Cestujem Juh Európy

Bola som v Ľubľani a bolo tam super

10.4.2016

DSC_8114

V polovici minulého mesiaca sme mali s manželom dekádu. Desať rokov odo dňa, kedy sme spolu začali chodiť. A to si zaslúži osláviť. Než vymýšľať darčeky, rozhodli sme sa pre predĺžený víkend, od soboty do utorka a navštíviť nejaké miesto, kde sme ešte neboli. Nakoniec sme sa rozhodli pre hlavné mesto Slovinska. Pretože je iba päť hodín cesty autom od Brna, celý čas po diaľnici a naviac sme v Slovinsku ešte nikdy poriadne neboli. Ak nerátame prejazd na ceste do/z Chorvátska (to vám bola tiež parádna dovolenka, na jachte!).

DSC_8115 DSC_8118 DSC_8120

Ľubľana je malá. Neviem prečo som si myslela, že bude obrovská a naozaj ma prekvapilo zistenie, že tam žije ešte menej ľudí ako v Brne. Ľubľana je čistá. Čisté ulice, všetko upravené, príjemné. Málo ľudí, malá premávka, žiadne fronty. Ľubľana je moderná i historická. Spája v sebe minulosť ale vidieť, že sa vyvíja. Ľubľana je skrátka úžasná.

Jazyk mi pripomínal polčinu, platí sa tam eurom a jedlo je podobné slovenskému.

DSC_8108 DSC_8111

Čo sa oplatí vidieť a navštíviť?

Začnem ubytovaním. My sme zvoli Four Points by Sheraton, ktorý je síce cca 5 km od centra mesta, ale stojí za to. Malý a útulný hotel, milý personál, v kaviarni robia výborné občerstvenia a na raňajky som sa tiež vždy tešila. Všade okolo lesy, parkovisko zadarmo (v centre mesta je parkovanie všade platené), a ak máte elektromobil, je tam šesť Tesla superchargers. Po cvičení v úžasne presklených priestoroch s výhľadom na stromy si môžete zahrať biliard, neďaleko sú bežecké chodníčky a myslím, že tam bola i sauna.

Do mesta sa oplatí zobrať taxi, najmä ak je vás viacej. Objednávajte cez recepciu hotela, majú s nimi akési dohody a vychádza to lacnejšie. Parkovanie v centre mesta je platené, taxík vás dovedie priamo do srdca historickej časti.

DSC_8128 DSC_8133 DSC_8136 DSC_8138 DSC_8139 DSC_8143 DSC_8145

Určite si zájdite na hrad, či už pešo alebo pozemnou lanovkou. Nie je to vysoko, ale výhľad je krásny. Pri dobrej viditeľnosti až na kopce okolo mesta. Ach, tie zasnežené vrcholky im trošku závidím. Sú tam aj nejaké múzea a páčil sa mi aj obchod so suvenírmi.

Prejdite sa centrom. Nie je veľké, ale vládne tam fajn atmosféra. V lete je to asi rušnejšie, sadnúť si na terasu a pozorovať okolitý život, prípadne sa začítať do knihy na nábreží rieky, ktorá preteká centrom.

DSC_8121

Ochutnajte dobroty v Klobasarna. Dostali sme tip ešte na dve dobré kaviarne, Nebotičnik a Cafetino na Stary Trg, ale tie sme nakoniec nestihli. O dôvod viac sa do Ľubľane ešte niekedy pozrieť.

Nevynechajte ZOO! (klik na fotky)

A ak vám nevyjde počasie, zamierte do severovýchodnej časti mesta. Je tam neskutočne veľa obchodov pre tých, čo chcú nakupovať, trhy pre tých, ktorí dávajú prednosť trhom a aquapark, kde sme na niekoľko hodín skončili my. Volá sa Vodno mesto Atlantis a nudiť sa tam rozhodne nebudete. Atraktívne bazény s teplou vodou, vírivky, saunový svet, vonkajšie bazény, priestory pre najmenších i slaná voda.

DSC_8147 DSC_8150 DSC_8152

Ľubľana sa nám s manželom páčila a nakoniec sme boli radi, že sme sa rozhodli ísť práve tam. Trochu sme prevetrali auto, pozreli do ďalšej krajiny, užili si kúsok luxusu v príjemnom hoteli a túlali sa po nových miestach. Vieme si predstaviť, že sa tam ešte niekedy vrátime a zájdeme na výlety práve do okolitých kopcov.

DSC_8153 DSC_8159 DSC_8161 DSC_8164 DSC_8166 DSC_8169 DSC_8172 DSC_8174 DSC_8179 DSC_8182 DSC_8183 DSC_8184 DSC_8188

P. S. Malý princ v slovinčine je Mali princ a sieť kníhkupectiev, na ktoré tam narazíte najčastejšie, sa volá Mladinska knjiga.

Mali princ

Mohlo by sa Vám páčiť

1 komentár

  • Odpovedať 1571,5 km | Tallinn (Estónsko) | Orvokki's blog 16.6.2016 na 18:01

    […] je inak nádherné. Podobne ako nedávno na mňa zapôsobila Ľubľana, aj Tallinn je čistý, udržiavaný, zachováva si historický ráz, je tu málo ľudí a […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.