Cestujem Sever Európy

4795,5 km | Lofoty

26.6.2016

Nórsko je obrovské. V aute môžeme presedieť hodiny a stále sme sa nedostali ani pod polárnu čiaru. Dnes sme pozerali, koľko nám ešte ostáva do Bergenu a je to fakt dosť. Ale vlastne to vôbec nevadí. Viac nórskej prírody nám nemôže uškodiť.

Včera som na Facebook napísala:

Tak na toto sa musíme pozerať celú cestu. Furt samé stromy, jazerá, fjordy, kopce, ovečky, znova fjordy, akurát z opačnej strany, ďalšie ovečky, rovno na ceste, lebo odpočívať v tráve je too mainstream, stromy, stromy, stromy, ešte vyššie kopce, nižšie kopce, zasnežené kopce, Tromsø, tunel, most, trajekt (jupíí, nemusíme ten fjord obchádzať), zákruta, červené domčeky, svetlé domčeky, ďalší fjord?, jee, celé mesto, more…

Presne tak by som zhrnula naše cestovanie po najsevernejšom Nórsku. Síce je to prakticky dookola to isté, ale zatiaľ ma to neomrzelo. Výhľady sa stále čímsi líšia a i manžel občas hovorí, aké je to krásne.

Po Nordkappe sme sa zastavili v meste Tromsø. Prekvapilo ma, že je dosť veľké na to, ako severne sa nachádza. Zastavili sme sa v najsevernejšom Burger King i pivovare na svete (Macks Olbryggeri), z roztomilého kníhkupectva som si odniesla Malého princa v nórčine (Den lille prinsen) a obdivovala som veľkú presklenú knižnicu, ktorú majú v centre mesta.

camping in norway

Prvú noc v Nórsku sme prespali v nádhernom Altafjord Camping s výhľadom na zátoku, druhú v Lapphaugen Turistsasjon s výhľadom na hory. Jedno krajšie ako druhé. V oboch nás naviac potešili na Nórsko a oproti Fínsku nízke ceny. Benzín sa sem-tam dal tiež nájsť pod 1,3 €/liter, no väčšinou sa už približuje k 1,4 €. Potraviny sú ale drahé, v tom sa zhodujeme.

Tento víkend sme dorazili na Lofoty. Sú nádherné. A veľké! Slnko tu stále nezapadá, vrcholky hôr sú ukryté v mračnách, domčeky pôsobia akosi červenšie a spoločnosť nám popri ceste robia ovce. Je ich tu viac, ako sobov a losov, na ktorých ešte z času na čas upozornia tabule.

Oproti Fínsku sa dosť zhoršili cesty a veľa z nich je v oprave alebo sa stavajú nové. Na druhej strane pribudli mosty a tunely. Mosty tu mimochodom stavajú nádherné a často i obrovské. Tunely vlastne tiež nie sú úplne najhoršie, keď si vezmem, že niektoré idú aj pod vodou. Len v nich nie je moc čo pozerať. A nechcem to nijako zakríknuť, ale zatiaľ nebol žiaden úsek spoplatnený. Ak nerátame trajekty naprieč fjordom. Čakali sme, že po troch dňoch v Nórsku už budeme mať prvé poplatky za cesty za sebou.

Chcela som pridávať vždy iba pár fotiek z jednotlivých lokalít, no stále sa neviem rozhodnúť, ktoré to majú byť. Preto i teraz niekoľko desiatok záberov z cesty z Nordkappu cez Tromsø. Zajtra ideme na ďalšiu pešiu tour, tak som zvedavá, ako sa Lofoty ukážu. Má vraj celý deň svietiť slniečko, tak to by sa mohli ukázať vo všetkých farbách.

Predchádzajúce články z roadtripu

Lofoty-07 Lofoty-10 Lofoty-01 Lofoty-02 Lofoty-03 Lofoty-04 Lofoty-05 Lofoty-06 Lofoty-08 Lofoty-09 Lofoty-11 Lofoty-12 Lofoty-13 Lofoty-14 Lofoty-15 Lofoty-16 Lofoty-17 Lofoty-18 Lofoty-19 Lofoty-20 Lofoty-21 Lofoty-22 Lofoty-23 Lofoty-24 Lofoty-25 Lofoty-26 Lofoty-27 Lofoty-28 Lofoty-29 Lofoty-30 Lofoty-31 Lofoty-32 Lofoty-33 Lofoty-34 Lofoty-35 Lofoty-36 Lofoty-37

Mohlo by sa Vám páčiť

5 komentárov

 • Odpovedať StandyB 28.6.2016 na 09:38

  wooow !! :-O máš môj obdiv za tu odvahu isť na taky roadtrip ale ako som sa dočítala v ďalších člankov… už ste to raz absolvovali…rada by som tiež navštívila severské krajiny už si na to aj dosť dlho odkladáme len či raz tam aj pôjdeme …hmmm dúfam, že áno 🙂

  veľa fotiek porosííím! 🙂
  užívajte

  • Odpovedať Orvokki 29.6.2016 na 19:43

   A nie len raz, respektíve v Škandinávii sme boli iba raz, ale okrem toho máme autom prejdenú aj južnú Európu a Benelux. Má to niečo do seba, pár dní až týždňov v aute. Mňa na tom baví, že sa môžeme stále niekam posúvať, nebyť celý čas na jednom mieste. A samozrejme nie sme viac-menej obmedzený batožinou. Ale iba roadtripy by ma nebavili. Už len to dostať sa na začiatkom dovolenkovej destinácie zaberie pomerne nudné hodiny. 😀

   Budem držať palce, aby sa vám to podarilo. Je tu nádherné a ak máte radi kempovanie, je to tu pre ne ako stvorené. Len je to tu drahšie, Fínsko nie až tak moc, ale Nórsko už o dosť. No práve vďaka kempovaniu sa dajú tieto krajiny spoznať aj lacnejšie. Určite to za návštevu stojí.

   Ďakujem a som rada, že fotky sa páčia. 🙂

 • Odpovedať Ryten trail (Lofoty) | Orvokki's blog 29.6.2016 na 19:09

  […] 4795,5 km | Lofoty […]

 • Odpovedať 6411 km | Akvariet i Bergen | Orvokki's blog 2.7.2016 na 20:58

  […] 4795,5 km | Lofoty […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.