Cestujem Výlety

Kutná hora

18.10.2014

Tri mesiace od zásnub a my už máme predpokladaný dátum. Resp. asi päť dátumov a vôbec by ma neprekvapilo, ak by sme vybrali šiesty. Čo sme mali ale takmer okamžite, je miesto. A to som si pôvodne myslela, aké náročné bude nájsť ten správny zámok. Lebo ak sme sa na niečom jednoznačne zhodli, tak je to svadba na zámku. Dostala som bojovú úlohu prezrieť zámky v ČR a poslať mu tie najlepšie. Barokové zámky som preskakovala takmer okamžite, ten štýl sa mi moc nepáči, Chateau Mcely som zavrela, keď som uvidela cenník. Zistila som, že v ČR je neskutočne moc hradov a zámkov a hovorila som si, že svadba na zámku je asi krásna, ale čo z toho, keď sa mi žiaden nepáči. No a potom som ho uvidela. Spojenie empírový + zámok + knihovna. Jednoduchý, biely, stĺporadie a knižnica. Ale aká. Taká:

Zámecka knihovna

zdroj: kacina.cz

Takže bolo rozhodnuté, Majovi som poslala jediný odkaz a jemu sa to napodiv páčilo. V takom priestore si viem predstaviť i to, že budem mať biele svadobné šaty. S empírovým strihom samozrejme. Každopádne sme si povedali, že by bolo fajn priestor vidieť i naživo a tak sme si spravili víkend v Kutnej hore a okolí. So salónom Svadba IN, ktorý svadby na Kačine zaisťuje, sme si dohodli termín prehliadky a veľmi ochotná koordinátorka nám ešte poslala tipy na tri reštaurácie, kde by sme mohli mať hostinu a byť ubytovaný.

Prešli sme sa historickým centrom, ktoré je zapísané v UNESCO, Majovi som porozprávala o mojej predchádzajúcej návšteve tohto mesta v rámci školskej exkurzie do múzea striebra (2012) a z kníhkupectva Kosmas som si odniesla druhý diel Bodyguardky od Leeny Lehtolainen.

Kutna Hora 01

Kutna Hora 02

Kutna Hora 03

Do Kutnej hory sme prišli okolo obeda a hneď sme zamierili do centra navštíviť prvú reštauráciu. Príjemné počasie lákalo na terasu a výhľad na chrám sv. Barbory naše rozhodnutie podporil. Veľmi milý kuchár nám priniesol ukázať čerstvé ryby a predstavil tri rôzne kombinácie, ktoré aktuálne pripravuje. Varil naozaj výborne, obzvlášť na hummuse som si pochutila a celková atmosféra nás milo prekvapila. Vyšší účet sme očakávali a keby je na mne, viem si tam posvadobnú hostinu predstaviť. Len sa obávam, že naši hostia by nemuseli tie nie úplne bežné jedlá oceniť.

Kutna Hora 04

Kutna Hora 05

Cesta na hotel v Nových Dvoroch sa ukázala dlhšia, ako sme predpokladali, takže plánovaná večera v ďalšej reštaurácií sa nekonala. Do mesta sa nám vracať nechcelo. V ten deň sme i tak nachodili asi 10 km.

Kutna Hora 06

Kutna Hora 07

Kutna Hora 08

V nedeľu ráno sme sa vydali na Kačinu. Otvorila som mapu v mobile, našla nápis Kačina a skratkou cez pole sme sa vydali k zámku. S polhodinovým predstihom pozeráme na dva domy, ktoré zámok ani zďaleka nepripomínajú. Ale aspoň viem, že to že je niekde napísané Kačina, ešte neznamená, že je to naozaj zámok Kačina. Tak sme to otočili na opačný koniec, tentokrát už naozaj k zámku. Po ceste, v zámockom parku, sme míňali malý, ale nádherný most.

Kutna Hora 09

Kutna Hora 10

Knižnica nesklamala. Nebola síce uprataná a nazdobená, ale ja som sa v nej videla. Aj napriek cene. Proste si nebudem rok kupovať knižky (alebo sa aspoň začnem krotiť). A keď som zistila, že môžem mať počas celého obradu harfistku… svadba má byť výnimočná, nie? Koordinátorka nám zodpovedala na všetky otázky, ukázala zámocké priestory, takže som odchádzala spokojná a viac menej presvedčená, že tam tu svadbu chcem. Dodatočne nám ešte poslala kompletný svadobný katalóg, takže aspoň vieme, z čoho môžeme vyberať a ako bude svadba cca vyzerať (nádherne!).

Kutna Hora 11

Koordinátorka nás autom zaviezla na Kutnú horu a my sme si ešte vyšliapali k rozhľadni a reštaurácii Havířska bouda. Počasie bolo ideálne a viditeľnosť pomerne veľká, takže sme sa tam najedli, zdržali, zašli na vyhliadku a potom si zavolali taxi, aby sme stihli včas vlak domov. Tretiu odporúčanú reštauráciu sme nakoniec nenavštívili, ale ak sa pre Kačinu rozhodneme, ešte tam nejedenkrát pôjdeme, takže času dosť.

Kutna Hora 12

Kutna Hora 13

Kutna Hora 14

Mohlo by sa Vám páčiť

3 komentáre

 • Odpovedať Dada 19.10.2014 na 23:22

  Teda, z fotiek to tam pôsobí ako prekrásne miesto, nielen samotná knižnica, zámok, ale aj celé šíre okolie! Sa ani nečudujem, že ťa hneď tak očarilo. 🙂

  • Odpovedať Orvokki 20.10.2014 na 08:39

   Historické centrum je nádherné a taktiež tie okolité dedinky. Iba okraje mesta moc nie (cesta z vlakovej stanice do centra). No miest na možné svadobné fotenie je tam plno a to je mi stačí 😀

 • Odpovedať Svadba v zámockej knižnici | Orvokki's blog 18.10.2015 na 10:01

  […] pred rokom som publikovala tento článok. Bol o našom výlete na Kutnú horu, neďaleko ktorej je nádherný empírový zámok Kačina, […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.