Anglicko&Írsko Cestujem

Neskutočné mesto

14.8.2015

Máme za sebou tri dni v Londýne a ja už som bola všade, kde som mala naplánované. Viem, že v Londýne je veľa miest, ktoré treba ešte vidieť a ani rok by mi nestačil na objavenie zaujímavých lokalít. Ale v pondelok mám chuť sa len flákať po obchodoch a splynúť s davom. A dočítať knihu. Takže si dám ráno načas, raňajky si zjem v pohodlnej posteli a vyleziem z nej až o jedenástej, potom čo som dočítala posledné percento. Vypínam Kindle, teraz je ten pravý čas na nákupy.

Bye bye London 01

Navštívim asi štyri kníhkupectva a hodinu sa prehrabávam knihami za libru. Dokonalý dôvod začať čítať v angličtine niečo viac, ako poviedky. Obľubujem si kníhkupectva Waterstone’s, ale pri potulkách mestom som narazila aj na jedno iné, trojposchodové. Nespomínam si, ako sa volalo, ani na ktorej ulici vlastne bolo, ale je nádherné. Zariadené v takom starodávnejšom štýle, veľmi elegantne, ale zároveň útulne. Keby nie som hladná, sedím v ňom doteraz.

A keďže som si povedala, že splyniem davom, na obed som sa vybrala do fast foodu Wasabi, kde predávajú výborné suši. V krabičke, ale výborné. Uvedomujem si, že v Londýne som sa konečne naučila jesť s paličkami. Nie iba s takými spojenými Kitastick od Majamoo s akými jedávam doma. Nemala som na výber, tu som ich nemala a vidličku mi nikto neponúkol. Suši som si úspešne zjedla v malom parku, tak ako desiatky ďalších ľudí. Okolo parku prúdia autá, ruch neutícha, ale my sme si aspoň na chvíľu sadli a zastavili sa.

Bye bye London 02

V Primarku strávim ďalšiu hodinu. Nie že by bol výber extrémne dobrý, okrem drobností pre rodinu si kupujem iba šaty a balerínky, ale tie fronty. Fronty takmer aj na vešiaky s oblečením. Ísť tam v špičke je za trest. Oproti tomu ďalšie obchody ma milo prekvapia. Menej ľudí, menej oblečenia rozhadzaneho všade. Chvíľku to vyzeralo, že počtom kusov vyhrajú knihy, ale v H&M si samým nadšením kupujem hneď tri čierne sukne. Každá iná samozrejme.

Bye bye London 03

Nedá mi opäť navštíviť LUSH a vybrať ďalšiu bath bomb ako i nejaký krém. Blíži sa koniec manželovho pracovného času a tak sa vraciam za ním. Na večeru ideme do japonskej reštaurácie Bone Daddies. Mali ste už polievku ramen? Ja nie, dokonca som snáď japonskú kuchyňu ani nikdy neochutnala. Hoci stojí okolo 10 libier, dávame si ju. A je fantastická. Takú obrovskú porciu ani nedokážem zjesť celú, naviac s paličkami mi to ešte trvá, ale výborne si pochutnávam. Reštaurácie tu majú neopísateľne dobré.

Bye bye London 04

Po dobrom jedle, dobrý drink. V The London Coctail Club je každý pondelok akcia, kedy za 10 libier dostanete dva drinky. To sa pri cenách, aké v Londýne majú, oplatí. Podnik nie je tak štýlový ako napríklad brnenský Bar, který neexistuje, ale drinky robiť vedia, čašníci sú pohodoví, hrá tam správna hudba a celé je to tam vlastne hrozne fajn. A k jednému drinku, ktorého názov si žiaľ nepamätám, dostanete aj kondóm. Asi aby vaša noc pokračovala aj naďalej skvelo.

Bye bye London 05

Utorok je náš posledný celý deň v Londýne. V stredu odlietame.

Science Museum a Natural History Museum sme navštívili pred rokmi, takže tentokrát sa vyberám do National Gallery na Trafalgar Square. Ale nestrávim tam veľa času, pretože niektoré miestnosti sú zrovna uzavreté. Dôvod som nezisťovala. Viac sa zdržím pri novších obrazoch, tie staré a náboženské ma priveľmi neoslovujú. Z obchodu odnášam sebe aj mamine drobný suvenír. Magnetickú záložku s motívom známych maliarov. Mali tam viacero krásnych suvenírov, ale neviem sa rozhodnúť, ktorý chcem viac a všetky si zobrať nemôžem. Turisti by mali dostávať nejaké štipendiá.

