Cestujem Sever Európy

Nordkapp trip

13.6.2016

Tiež sa pred dovolenkou vždy tak tešíte, že sa vám ani spať nechce? Ja to tak mám teraz. Dnes večer asi ani nezaspím, pretože konečne ideme na Nordkapp. Už zajtra po práci (ak nám dovtedy opravia auto) vyrazíme do Poľska a pobaltských štátov. Do Tallinnu by sme to mali stihnúť za 18 hodín, ale určite budú prestávky. No snáď niekedy po štvrtej už budeme v hlavnom meste Estónska. Pri našej poslednej návšteve pred šiestimi rokmi sme ho len preleteli, takže teraz bude čas aj na krátku podvečernú prechádzku historickým centrom.

A ráno už na trajekt do Helsínk. Tam sa ale neplánujeme zdržať, zamierime na západ do Turku. Možno zájdeme aj do neďalekého Moomin World. Ďalšie dni sa po západnom pobreží, cez Raumu, Pori a Vaasa, chceme dostať až do Luosto, kde je národný park Pyhä-Luosto. Ten plánujeme prejsť v nedeľu.

Z Luosto sa presunieme na štyri dni do Inari a ja konečne uvidím Laponsko. Okolie Inari bude naša posledná fínska zastávka, potom nás čaká Nórsko. Päť-šesť hodín cesty od Inari je Nordkapp. Skalný výbežok obľúbený turistami, pretože je jednoduchšie dostupný ako Kinnarodden, skutočne najsevernejší bod európskeho kontinentu. Ale nám stačí i ten Nordkapp.

No a potom máme dva týždne, aby sme sa dostali domov. Takže sa prejdeme po nórskych fjordoch, pravdepodobne si odskočíme na Lofoty, z miest sú na pláne Tromsø, Trondheim a Bergen. Určite chceme vyliezť na Trolltungu.

V okolí Bergenu sa zdržíme dlhšie, pretože brat má neďaleko odtiaľ, v Haugesund, závod 1/2 Ironman. To je jediný pevný termín, ktorý musíme dodržať (no a ešte zakúpený trajekt z Tallinnu do Helsínk), takže v nedeľu 3. 7. musíme byť tam. Čo je vlastne dôvod, prečo sme sa pre road-trip rozhodli. Veď predsa na čo ísť jednoducho letecky, keď si to môžeme obísť cez Fínsko a sever?

Závodmi ale naša dovolenka nekončí. V utorok a stredu je v ČR štátny sviatok, takže prečo by sme sa ponáhľali domov, keď pôjdeme cez Dánsko… a v Dánsku je najstarší Legoland. Naša trasa bude vyzerať nejak takto:

Nordkapp trip

Tri týždne by mali stačiť na to, aby sme na niektorých miestach ostali aj dlhšie než len pár hodín. Chceme väčšinou stanovať a kempovať. Hotelom sa budeme, až na výnimky, vyhýbať, pretože ak je niečo na Fínsku a Nórsku nádherné, tak je to príroda. A mne už to stanovanie trošku aj chýbalo.

Ideme traja, ja, môj manžel a brat, a na podstatne väčšom a pohodlnejšom aute, ako pred šiestimi rokmi, takže i tých niekoľko tisíc kilometrov bude príjemnejších, ako vtedy. Veď som si kvôli tomu robila vodičák, aby som  tam mohla jazdiť i ja.

Samozrejme beriem na cestu aj knihy. Šesť papierových a Kindle k tomu, chcem čítať prevažne fínsku a nórsku literatúru. Ak bude dostupný internet, budem vás zásobovať fotkami a článkami z našej cesty a možno i recenziami na knihy, ktoré snáď stihnem prečítať.

Už sa na to teším. Sedieť na brehu jazera, počúvať prírodu a čítať skvelé knihy. Dokonalosť, ktorú budú narušovať iba komáre, ale repelenty by mali doraziť dnes.

priority

Mohlo by sa Vám páčiť

1 komentár

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.