Juh Európy

South Trip I

7.6.2011

Budíček o piatej. Hodinu a trištvrte nám trvalo než sme sa najedli, dobalili a uložili veci v aute. Je plné, ale to sa dalo čakať. Amazonka spala, tak som jej o odchode nepovedala. Snáď už zistila že tam nie som :).

Pršalo a za Oviedom medzi kopcami padla hmla. Ale je tam aj tak krásne. Prvú zástavku sme mali v Leone. Tam sme sa moc dlho nezdržali, pozreli katedrálu, trochu sa prešli a vrátili do auta kde sme na TomTom nastavili cieľ Lisabon. Na námestí stanovali prevdepodobne revolucionári 🙂

Krajina sa menila z hornatej na rovinatú, dážď vystriedalo slnko a príjemná teplota v aute sa zmenila na nedýchateľnú.

Z Leonu do Lisabonu je približne 700 kilometrov. Dva krát sme tankovali (35 litrová nádrž je na takýchto cestách za trest) a raz toľko odpočívali na benzinkách. Internet sme nechytili nikde.

Dočítala som Biomanželku od M. Viewegha a začala čítať prvý diel Střet králů (pokračovanie Hry o trůny). Kým sme dorazili do Lisabonu mala som cca 45%. Krajina naokolo ma nebavila tak som časť cesty prespala. Kvôli bolesti zubu ktorá sa po pár dňoch kľudu vrátila som ani moc nejedla.

Začítana do kapitoly o Daenerys (moja najobľúbenejšia postava v sérii Pieseň ľadu a ohňa) som príchod do Lisabonu zaregistrovala až keď brat hovoril o rozpore reality s navigáciou.

Portugalčina mi znie ako zmes francúžtiny so španielčinou. V krajine je o hodinu menej ako u susedov a benzín je podstatne drahší.

K Lisabonu len toľkoto… sú mestá, kde ke prídete, obdivujete ich. Oslo, Kodaň alebo napríklad Lahti vo Fínsku. A sú mestá, kde keď prídete, vidíte industriálne prípadne chudobné predmestie a dúfate, že aspoň mesto bude krásne. A ono buď je, alebo nie je. A Lisabon nie je. Lisabon je podľa mňa starý a škaredý. Po úzkych uličkách chodia električky spolu s autami, po krajoch sú zaparkované autá a ľudia prebehujú kade im to vyhovuje. Budovy sú staré, ošarpané, a často aj nasprejované. Lisabon na mňa pôsobí divne historicky, nudne, smutno, neorganizovane, chaoticky, zločinecky, neupravene… nie je to ten typ mesta do ktorého by som sa chcela vrátiť (čo sa nedá napríklad povedať o Lahti o ktorom som predvedčená že raz v ňom budem žiť a to som tam strávila len pár hodín).

Vyhliadka na vežu v centre je za 3€ (1,50€ ak máte lístok na sightseening), ale ak si to o ulicu obídete, dostanete sa na ňu aj zadarmo. Akurát že pešo a nie výťahom. Všade je veľa cudzincov a tmavých ľudí. Brat zhodnotil že portugalky vôbec nie sú pekné. Súhlasím a dodávam že ani portugalci. V obchodoch sme nakúpili len oblečenie, suveníry nie sú vôbec zaujímavé.

Chvíľami pršalo a zaujímavá bola iba výstava vojnových fotografií, mesto je vážne škaredé. Videla som predávanie drog a bratovi dokonca dva krát ponúkali marihuanu a hašiš.

Hostel je celkom príjemný a vrátnička hovorila anglicky. Je v centre mesta, na izbe máme dve dvojposchodové postele, kúpeľka spoločná pre poschodie v cene raňajky, pranie a WiFi ktorá nefunguje. Pri recepcii je spoločenská miestnosť s pohodlnými gaučami.

Na štvorlôžkovej izbe sme boli traja, takže na noc ešte prišiel jeden mladík. Ale nechrápal, neobťažoval nás a pozdravil anglicky.

Zajtra smer Gibraltar.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.