Bye bye London 06

Keďže mal manžel pracovnú schôdzku, vyrážam metrom do Notting Hill. Ak by som mala bývať v Londýne, chcela by som byť v tejto štvrti. Upravené fasády, pekná architektúra, pomerne tiché ulice a napodiv málo cudzincov aj turistov. Samozrejme, celou štvrťou som nepreliezla, ale časť, kde som sa prechádzala, na mňa veľmi zapôsobila. A navštívila som aj niekoľko malých butikov, ale skôr pre inšpiráciu, než za účelom nakupovania.

Bye bye London 07

Autobusom som sa presunula na juh Hyde Parku. Vedela som, že je obrovský, takže striedavo si čítam ďalšiu knihu a pozorujem veveričky. Prejdem ním naprieč, zamierim k Buckingham Palace a odtiaľ k manželovi do práce. Mám v nohách niekoľko kilometrov a som rada za tie lacné, no mimoriadne pohodlné tenisky z Primarku.

Bye bye London 08

Posledný večer, takže posledná možnosť na skvelé jedlo. Hneď vedľa Regent St. je luxusný podnik. Luxusný jedlom, nie cenami. Talianská reštaurácia a pizzeria Bar Remo. Neskutočné. Už čašník na nás zanechal dokonalý dojem, a to, čo dokázali vykúzliť z jedla… nebíčko v papuľke. Lepšie zakončenie našej dovolenky sme si nemohli želať.

Bye bye London 09

Vôbec sa mi z Londýna nechce odísť. Nechce sa mi nastúpiť do lietadla a vrátiť sa do, inak skvelého, Brna. Nechce sa mi opustiť príjemných 22 °C a dostať facku od tropických teplôt v strednej Európe. Ale nemáme na výber. Doma nás čaká team building v Laser aréne a cez víkend po-svadobné stretnutie a pohostenie pre rodinu, keďže sme mali malú svadbu, na ktorej neboli.

Bye bye London 10

Na večer sa chystá dopravný štrajk, takže Londýnčania si povedali, že vyrazia do práce autom. Na Victoria Coach Station sa dostaneme bez problémov včas, dokonca s hodinovým predstihom. Podarí sa nám dostať aj do skoršieho autobusu, než na ktorý sme mali pôvodne kúpený lístok. Oplatí sa, cesta mestom je nekonečná, zápchy dlhé, ale nakoniec dorazíme včas aj na letisko. Duty-free zóna nás neoslovuje, v Giraffe si dávame chutný burger, učíme španielsku čašníčku povedať „ďakujem“ po slovenský a utekáme ku gate kdesi na konci letiska, aby sme sa dostali do lietadla.

Bye bye London 11

Celú cestu mám na hlave manželove slúchadla s Noise-cancelling a neviem si ich vynachváliť. Keby ten motor nebol vidieť z okienka, ani neviem, že vedľa neho sedíme. Turbulencie iba mierne, ale i tak som rada, keď bezpečne pristaneme v Brne. Až na to počasie. Také žhavé privítanie sme nečakali.

Neviem čím to je, ale Londýn som si naozaj zamilovala. Alebo asi viem. Jedlom, parkmi, kníhkupectvami, ľuďmi, životom, atmosférou. Neskutočné mesto.

Bye bye London 12

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať michalavr 16.8.2015 na 16:27

  Londýn je fajn. Som milovníkom Británie a všetkého britského, ale keď som prvýkrát zavítala do Londýna, zostala som po všetkých tých mojich veľkolepých očakávaniach trochu sklamaná. Asi som čakala niečo viac než to, že hneď ako vyjdem z metra sa predo mnou na druhej strane ulice objaví z ničoho nič Big Ben. Je pravda, že som tam strávila len deň, keďže viac mi to čas nedovolil. Mala by som však asi čoskoro zavítať znova, aby som našla tú skrytú krásu, čo som na prvý krát neobjavila. 🙂

  • Odpovedať Orvokki 16.8.2015 na 22:14

   Mne sa niečo podobné stalo z Benátkami. Pri prvej návšteve ma vôbec neočarili, práve naopak. Moja predstava bola, že je to nádherné a podmanivé mesto, ale odchádzala som sklamaná. No pri ďalšej návšteve, kedy sme vyrazili aj mimo hlavné turistické trasy, som uznala, že na nich predsa len niečo je a páčili sa mi podstatne viac.

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.