Cestujem Sever Európy

6411 km | Akvariet i Bergen

2.7.2016

Na Trolltunge sme neboli. Kvôli počasiu. Trolltunga nie je len tak obyčajná prechádzka, ale 23 kilometrový hiking na 10 až 12 hodín, podľa kondície, kde vraj pri prvom kilometri, kedy stúpate pomaly až do neba, div že dušu nevypľujete. V info centre sa nám dostalo nie len mapy, ale aj upozornenia, že sa treba pripraviť na výkyvy počasia a mať pevnú obuv. V prípade nepriaznivého počasia sa výlet neodporúča.

Deň predtým sme netrpezlivo pozerali predpoveď počasia, ktorá sa všade zhodovovala. Má pršať. I tak sme si dali budík na štvrtu ráno s tým, že pozrieme aktualizácie a rozhodneme sa. Nič sa nezmenilo, o šiestej mal byť na 100 % dážď až do obeda, potom síce krátky útlm, no vzápätí znova. Takže sme šli ďalej spať. Zhodili sme sa, že v takom počasí je to nie len nebezpečné (jediný s naozaj pevnou vysokou obuvou som aj tak iba ja, poriadnu pláštenku do vytrvalého dažďa nemá ani jeden), ale hlavne zbytočné, keď by bolo sotva vidieť na cestu. Nehovoriac o tom, že pri nízkej viditeľnosti a silnom daždi by sme nemali ten správny záber Trolltungy. No a čím by sme sa potom chválili na Facebooku, že áno?

O šiestej fakt pršalo. A potom už nie. Počasie sa zmenilo, predpoveď aktualizovali a síce sem tam spŕchlo, svietilo slniečko a mraky sa celkom rozplynuli. Ideálne počasie na hikng. Lenže na Trolltungu sa nezačína chystať o desiatej ráno. O desiatej ráno už máte mať za sebou ten kritický kilometer s najväčším stúpaním, ktorý nejeden turista preklína. Takže na Trolltungu sa musíme niekedy vrátiť. Lepšie pripravený. Neexistuje zlé počasie, iba zle pripravený turista. (Ale rešpekt pre horami treba mať aj za priaznivého počasia, na to nezabúdame.)

Štvrtok sme strávili celý deň v kempe a pracovali. Niet nad to ísť na 3 týždne na dovolenku a brať si sotva týždeň voľna, keď vám práca umožňuje robiť mimo kanceláriu. To sa potom dá častejšie cestovať a spoznávať nové miesta.

V piatok sme vyrazili do Bergenu kde sme mali dva ciele. Akvárium a vyhliadku, kam vedie aj lanovka. Vzhľadom na dážď sme druhý bod záujmu vynechali a po obede v IKEA sme zamierili na Nordnesbakken 4.

Akvárium v Bergene nie je veľmi veľké, ale majú to tam, ako inak, moc pekné. Akvária sú upravené, pred vchodom sú vo vonkajších priestoroch tučniaky a tulene a časť priestorov je zameraná na upozornenie na znečisťovanie oceániv a na chov rýb pre potravinársky priemysel. Rozhodne odporúčam vopred pozrieť program, kedy sú kŕmenia a komentované prehliadky, pre deti to bude určite zaujímavé.

Ryby sú fakt zaujímavé stvorenie, najmä tie podmorské a oceánske. Niektoré vyzerajú smiešne, niektoré sú nádherné sfarbené, iné úplne obyčajné a jedna mi prišla akási naopak. Skvelé sú otvorené akvária, kde, ak máte odvahu, môžete sa niektorých živočíchov dotknúť.

Na akvárium vám stačí hodina-dve. Trošku ma mrzí, že keď sme odchádzali, dážď výrazne zosilnel, takže sme nakoniec nešli pozrieť do mesta. Vyzeralo veľmi príjemné, skoro by som povedala že až romanticky a viem si predstaviť, že aj tu by sme sa ešte niekedy vrátili a strávili tam viac dní. Dá sa tam toho vidieť pomerne dosť.

Predchádzajúce články z roadtripu

Akvariet_i_Bergen_33 Akvariet_i_Bergen_01 Akvariet_i_Bergen_02 Akvariet_i_Bergen_03 Akvariet_i_Bergen_05 Akvariet_i_Bergen_06 Akvariet_i_Bergen_07 Akvariet_i_Bergen_08 Akvariet_i_Bergen_09 Akvariet_i_Bergen_10 Akvariet_i_Bergen_12 Akvariet_i_Bergen_14 Akvariet_i_Bergen_15 Akvariet_i_Bergen_18 Akvariet_i_Bergen_24 Akvariet_i_Bergen_25 Akvariet_i_Bergen_26 Akvariet_i_Bergen_27 Akvariet_i_Bergen_29 Akvariet_i_Bergen_34

Bergen Aqurium

Mohlo by sa Vám páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať Knižné Maniačky 3.7.2016 na 14:44

  Veľmi krásne fotky a určite krásny zážitok 🙂

 • Odpovedať Fínsko-nórske know-how, štatistika a odkaz na severskú súťaž | Orvokki's blog 6.7.2016 na 13:31

  […] som naviazala na predchádzajúci Nordkapp-trip článok, z Bergenu sme za dažďa vyrazili južnejšie, do Haugesund. Prvú noc sme […]

 • Odpovedať A zase jeden úžasný rok za mnou | Orvokki's blog 12.2.2017 na 15:48

  […] skvelá a najmä nadmieru prírodná je fínska ZOO Ranua Wildlife Park. A nesmiem zabudnúť na Akvariet i Bergen v […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.