Ázia Cestujem

NP Puerto-Princesa Subterranean River

19.11.2016

puerto-princesa-subterranean-river_13

Puerto Princesa Subterranean River je národný park v krasovej oblasti na severe filipínskeho ostrova Palawan. Podzemný úsek rieky je dlhý 8,2 km z celkovej dĺžky vyše 24 km a ústi do Juhočínskeho mora. Ide o jeden z najväčších jaskynných priestorov na svete. Pre turistov je prístupných len približne 1,5 km. Celková rozloha parku je viac ako 222 kilometrov štvorcových.

Oblasť je dôležitá na zachovanie svojej biodiverzity, nachádza sa tu rozmanité množstvo fauny aj flóry, a preto je od 4. 12. 1999 zapísaná v Svetovom dedičstve UNESCO. Pred piatimi rokmi sa dokonca dostala medzi novodobých sedem divov prírody.

Toľko stručný úvod k miestu, ktoré sme dnes navštívili. Viac vám prezradí wikipedia alebo portál gopalawan.travel.

puerto-princesa-subterranean-river_02 puerto-princesa-subterranean-river_03 puerto-princesa-subterranean-river_04

Tour nám zabezpečila majiteľka za nejakých 1450 PHP (~750 CZK) na osobu (doprava, vstupy, poplatky, obed…). Pripravila nám raňajky a o pol ôsmej pre nás prišiel minibus. Šťastie, že sme ho vôbec stihli, pretože ráno tak pršalo, že nikto nepočul budík, mne môj zvonil 20 minút vedľa postele, odignorovali sme aj klopanie na dvere. Dobre sa pritom daždi spalo. Ale na poslednú chvíľu sme sa dostavili aj k raňajkám, aj do autobusu.

Cesta trvala dve hodiny, sprievodkyňa nám medzitým porozprávala niečo málo o okolí i mieste, kam ideme. Vybavila nám všetky povolenia a vstupy, takže my sme len čakali a popíjali čerstvý mangový džús. Už som spomínala, aký je úžasný?

puerto-princesa-subterranean-river_01 puerto-princesa-subterranean-river_05 puerto-princesa-subterranean-river_06

Čakali sme pomerne dlho, ale nakoniec došlo aj na nás a mohli sme sa nalodiť na prvú loďku, ktorá nás doviezla neďaleko ústia rieky. Prešli sme krátky úsek pralesom, pozdravili pár opíc makakov, dostali helmu a audiosprievodcu, a mohli sme nasadnúť do väčšej loďky, ktorá nás zviezla priamo do jaskyne.

Tour trvala asi trištvrte hodinu a musím povedať, že stála za čakanie. Tá jaskyňa je jedinečná. Obrovská a perfektné bolo, ako všade naokolo lietali nie desiatky, ale doslova stovky netopierov. Ich echolokácia funguje naozaj výborne, pretože hoci lietali tesne okolo nás, ani jeden do nás netrafil. No ak máte z netopierov strach, radšej tam nechoďte. V jaskyni sa nesmie ani rozprávať, nieto ešte kričať.

puerto-princesa-subterranean-river_11

Fotiť sa v nej nedalo, ale ono to naživo vyzerá predsa len pôsobivejšie.

Po prehliadke nás z pláže zaviezli rovnakou loďou späť do prístavu a tam nás už čakal obed, ktorý sme mali v rámci dohodnutej tour. Grilované banány sú tiež skvelé.

Hoci nám pršalo, nakoniec dopadla celá tour dobre. V jaskyni nejaký ten dážď nevadí, tu je teplo aj tak a pri čakaní sme sa aspoň neupiekli na slnku. Voda v mori bola teplá, takže by sa aj kúpať dalo. Ale to až zajtra, kedy máme na pláne Honda Bay Island Hopping.

puerto-princesa-subterranean-river_07 puerto-princesa-subterranean-river_08 puerto-princesa-subterranean-river_09 puerto-princesa-subterranean-river_10 puerto-princesa-subterranean-river_12 puerto-princesa-subterranean-river_14 puerto-princesa-subterranean-river_15 puerto-princesa-subterranean-river_16 puerto-princesa-subterranean-river_17 puerto-princesa-subterranean-river_18 puerto-princesa-subterranean-river_19

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

  • Odpovedať Honda Bay | Orvokki's blog 9.12.2016 na 16:54

    […] sme uprednostnili platenú tour pred vlastným programom. Už sme mali za sebou mesto i podzemnú rieku, chcelo to konečne more a pláže. Počasie nám vyšlo. Deň predtým pršalo, ale v nedeľu, […]

  • Odpovedať Puerto Princesa a Manila | Orvokki's blog 9.12.2016 na 19:45

    […] aby som dopísala posledný článok z Filipín. Už bola naša cesta tam a prvý deň, aká je tam podzemná rieka a ako sme relaxovali v Honda Bay. Dnes to bude o samotnom meste Puerto Princesa a krátko i o […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.