Cestujem USA

Cez Death Valley autom

18.6.2018

Ako si predstavujete Death Valley? Ja som vedela akurát to, že je tam príliš teplo. Mám v hlave obrázok kameňov, ktoré sa záhadne posúvajú po púšti a viem, že sa tam behá ultramaratón, čo je nad moje chápanie, ale ja obdivujem akýchkoľvek bežcov, ktorí zabehnú nad 50 km, bez ohľadu na to, v akom je to počasí.

Death Valley sme museli prejsť. Je to unikátna krajina, ktorú som chcela vidieť a zažiť. Takže našu cestu z Big Pine do Las Vegas sme naplánovali tak, aby sme NP Death Valley prešli krížom a neobišli ho krajom. Čo je tiež možné, ak sa mu chcete vyhnúť. No bola by to škoda.

Čo ma dostalo najviac?

 • Teploty. 45 stupňov si nepredstavíte, to musíte zažiť ak chcete vedieť, o čom je reč. A 45 stupňov v suchej púšti je sila. Najviac nám teplomer ukazoval 49 °C. Ja mám dosť, keď je u nás 25 °C.
 • Aziat, ktorý bol podľa nás už do čierna opálený, no i tak údolím prechádzal na bicykli. My sme vraj trochu blázniví, keď ideme s batoľatom na mesiac do USA, ale myslím, že po svete behá oveľa viac bláznivých odvážlivcov. Tento k nim patril.
 • Hory. My sme išli z Kalifornie, kde sa prechádza cez Towne Pass vo výške 4956 ft (1511 m n.m.) a klesá sa až na pár metrov pod úroveň mora.
 • Scenéria. Budem sa opakovať, ale krajina a príroda v USA sú úchvatné.

Praktické rady a je to vôbec bezpečné, keď mám dieťa v aute?

 • Ak by to nebolo bezpečné, nešli by sme, Adamko je na prvom mieste. Auto má klimatizáciu a aj keď sa musela v niektorých úsekoch vypnúť, aby nedošlo k prehriatiu motora (na to upozorní ceduľa na ceste), v aute sa dalo dýchať a bola príjemná klíma po celý čas. Všetci vieme, ako rýchlo sa auto zahreje v našich končinách a prečo sa dieťa alebo pes nesmú nechať v aute čo i len pár minút. V Death Valley len otvoríte okno a už máte vo vnútri o 10 stupňov teplejšie, tak si predstavte, ako sa za 5 minút rozpáli vypnuté zatvorené auto. Takže i keď sme zastavili na vyhliadku, motor bežal a s Adamkom v aute niekto sedel (on totiž väčšinu cesty prespal).
 • Von sme ho zobrali len na chvíľu, s klobúčikom, natretý vrstvou krému SPF 50, neustále pil vodu. Vody pite naozaj veľa a vezmite si aspoň galón do zásoby. Cesta naprieč údolím netrvá polhodinu. Aj keď iba vystúpite na vyhliadku, zapotíte sa. O chôdzi niekam na kopec ani nehovorím, to vyčerpá aj dospeláka.
 • Natankovať ešte pred vstupom. Je to lacnejšie, než priamo v NP (o dolár, ak idete z Kalifornie, o dva ak z Nevady) a cesta zaberie hodiny, záleží, akú trasu sa vyberiete. Death Valley nie je iba rovné údolie, z Kalifornie musíte prejsť horami, výškové rozdiely vám pokazia spotrebu a i niektoré krásne alternatívne cesty sú v kopcoch.
 • Vstupné sa platí až vo Visitor centre uprostred parku, nie sú kontroly pri vstupe.
 • Nechajte si poradiť trasu vo Visitor centre, Death Valley sa dá prejsť viacero cestami. Najkrajšia a najznámejšia je Bedwater, kade sa beží i 217 km dlhý ultramaratón. No i tam sa najprv musíte dostať a z Kalifornie je to celkom štreka. Občas sú malé odbočky, napríklad Artist Drive alebo Twenty Mule Team Canyon, ktoré sme prešli a určite ich odporúčame.
 • Cesty sú asfaltové, takže hlavný ťah prejdete aj s bežným autom (ale klimatizácia je povinnosť, bez nej tam vážne nechoďte). Ak sa chcete vydať na nespevnené cesty viac do púšte, rátajte, že potrebujete poriadny off-road a pár hodín naviac. Určite sa poraďte v centre. Rovnako vám poradia, ak chcete ísť na pešiu turistiku, kde sa dá a na čo sa pripraviť.
 • Zvieratá so sebou neberte. Povolené sú prakticky len v niektorých kempoch a na pár úsekoch. Myslite aj na ich nohy. Ja som mala barefoot obuv a nemohla som dlhšie stáť na jednom mieste.

Aká bola naša trasa?

Do Death Valley sme vchádzali z kalifornského mestečka Lone Pine, kde je aj turistické centrum a pumpa, tam sme tankovali. Odtiaľ sme pokračovali priamo do Death Valley, popri Panama Spring cez Emigrant a piesočné duny pri Stovepipe Wells Village do Furnace Creek. Odtiaľ na začiatok Badwater Road na Artist Drive, kde je vyhliadka Artists Palette. Cesta je jednosmerná a odtiaľ sme sa vrátili na križovatku pri Furnace Creek. Tam sme to otočili smer Las Vegas, zastavili sa na vyhliadke Zabriskie Point a išli krátky úsek Twenty Mule Team Canyon, kde je krajina iná a cesta nespevnená. Na FB som dávala video, pozrite. Pokračovali sme ďalej von z parku a zastavili až v najbližšom meste Death Valley Junction, kde sme išli na veľmi neskorý obed. No a odtiaľ už do Las Vegas.

Mohlo by sa Vám páčiť

1 komentár

 • Odpovedať Rozcestník článkov o USA – Orvokki's blog 12.8.2018 na 09:14

  […] Cez Death Valley autom […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.