!

  • Odpovedať Orvokki 2.7.2016 na 13:45

   Škoda, že nám pršalo, takže sme boli iba v akvárium. Ktoré bolo síce menšie, ale inak moc pekné a počtom a rôznorodosťou zvierat ma celkom prekvapili. Ale rada by som sa do Bergenu niekedy vrátila, vyzerá to na moc milé a krásne mesto.

   • Odpovedať Denisa 5.7.2016 na 11:48

    já taky, já taky :)) a to akvárium z tvých fotek vypadá božsky!

    • Odpovedať Orvokki 5.7.2016 na 15:22

     Nórsko tuším nemá vôbec problém zaujať a dokáže si podmaniť každého. No, snáď sa nám ďalší roadtrip podarí skôr ako o šesť rokov. 😀

 • Odpovedať 6411 km | Akvariet i Bergen | Orvokki's blog 2.7.2016 na 13:43

  […] Ryten trail (Lofoty) […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.