Cestujem Výlety

Oh, Jeseníky

6.6.2016

Spravili sme si výlet do Jeseníkov. Môj brat je okrem vášnivého cestovateľa i príležitostný športovec. Takže sa párkrát za rok prihlási na Spartan Race, 1/2 Ironmana a nejaké tie bežecké preteky. No a keďže väčšina týchto závodov sa koná v peknej prírode, bola by chyba sedieť v Brne (i keď teraz sa tam každý víkend koná vždy minimálne niekoľko akcií spojených s jedlom).

Ubytovanie sme mali veľmi strategicky, hneď na mieste konania závodu Spartan Race Super. Apartmány Kouty milo prekvapili, takže až budete hľadať ubytovanie v tejto oblasti, vrelo odporúčam. My sme naviac mali skvelé podkrovné bývanie s výhľadom priamo na záver trate.

Večer to bolo krásne, pod oknami potôčik pri ktorom sa dobre zaspávalo. Ale ráno? Viete aký je pokrik Sparťanov? Aro! Aro! Aro!“ To ma zobudilo.

Kým sa brat postavil na trať a prešiel celú, približne 17 km trať s prevýšením cca 1300 metrov a viac ako 25 prekážkami, s manželom sme sa vybrali na výlet. A poviem vám, Jeseníky sú nádherné. My sme sa teda rozhodli len pre jednoduchšiu trasu z Koutov na rozhľadňu U Tetřeví chaty. Tam sme polhodinku posedeli, povzbudili Sparťanov a keď prišiel autobus, sadli sme doň a na hornú nádrž Dlhé stráně sa nechali vyviesť. Sa nám nechcelo.

Počasie bolo luxusné, výhľad ešte lepší. Vôbec sa mi z toho technického divu Čiech, ako sa priehrada občas tituluje, nechcelo odísť. Okolité kopce i Praděd, piaty najvyšší český vrch, sa dali obdivovať dlho. Trochu sme sa tam najedli, prešli okolo celej nádrže a veľmi krátko rozmýšľali, akú cestu zvoliť naspäť do Koutov.

Veľmi krátko preto, lebo pri bufete mali svoje stanovisko kolobežky a plagát lákajúci na 17 kilometrov dlhý zjazd. Náhoda tomu chcela, že sme mali presne hotovosť, takže po pár inštrukciách sme mohli nasadiť prilby a vyraziť. Jedna jazda stojí 300 Kč na osobu a zálohu 1000 Kč (ale dá sa s nimi dohodnúť) vám vrátia pri odovzdávaní kolobežky v cieli.

Cesta je presne taká, ako sľubujú. 17 kilometrov sa dá zísť aj za pol hodinu, ale nič vám nebráni si to natiahnuť na dlhšie. Celá trasa je po asfaltke a vlastne ani nemusíte vynaložiť vlastnú energiu, pretože klesanie je pekne svižné. Teda až na úsek pri dolnej nádrži, ktorý ide z kopca iba mierne. Stretli sme asi iba dve autá, minimum turistov a nerovnosti na ceste ako i zákruty boli veľmi dobre značené. Takže sme sa mohli sústrediť na výhľad okolo, na kopce, vodopády a potôčiky i skaly. Fakt to za to stálo.

Do dedinky sme dorazili práve v čase, kedy brat skončil závod. Len sme sa akosi minuli, tak som ho ani v cieľovej rovine neodfotila. Každopádne po krátkej pauze sme sa rozhodli, že je ešte priskoro na leňošenie na izbe. Desať kilometrov od Koutov na Děsnou sa nachádzajú Velké Losiny. A viete čo je najlepšie na unavené svaly? Termálne kúpele.

Vonku dážď, búrka kdesi v pozadí, o to lepšie nám v tej teplej vode bolo. Ani sa nám nechcelo vyskúšať všetky atrakcie, dokonca ani na tobogáne sme neboli.

Inak v tej oblasti bol asi zraz sanitiek, pretože ešte než sme odbočili na cestu k termálom, videli sme obrovský sprievod všetkých možných, starých i nových, sanitiek, blikajúcich i húkajúcich. Ozývali sa ešte dlho po tom, ako sme ich stratili z dohľadu.

K apartmánom sme sa vrátili okolo ôsmej večer. Diváci i súťažiaci boli už dávno preč, organizátori pomaličky balili, posledné prekážky už boli takmer zlikvidované. Ale nie všetci závod dokončili. Skupina organizátorov trpezlivo povzbudzovala posledného Saparťana, ktorý hľadal zvyšky síl, aby závod dokončil. Dokončil ho, ale i tých posledných pár prekážok ho stálo veľa odhodlania. Totiž, na Spartan Race platí, že ak prekážku neprejdete, musíte spraviť 30 angličákov (burpees). Ťažko povedať, čo je náročnejšie, či niektoré prekážky alebo x-té opakovanie výskoku s klikom.

Asi i preto všetkých súťažiacich tak obdivujem a sama som (zatiaľ) nenašla odvahu sa na žiadny závod prihlásiť. Ani na ten najkratší. Ale brat je našťastie dostatočne veľký blázon, aby sa skúšal ďalšie a ďalšie závody, a najnovšie sa nechal nalákať aj manžel. Takže v lete nás ešte pár výletov a povzbudzovačiek čaká. A možno to raz presvedčí i mňa.

Jeseniky 01 Jeseniky 02 Jeseniky 03 Jeseniky 04 Jeseniky 05 Jeseniky 06 Jeseniky 07 Jeseniky 08 Jeseniky 09 Jeseniky 10 Jeseniky 11 Jeseniky 13 Jeseniky 14 Jeseniky 15 Jeseniky 16 Jeseniky 17 Jeseniky 18 Jeseniky 20 Jeseniky 21 Jeseniky 22 Jeseniky 23 Jeseniky 24 Jeseniky 25 Jeseniky 26 Jeseniky 27 Jeseniky 28 Jeseniky 29 Jeseniky 30 Jeseniky 31 Jeseniky 119IMG_4670 IMG_4677 IMG_4712 IMG_4721 IMG_4726 IMG_4727

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Jakub 17.6.2016 na 11:23

  Díky za článek a za fotografie. Jeseníky jsou opravdové hory, krásné a divoké. Zrovna před dvěma týdny jsem šel Jesenickou šedesátku, zase jsem poznal pár nových koutů mého tak oblíbeného pohoří.

  Ať žijí hory, Kuba

  • Odpovedať Orvokki 17.6.2016 na 13:00

   Jesenická Šedesátka? To znie dosť zaujímavo a keďže sa nebehá, tak by to mohlo byť aj pre mňa. Nu, musím o tom povedať bratovi a manželovi, možno ich nahovorím. Prejsť sa pešo po tak krásnych horách, to je lákavé. 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.