Anglicko&Írsko Cestujem

Írsky whiskey trip | 1. deň

25.9.2018

V štvrtok večer sme prileteli do Dublinu a začali ďalší poznávací trip po whiskey páleniciach. Odlietali sme s takmer 40 minútovým meškaním, kvôli vtákom, ktoré predchádzajúca posádka trafila a následnej kontrole. Mysleli sme si, že byť hodinu zavretý s Adamkom, ktorý bol do sýta vyspinkaný, v lietadle na letisku a následne dve a pol hodinový let, zmení náš pohľad na cestovanie s ním. Ale iba nám dokázal, že je rodený cestovateľ. Hry, knihy, sušené ovocie, kojenie, výhľady z okna a chodenie po uličke ho dokázali zabaviť po celú dobu. Aj napriek tomu, že mu idú dva hryzáky a jaksi prechladol, ani raz neplakal a nemrnčal.

Dublin nás privítal dažďom. Na letisku sme išli rovno do požičovne pre sedemmiestne auto. Tam už dal Adamko najavo nespokojnosť, pretože im všetko trvalo neskutočne dlho a najradšej by stále vybehoval von na cestu a do dažďa. Našťastie následná cesta bola už len polhodinu a kým ostatní išli nakúpiť, my sme s Adamkom pozreli každý kút, posedeli pri krbe a on rekordne rýchlo zaspal.

Bývame v prerobenej stajni hradu z 15. storočia. Dardistown Castle v mestečku Julianstown. Vonku dážď, vietor a niečo, považujem za typické írske počasie. Rozprávka.

Prvý výlet v piatok sme dali Slane Castle – Tullamore – Kilbeggan.

Slane je hrad, kde v prírodnom amfiteátri bývajú veľké koncerty veľkých kapiel (napríklad The Rolling Stones, U2, Guns N‘ Roses, Red Hot Chili Peppers, Queen, David Bowie, Neil Young, Bryan Adams, Bob Dylan, Bruce Springsteen, Robbie Williams, Madonna, R.E.M., Foo Fighters, Celtic Woman a Oasis). Hneď vedľa, očividne tiež v bývalých stajniach, sa degustuje Slane whiskey. Adam tam na zemi robil kotrmelce. Miesto má skvelú atmosféru.

Druhá zastávka bola podstatne známejšia. Tullamore. Len teda na prvýkrát sme to úplne netrafili, pretože visitor centre sa nachádza mimo pálenice. Asi je v starej pálenici, no vôbec nás to miesto nezaujalo. I ceny mali vysoké, reštaurácia bola plná, nakoniec sme ani degustáciu nedali a išli sme ďalej.

Tretia a na prvý deň posledná pálenica sa nachádza len pár kilometrov ďalej, takže ju berieme po ceste. Kilbeggan. Pálenica je nádherná, malá, útulná, voňavá, s komornou atmosférou. Chuť whiskey ale príliš nezaujala. V pálenici sa zrovna niečo natáčalo, tak možno budeme v zábere. Miesto je vážne krásne.

O tretej sme mali všetko za sebou a keďže foursquare neukázal nič zaujímavé v okolí, zamierili sme na náš hrad a pri horiacom krbe si spravili veľmi neskorý obed. Okolo nášho hradu nie je veľa čo vidieť, ale na krátku prechádzku sme i tak išli. Adam nám ukázal, že najzaujímavejšie sú kravičky a strávili sme pri nich asi polhodinu. Pravda, deťom stačí málo.

Adamko večer pred odletom trochu prechladol, dnes začal aj kašlať, mňa bolí hrdlo a mám plné dutiny. Našťastie obaja bez teploty a on lieta stále ako keby mu nič nie je. Ako ho poznám, bude to mať rýchly a krátky priebeh. Ja sa z toho budem dostávať o týždeň dlhšie a potom to chytí aj manžela. A ten najmenší človiečik v našej rodine z toho vždy vyjde najlepšie.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.