Ázia Cestujem

Honda Bay

26.11.2016

honda_bay_04

Aj tretí deň na Filipínach sme uprednostnili platenú tour pred vlastným programom. Už sme mali za sebou mesto i podzemnú rieku, chcelo to konečne more a pláže. Počasie nám vyšlo. Deň predtým pršalo, ale v nedeľu, kedy sme sa rozhodli preskúmať ostrovy Starfish, Cowrie a Luli, sa i slnko ukázalo. Bolo síce zamračené, ale stejnak sme sa všetci spálili pri prvej zástavke.

Záliv Honda sa nachádza severozápadne od Puerto Princesa, ani nie polhodinu autom. Nachádza sa tam pár ostrovov, my sme navštívili tri z nich, ale verím tomu, že iné cestovky majú i iný itinerár a určite to ide aj na vlastnú pesť. Nám vyhovovalo, že za pomerne lacný peniaz (v prepočte okolo 600 Kč/osoba) sme mali zaistenú dopravu z/do hotela, prenájom lode, vstupy, sprievodcu a obed.

Priamo v prístave sme si mohli ešte prenajať obuv do vody, výbavu na šnorchľovanie, prípadne plutvy. Ale k to mal vlastné, ušetril tých pár korún. My sme platili 600 PHP (~300 Kč) za jedny plutvy, jedny topánky do vody a dvoje okuliare so šnorchľom. Fakt je to tam strašne lacné.

honda_bay_01 honda_bay_02 honda_bay_03

Prvý ostrov, kde sme zakotvili, bol Luli Island. Je zaujímavý tým, že sa ukáže iba pri odlive. Keď je príliv, vidno iba stovky mangrovníkov, pár domčekov postavených na drevách a skokanský mostík do vody. Samotný ostrov je ale pod vodou. Nezdržali sme sa tu dlho, ale stačilo to na to, aby po prvom polhodinovom plávaní a šnorchľovaní mal každý z nás spálený chrbát. 

Jediné, čo sa mi na tomto mieste nepáčilo, bol malý priestor vymedzený na plávanie. Na druhej strane, nechodí sem veľa turistov, takže aspoň to tu nie je hlava na hlave. A ryby tam plávali pekné, aj iné tvory sa v piesku dali nájsť. Naviac je to úplne skvelé pre neplavcov a tých, čo sa v živote nepotápali a neskúmali krásy pod hladinou. Tu nepotrebujete žiadne skúsenosti.

honda_bay_05 honda_bay_06

Druhým ostrovom bol Starfish Island a zaujímavý je najmä tým, čo o ňom hovorí sám názov. Morské hviezdice! Už keď sme prichádzali k brehu, vďaka priezračne čistej vode ich bolo vidieť desiatky. Nádhera. Turistov ostrov láka nie len kvôli ním, ale najmä na šnorchľovanie pri koráloch. Hoci je ostrov piesočný, do vody sa ide po kamenistej časti a nakoľko prístupná časť je práve tá korálová, treba si dávať pozor na nohy.

Vyhradené územie je o dosť väčšie, ako na predchádzajúcom ostrove a fauna podstatne bohatšia a farebnejšia. Dostanete sa aj do väčšej hĺbky, narazíte na Nema a ďalšie úžasné ryby, uvidíte morských hadov, veľa koráľov. Mne sa tam páčilo. Ale! Ak už ste sa niekedy potápali, ak ste boli na šnorchľovacích dovolenkách alebo milujete potápanie, pravdepodobne vás to tak nenadchne. Brat bol trošku sklamaný, pretože v Thajsku mal lepšie zážitky.

Čo si rozhodne zamilujete je mladý kokos za cca ~20 Kč. A aký obrovský a chutný! Ideálne skôr pre dvojicu, tej kokosovej vody v ňom nie je najmenej. Bavilo ma sledovať, ako zručne ho mačetou osekávajú, aby sa dalo dostať k tej chutnej časti a keď sme prišli s už vypitým kokosom, tak nám ho presekol na polovicu a mohli sme zjesť aj pevnú časť.

A ako bonus, kým sme sa ponárali a sledovali morský život, sprievodkyňa nám pripravila obed. Takýto servis môže byť.
honda_bay_07honda_bay_08

No a na záver sme pár hodín strávili ešte na Cowrie Island. Dávať si pozor bolo treba na tri veci. Medúzy a morských ježkov vo vode a kokosy na brehu. Palmy tam totiž rástli priamo v areály a kokosy na nich boli už pekne veliké.

Ostrov je skôr oddychový a vhodný na kúpanie. Piesočná pláž, možnosť prenajať kajaky, nechýbali ďalšie vodné atrakcie, v strede bar, aj keď ponuka bola slabšia, veľa vecí jej chýbalo. Našťastie nie mango, takže čerstvý shake mi spravila. Okrem toho je možné zájsť na masáž alebo si nechať spraviť tetovanie.

Nakoniec sme sa zdržali neplánovane o niečo dlhšie, pretože zrovna naša loď sa pokazila. Trošku sme zmohli ľahkým tropickým dažďom a príjemne unavení sa vrátili do prístavu, kde sme vrátili požičané veci a zaviezli nás rovno do hotela. Síce sme sa chceli ešte zastaviť v obchodnom centre, ale nakoniec sme to nechali na ďalší deň. To už sme neplánovali nič organizované, iba oddych.

honda_bay_09 honda_bay_10 honda_bay_11

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

  • Odpovedať Puerto Princesa a Manila | Orvokki's blog 9.12.2016 na 19:47

    […] Filipín. Už bola naša cesta tam a prvý deň, aká je tam podzemná rieka a ako sme relaxovali v Honda Bay. Dnes to bude o samotnom meste Puerto Princesa a krátko i o […]

  • Odpovedať Puerto Princesa a Manila – Orvokki's blog 24.11.2018 na 11:00

    […] Filipín. Už bola naša cesta tam a prvý deň, aká je tam podzemná rieka a ako sme relaxovali v Honda Bay. Dnes to bude o samotnom meste Puerto Princesa a krátko i o […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.