Cestujem Juh Európy

Montserrat

21.7.2016

Zašli sme si na Montserrat. Pred odchodom som o mieste vedela akurát to, že je necelú hodinu cesty od Sidges a nachádza sa v horách. Hory mám rada. A myslím že som zachytila niečo o najznámejšom pútnickom mieste v Katalánsku.

Montserrat je v skutočnosti vápencový masív, ktorý si všimnete už zdiaľky pre jeho typické a výrazné erodované vrcholky, pripomínajúce zuby, náboje do zbraní alebo postavy, ak máte silnejšiu fantáziu. Najvyšší vrchol sa volá Sant Jeroni a je vo výške 1236 metrov na morom.

Oblasť sa stala známa tým, že podľa legendy sa tu v roku 880 dostalo akýmsi pastierom akési zjavenie. To sa opakovalo, potom to ukázali farárovi z Olesy de Montserrat, ten to potvrdil, následne bol informovaný biskup a keď sa tam celá partia prišla pozrieť, objavili jaskyňu so Svätou sochou. Nech už to znamená čokoľvek.

Biskup teda pôvodne chcel sochu preniesť do Manresy, avšak ževraj im tak zťažkla, až si to vysvetlili ako znamenia. A tak tam vybudovali kaplnku. Kláštor nasledoval v roku 1025, založil ho opát Oliba.

V súčasnosti sa v tu nachádza múzeum, lanovky, predajne suvenírov, v kláštore pôsobí chlapčenský spevácky zbor. V múzeu je okrem gotických oltárov aj zopár diel od Picassa či Caravaggia a uchovaný je tu aj rukopis Llibre vermell de Montserrat. Llibre vermell de Montserrat pochádza zo 14 storočia, zo 172 listov sa stratilo 32 a obsahuje náboženské piesne. Názov („červená kniha“ v preklade) odkazuje na farbu väzby, ktorú dostal v 19. storočí.

Toľko zhrnutie s pomocou wikipedie.

Na náboženské veci nie som, v Boha neverím, takže nejaká duchovná rovina mi bola ukradnutá. Ale za to, že kláštor postavili pomerne vysoko v horách ich chválim a dokonca, aj napriek tej náboženskej architektúre a sochám, vyzerá dosť dobre. Ako to sa im musí nechať, že s takými stavbami sa im prostý ľud ohuroval jednoducho.

Montserrat_01 Montserrat_02 Montserrat_03 Montserrat_04 Montserrat_05 Montserrat_06 Montserrat_07 Montserrat_08 Montserrat_09 Montserrat_10 Montserrat_11 Montserrat_12 Montserrat_13 Montserrat_14 Montserrat_15 Montserrat_16 Montserrat_17 Montserrat_18 Montserrat_19 Montserrat_20 Montserrat_21

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Myanmar 23.7.2016 na 21:15

  Jako vždycky nádherný fotky! 🙂 Fakt Ti moc závidím takhle procestované léto, musí to být paráda!

  • Odpovedať Orvokki 24.7.2016 na 11:22

   Ďakujem. 🙂 Je to úžasné, veľa možností prichádza úplne neplánované, tak ich berieme, keď máme tú príležitosť. Ale nebudem klamať, občas je to náročné. Teraz musíme s manželom plánovať aj víkend, kedy navštívime našich rodičov a ešte to stihnúť tak, aby sme boli u jedných aj druhých. Najbližší vyslovene voľný víkend, kedy nemáme v kalendári vôbec nič, je až niekedy v októbri. 😀
   Aspoňže teraz v lete je rôznych akcií v Brne pomenej, tak aspoň večery cez týdžeň po práci máme voľnejšie.

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.