Ázia Cestujem

Filipíny – cesta tam a prvý deň

18.11.2016

letecky-na-filipiny

Tak sme zase niekam odleteli. Tentokrát na filipínsky ostrov Palawan. Niekedy začiatkom jari narazil brat na akčné letenky a keďže mimo Európu sme s manželom ešte neboli, pridali sme sa k nemu. Spiatočná letenka Amsterdam – Filipíny bola za približne sedem a pol tisíc českých korún. Naviac do pomerne lacnej krajiny.

Do Amsterdamu sme išli v noci autom, ~1 100 km sme s prestávkami stihli za trinásť hodín. S dostatočnou rezervou sme zamierali rovno na letisko, kde sme krátko po obede nasadli do lietadla spoločnosti China Airlines a nechali sa odviesť o sedem časových pásiem dopredu. Keď sme odchádzali z Brna, snežilo. Prileteli sme do tridsiatich stupňov.

Spolu osemnásť hodín v lietadle s prestupmi v Bangkoku, Taipei a Manile. Najmä ten posledný sme stihli len zázrakom. Štyri minúty pred zatvorením brány nás ešte len taxík vysadil pred terminálom. Zaplatiť, prejsť všetkými kontrolami, nájsť správnu gate a na poslednú chvíľu nasadnúť do lietadla. Stihli sme.

filipiny_01 filipiny_02 filipiny_03

Za tmy sme pristali v Puerto Princesa, našej cieľovej destinácii. Prečo práve Palawan? Niekde sme našli informáciu, že ide o jeden z najlepších ostrovov na svete. A je tu dosť aktivít na celý týždeň. Takže keď sme vyberali, kam konkrétne na Filipínach zájsť, toto bola jedna z najlepších možností (ak nie rovno najlepšia).

Ubytovanie máme v By the Bay, Jacana B&B, malom rodinnom hotelíku s pár izbami. Veľmi príjemná majiteľka nám zaisťuje snáď úplne všetko. Keď nevaria, objednala nám jedlo z odporúčaného podniku, keď sme potrebovali taxi, zavolala nám ho, vybavuje nám tours do rôznych oblastí na ostrove. Takže na pláne toho máme veľa, vrátane najkrajších pláži a národného parku Puerto-Princesa Subterranean River.

filipiny_04 filipiny_05 filipiny_06 filipiny_08 filipiny_09 filipiny_10 filipiny_11 filipiny_12

Deň po prílete sme doobeda zvládli len raňajky, krátku prechádzku do oblasti mangrovníkov, ktorá je hneď za hotelom (kuk na wiki, čo je to zač a prečo je ich ochrana dôležitá) a spánok. Až o pol druhej sme išli objednaným minibusom na citytour. Navštívili sme krokodíliu farmu, zašli na vyhliadku, nakupovali v Baker’s hill, ulici s rôznymi pekárňami a reštauráciami, získali prvých pár suvenírov a na záver ku kostolu Immaculate Conception Cathedral, vedľa ktorého je pamätník miestnym obetiam počas 2. svetovej vojny.

badjao-seafront

Na večeru sme dostali odporúčanie na Badjao Seafront Restaurant. Štýlový podnik kde naozaj dobre varia. Škoda len, že už bola tma, takže výhľad na more sme si neužili. Ale o dôvod viac sa tam niekedy vrátiť.

Počasie je tu dusné, takmer tridsať stupňov i o desiatej v noci. Opuchnuté členky ma tak netrápia len kvôli tehotenstvu, ale i z miestnej klímy. Okrem litrov vody pijem veľa ovocných džúsov. Tie z čerstvého ovocia tu vychádzajú strašne lacno, tak si to užívame do sýtosti. Mangový, ananásový a tak ďalej.

filipiny_13

Mesto je plné psov, jašterice sú všade, vrátane našej kúpeľne, snáď každý tu má stánok s niečím. Puerto Princesa je chaotické, ale tým správnym spôsobom. Cesty rozbité, oproti ním sú naše hotovou diaľnicou. Doprava sa sem-tam riadi vlastnými pravidlami, ak tu vôbec nejaké majú a opäť je veľmi lacná. Viesť sa na akejsi trojkolke, krytej motorke s dvoma miestami naviac, je zážitok sám o sebe.

No som zvedavá, čo všetko tu ešte uvidíme.

filipiny_14 filipiny_15 filipiny_16 filipiny_17 filipiny_18 filipiny_19 filipiny_20

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

  • Odpovedať Honda Bay | Orvokki's blog 26.11.2016 na 18:00

    […] na Filipínach sme uprednostnili platenú tour pred vlastným programom. Už sme mali za sebou mesto i podzemnú rieku, chcelo to konečne more a pláže. Počasie nám vyšlo. Deň predtým pršalo, […]

  • Odpovedať Puerto Princesa a Manila | Orvokki's blog 9.12.2016 na 19:31

    […] dňoch som si našla chvíľku, aby som dopísala posledný článok z Filipín. Už bola naša cesta tam a prvý deň, aká je tam podzemná rieka a ako sme relaxovali v Honda Bay. Dnes to bude o samotnom meste Puerto […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.