Anglicko&Írsko Cestujem

Amazing London, amazing Regent’s Park

11.8.2015

Toto leto sme sa s dovolenkami nejak rozbehli. A to sme plánovali iba jednu, tú svadobnú do Tatier. Ale nejak sa prihodilo, že manžel mal odísť na služobnú cestu do Londýna, a pozvali aj mňa. Na týždeň. To by bola chyba nevyužiť, aj keď už sme obaja v Londýne boli.

Čo sa nakoniec ukázala ako výhoda. Mali sme prejdené všetky turistické atrakcie a teraz nás vôbec nelákali, takže sme mohli spoznať Londýn bližšie. Ďalším plusom bolo, že sme boli v kontakte s miestnymi, a tak nie len že sme dostali množstvo tipov na skvelé podniky, ale veľa sa i dozvedeli o živote v Londýne.

Amazing London 02Amazing London 03

Do hlavného mesta Spojeného kráľovstva sme prileteli v štvrtok večer z Brna na letisko Stansted. Takže ešte necelé dve hodiny busom do centra mesta. Hneď sme si tam kúpili týždňovú Oyster card na MHD. 30 libier (okolo 1200 Kč) je spočiatku veľká investícia, ale tak ako všetko, aj doprava je v Londýne drahá. A ja som mala v pláne cestovať veľa.

Večer sme boli pozvaní do reštaurácie Del‘ Aziz v štvrti Clapham, kde sme i bývali. Inak sme už nikde inde neboli, blížila sa polnoc a obaja sme boli z cesty unavení. Na druhý deň sme sa ale vrhli do víru britskej metropole.

Ak idete do Anglicka na dlhšie a je vás dokonca viacej, rozhodne odporúčam kúpiť SIM kartu u spoločnosti Three. Za 15 libier na mesiac, bez viazanosti, máte toľko hovorov a SMS, že nemáte šancu ich minúť za rok. Podstatnejší je ale neobmedzený 4G internet, takže môžete spamovať všetkých svojich kamarátov i rodinu o každom vašom kroku v Londýne.

Amazing London 04 Amazing London 05

Londýn je mesto plné cudzincov. Takú zmes kultúry a najmä národov stretnete iba vo veľkých mestách. Vďaka tomu stojí za to navštevovať ich miestne kuchyne. Sú výborné, pretože v nich varia cudzinci, ktorí tú kuchyňu dôverne poznajú. Skrátka to nie je, ako keď idete do talianskej reštaurácie v Čechách a Talian tam nikdy nepracoval (česť výnimkám). Ale skvelé sú aj typické britské podniky a fast-foody, kde nie je veľa miest na sedenie, jedlo vás vyjde lacnejšie, ak si ho dáte zabaliť do krabičky a zjete v parku na lavičke, alebo v kancelárii, a varia tam zdravo.

Za jeden deň v Londýne sme obišli šesť podnikov a každý za to stál. Raňajky v Leon, sušienky od Ben’s Cookies, na obed suši z Wasabi, večera v americkom podniku The Diner a potom pivo a drink v O’Neills a The John Snow. Na ceny sme radšej nepozerali, jedlo je tam na naše pomery neskutočné drahé. Ale výborné a stojí za každú libru!

Kým bol manžel v práci, ja som sa túlala po okolí. Kancelárie majú v Soho, asi dve minúty od Oxford Street, tak si asi viete predstaviť moju radosť. Hlavnú ulicu i vedľajšie uličky som prešla niekoľkokrát, veľmi rýchlo som sa naučila v tej časti orientovať a prechádzať cez rušné ulice ako miestni obyvatelia.

Amazing London 06 Amazing London 07 Amazing London 08

S nákupmi som sa spočiatku krotila, popravde som bola iba manželovi kúpiť neprekonateľné sluchátka BOSE QuietComfort s možnosťou Noise Cancelling. Potrebuje kľud na prácu a Londýn je rušné mesto. Ja som ich ocenila v lietadle, keďže sme na ceste do Brna sedeli pri motore. To by ste neverili, ako dokonalo dokázali ten ruch odizolovať.

Och, a ešte bath bombs som vyberala. Na byte sme mali obrovskú vaňu a ten trojposchodový obchod LUSH sa nedal ignorovať. Povinnú zástavku som mala i u Michaela Korsa. Ja stále hovorím, že nemôže byť náhoda, keď mal kanceláriu iba 100 metrov od toho obchodu. Ale s úlovkom odtiaľ som odchádzala až v predposledný deň v Londýne. Manžel pozná moju slabosť pre túto značku a tie topánky sa páčili aj jemu.

Amazing London 09 Amazing London 10 Amazing London 11

Veľkú časť dňa som strávila v Regent’s Parku. Asi polhodinka od Oxford Street, ale zastavila som sa i v Moleskine obchode. Diáre na 2016 ešte nemajú, takže som sa tam dlho nezdržala.

Regent’s Park je dokonalé miesto. Je obrovský, nádherný, upravený. Ľudia tam behajú, cvičia jogu aj tchaj-ťi, oslavujú, piknikujú, kŕmia veveričky a užívajú si slniečka. Na trávnikoch obedujú muži v oblekoch i početné arabské rodiny. Prechádzať sa parkom je upokojujúce a nájsť miesto na čítanie si knihy vám môže zabrať i hodinu, pretože vždy zazriete niečo lepšie. Pod stromom, pri fontáne, na lavičke, alebo platených lehátkach. Tam ma to bavilo.

Ale čakala nás prechádzka podvečerným mestom, cez China Town, ulicami s gay barmi i naprieč M&M’S World, takže som tam nemohla ostať tak dlho, ako by sa mi páčilo. A keď u Johna Snowa zazvonili na druhý zvonec, čím sa ohlasuje záverečná, pobrali sme sa metrom domov. A ja som vedela, že som si Londýn, pre jeho rozmanitosť a nevyčerpateľné okamihy, zamilovala.

Amazing London 12 Amazing London 13 Amazing London 14 Amazing London 15 Amazing London 16

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Lenka Ď. 11.8.2015 na 16:12

  Ja som ešte v Londýne nebola a zatiaľ to vyzerá tak, že sa tam tak skoro ani nedostanem, ale možno cez vysokú. Aspoňže v máji navštívim Francúzsko. Veľmi sa teším! 🙂
  Mimochodom, krásne fotografie ako vždy. 🙂 Najviac sa mi páči tá s myškou. 🙂

  • Odpovedať Orvokki 12.8.2015 na 08:19

   Jee, Francúzsko. To je pekná krajina, najmä na juhu. To budeš mať krásnu dovolenku.
   Tá myška sa ma vôbec nebála, akurát to čo má v ruke, je cigaretový filter. Alebo také veveričky, keď máš oriešky, tak za tebou pribehnú, posadia sa ti na plece a zjedia si ich 😀

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.