Benelux trip

Luxemburg

26.6.2013

P1380745 P1380754

Cestou do Luxemburska sme sa zastavili v Bruseli pri Atomium. Avšak v nedeľu ráno boli cesty prázdne a my sme tam prišli až moc skoro. Otvorené samozrejme nebolo a čakať sa nám nechcelo, takže sme pokračovali do hlavného mesta polmiliónového veľkovojvodstva. Cesta po prekročení hranice až do hlavného mesta zabrala okolo 15 minút. Pri odchádzaní do Nemecka tuším ešte menej, takže s krajiny sme moc nevideli. Čo mňa celkom mrzí, keby máme čas, chcela by som navštíviť oblasť v okolí Esch-sur-Sûre. Rozhodne dôvod sa tam niekedy vrátiť.

V Luxemburgu sme zaparkovali priamo v centre. Na námestí nám v informačnom centre poradili nejaké miesta, takže vyzbrojený mapou sme sa vybrali prejsť centrum a staré mesto okolo rozsiahleho a zachovalého mestského opevnenia. To sa rozkladá na pieskovcovom masíve z obdobia jury a je zapísané v zozname Unesco. Prvé hradby boli postavené už v 10. storočí a za vlády Ľudovíta XIV. (le Roi Soleil – Kráľ Slnko) sa zmenili na obrovskú pevnosť. Vďaka stratigickej polohe sa tu vystriedali viaceré mocnosti – Rímania, Burgundi, Habsburgovci, Francúzi, Španieli a Prusko. Celým členitým terénom mesta prechádza okolo sto mostov, mnohé z nich sú fakt pekné. Inak v Luxemburgu sú aj pozostatky českého kráľa Jána Luxembruského (otec Karla IV). Takže čo do histórie je Luxemburg určite zaujímavý. 

P1380760 P1380767

Na obed sme sa zastavili v podniku Brasserie Curé. Chalani obed zvolili obrovské, ale inak výborné hamburgery s hranolkami, ja som si dala Spaghettis au Pesto. V poslednej dobe ma talianska kuchyňa a nespočetné variácie cestovín neskutočne bavia. Po fantastickom jedle sme sa veľmi lenivým tempom pomaly presúvali späť k parkovisku. Jednak sa nik netešil na osemhodinovú cestu domov a tiež slnko začalo ohrievať viac ako za posledné dva prevažne veterné a zamračené dni. A to nie je zrovna doba, kedy by ste sa ponáhlali.

Na jednom menšom námestíčku hrala nejaká kapela. Povedali by sme, že šlo o miestnu ľudovú tvorbu. Čo nás na Luxembursku prekvapilo, boli nízke ceny. Benzín bol oproti Holandsku a Belgicku lacnejší takmer o pol eura na liter, tankovali sme za 1,3 €/l. Ale aj v obchode sme platili až podozrivo málo. Na čo sa rozhodne nemôžeme sťažovať a snáď len dobre, že bola nedeľa, obchody väčšinou zatvorené a tak som nemohla stráviť ďalšie hodiny pobehovaním z jedného butiku do druhého a vyberaním oblečenia či kozmetiky.

Ak sa do Luxemburska vyberiete, inšpirujte sa týmto zoznamom zaujímavých lokalít. Ja sa tam chcem určite niekedy ešte pozrieť.

P1380782 P1380788

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.