Cestujem Sever Európy

3735,2 km | Nordkapp (Nórsko)

23.6.2016

A sme tu. Na skoro najsevernejšom cípe kontinentálnej Európy. Na cíp o jeden stupeň severnejšie je možné vyšlapať za približne deväť hodín a druhý ešte severnejší, 50 km východne, je myslím na dvojdňovú tour. Takže vzhľadom na počasie a to, že chceme v Nórsku stihnúť aj Lofoty a vyšlapať na Trolltungu, poslušne platíme vstupné na ten najznámejší turistický Nordkapp. Kam vedie asfaltka, nechýba parkovisko a privíta vás usmievavý mladík.

Ale ešte než než sme sa tam dostali, čakala nás mnohohodinová cesta z fínskeho mestečka Ivalo. Viac ako 400 kilometrov, 6 hodín naprieč nádhernou severskou krajinou. Ja viem, že stále hovorím ako je tu krásne, ale nemôžem inak. Mňa to stále dostáva. A najmä po presune do Nórska sa krajina opäť zmenila. Terén je viac kopcovitý, postupne i skalistý. Jazerá sa menia na zátoky, prvé menšie fjordy až more. Pribúda sobov popri ceste. Pribúda rozkošných červených domčekov. Vôňa rybaciny vo vzduchu. Čajky. Fliačiky snehu na horách. Všetky tie gýčovite, no stále krásne obrázky nórskeho prímorského vidieka. To všetko sme mali za sklom auta.

Odpočívadla sú strategicky umiestnené tak, že z nich je pekný výhľad. Aj keď pre ten tu človek nemusí ísť nikam ďaleko. Polovica našej cesty kopírovala pobrežie. Čím sme sa dostávali severnejšie, tým viac som pozerala na okolie. Knihu som odložila veľmi rýchlo. Dokonca aj sedemkilometrový tunel pod morom ma fascinoval.

Keď sme dorazili do oblasti Nordkapp, mala som pocit, že už tam musíme každú chvíľu byť. No náš cieľ bol stále desiatky kilometrov ďaleko. A po tých serpentínach ani nemožno ísť rýchlo, takže stále nás čakala viac ako hodina cesty. Ale akej úžasnej.

Občas ma napadlo, aké to tu musí byť žiť. Počasie sa zrejme mení často, vyššie teploty asi len párkrát v lete, často hmla. Domy ďaleko od seba, obchod ešte ďalej. Dokázala by som odísť na niekoľko mesiacov do podobnej izolácie? Asi by ma lákalo to zistiť. Táto oblasť mi prišla svojim spôsobom odľahlejšia, ako fínske Laponsko. Niečo na tej Finnmarke je.

No, ale teraz už ten Nordkapp. Vlastne je to len skala presne taká, ako poznáte z obrázkov. Viditeľnosť síce ďaleko, ale nebyť zamračeného počasia, bolo by ešte ďalej. Stupňov približne osem. Doma je vraj vyše tridsať. TUristov málo, sezóna sa asi ešte nerozbehla. WiFi zadarmo. Takže selfíčka, fotky, zavolať maminám, kúpiť suveníry a poslať pohľadnice rodičom.

Pod budovou je v podzemí ešte malá stála expozícia o objavení, pomenovaní a prvých turistoch, a tiež krátke hudobno-vizuálne premietanie o štyroch ročnýh obdobiach Nordkappu.

Ubehla asi hodina, než sme sa rozhodli ísť naspäť. Na chvíľku sme uvažovali prespať v niektorom z neďalekých kempov, lenže k našej ďalšej zástavke by to na druhý deň bolo viac ako desať hodín jazdy. No a keďže do západu slnka ďaleko, rozhodli sme sa presunúť aspoň o tri-štyri hodiny južnejšie. Nakúpili sme v prvom supermarkete (tie nórske ceny sú fakt hrozné) a vyrazili na cestu. Nevieme, kde prespíme, ale pri zachovaní určitých pravidiel (nie orná pôda, nie súkromný a ohradený pozemok, min. 150 m od budovy…) sa miesto na dva stany určite nájde.

A viete čo? Aj keď sme dosť dlho vracali po tej istej pobrežnej cesty, lebo inej niet, tak nás to stále bavilo. Svietilo slniečko (sa totiž blíži večer, nám vždy k večeru vychádza slnko) a z opačnej strany vyzerá cesta zase trošku inak. More naľavo, skaly z opačnej strany, objavili sa potôčiky, ktoré predtým nebolo vidieť.

Predchádzajúce články z roadtripu

Nordkapp 01 Nordkapp 02 Nordkapp 03 Nordkapp 04 Nordkapp 05 Nordkapp 06 Nordkapp 07 Nordkapp 08 Nordkapp 09 Nordkapp 10 Nordkapp 11 Nordkapp 12 Nordkapp 13 Nordkapp 14 Nordkapp 15 Nordkapp 16 Nordkapp 17 Nordkapp 18 Nordkapp 19 Nordkapp 20 Nordkapp 21 Nordkapp 22 Nordkapp 23 Nordkapp 24 Nordkapp 25 Nordkapp 26 Nordkapp 27 Nordkapp 28 Nordkapp 29 Nordkapp 30 Nordkapp 31 Nordkapp 32

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

  • Odpovedať 4795,5 km | Lofoty | Orvokki's blog 29.6.2016 na 19:17

    […] 3735,2 km | Nordkapp (Nórsko) […]

  • Odpovedať Fínsko-nórske know-how, štatistika a odkaz na severskú súťaž | Orvokki's blog 6.7.2016 na 14:10

    […] 3735,2 km | Nordkapp (Nórsko) […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.