Cestujem Sever Európy

2987,5 km | Ivalo River Camping

20.6.2016

Stále prší. Viac menej. Presúvame sa stále severnejšie, popravde, už sme v Laponsku. Máme za sebou ďalších viac ako tisíc kilometrov a tri dni.

Rauma

Rauma je približne 40 tisícové mesto na západnom pobreží. Je známe tým, že historická časť (Vanha Rauma) je pre svoje zachovalé drevené budovy zapísaná v UNESCO. No a to je asi jediná zaujímavosť, naviac ju prejdete za 10 minút. Ale aspoň sme si nakúpili, obehli tri kníhkupectva, aby sme nikde nenašli Malého princa vo švédčine, zistili, že v Hesburger nemajú moc dobrý burger a shake, a naopak jedli výborné pečivo s akousi vanilkovou náplňou a čerstvými jahodami. No ale za 2 €/kus, bodaj by to nebolo dobré.

Rauma

Topcamping Hiekkasärkät

Pori aj Vaasu preskakujeme, pretože nenachádzame jediný dôvod, čo by nás tam mohlo zaujímať. Zakempujeme až v Kalajoki, cca 300 km južne od polárneho kruhu. Je tam fakt obrovský, plne vybavený a aktivitami nabitý kemp, kde sa pre tri osoby oplatí viac zobrať chatku než miesto na stanovanie. Kemp je pri mori, ale voda studená, takže kúpanie si odpustíme. Oplatí sa tam prísť aj na týždeň, nudiť by ste sa nemali. My sme využili len minigolf, pretože keď už o jedenástej večer tak krásne svietilo slniečko, bola by škoda to nevyužiť.

Topcamping Hiekkasarkat

Ranua ZOO

Z Kalajoki mierime ďalej na sever. Počasie nijako neprekvapilo, znova prší. Dažďové oblaky idú z juhu krajiny a my rovno s nimi. Pri Oulu si dáme krátku odbočku s tým, že to riskneme. Návštevu najsevernejšej ZOO na svete. Ak bude pršať moc, pokračujeme ďalej, ak to bude v norme, zájdeme si tam. Ako to s tým počasím dopadlo zistíte z predchádzajúceho článku.

Ranua ZOO

Soby na ceste

Prvých sobov sme videli v ZOO, ale krátko na to sa nám podarilo na nich naraziť aj priamo na ceste. Našťastie nie doslova. Ono totiž cesty vo Fínsku sú úžasné a tým že je aktuálne nonstop svetlo, tak je i výborná viditeľnosť. Naviac sú prevažné rovné, široké a cesta 3. triedy je v takej kvalite, že u nás by ju prehlásili za diaľnicu. Tempomat a spotreba tak nízka, až sa nám nechce veriť. Dokonca už i ja si sadám za volant.

Soby na ceste

Najsevernejší McDonald’s na svete?

Pred šiestimi rokmi sme sa na našej ceste zastavili v Rovaniemi v najsevernejšom McDonald’s na svete. Je jasné, že chalani túžili tento „zážitok“ zopakovať a tak sme tam zaparkovali aj tentokrát… aby sme zistili, že najsevernejší McDonald’s je už tri roky v ruskom Murmansku.

Šťastie sme nemali ani v Arktikum, ktoré už bolo zatvorené. Tak nejak zvláštne tu uteká čas, keď sa nemôžete orientovať podľa východu a západu slnka. Vlastne nás prekvapilo, že už je večer a najvyšší čas ísť hľadať miesto na spanie.

Napapiiri

No ešte predtým… polárny kruh sa našťastie neposunul. Aspoň nie stredisko Napapiiri s čiarou pre turistov na zemi. Dokonca bol ešte otvorený obchod, tak mám k prvému výročiu svadby, ktoré sme v sobotu mali, krásny laponský šperk. Reindeer Hirvas od Akmeelikoru.

Napapiiri

Reindeer Hirvas Akmeelikoru

Korvalan Kestikievari

Najkrajší kemp v akom sme doposiaľ boli. Pri pokojnom jazere s nádhernými drevenými červenými chatkami a výbornými miestami na stanovanie. Ani ten dážď mi nevadil. No, možno trošku to, že ustal hneď potom, ako sme tie stany postavili. A viete čo bolo úžasné? Okrem svetla o polnoci aj desiatky sibírskych husky, ktorí začali večer zavíjať.

Korvalan Kestikievari

Pyhä-Luosto & Lampivaara Amethystmin

Pôvodne sme chceli ísť na nejakú kratšiu pešiu tour do národného parku Pyhä-Luosto, ale po ceste nás zaujala ceduľa na ametystovú baňu. Tak sme odbočili. K samotnej bani je to od parkoviska ešte 2,5 km pešo naprieč lesom. Na začiatku si môžete zobrať odpoveďový hárok a po ceste hľadať na stĺpoch otázky. Škoda, že sme ho nakoniec zabudli odovzdať, asi sa tak nikdy nedozvieme správne odpovede.

Vstupné do bane je v lete 16 €. V zime drahšie, pretože v zime sa tam nedostanete, musíte počkať na špeciálny autobus, ktorému hovoria Pendolino. Vlastne je to poriadny ratrak s pridanou kabínou pre pasažierov. Prehliadka trvá hodinu, najprv vám v drevenom zrube povedia o histórii bane, geológii a ametystoch, a následne si môžete ísť svoj vlastný ametyst vykopať. Pravidlo je len jedno, musí sa vám zmestiť do zatvorenej dlane.

Sprievodca hovoril krásnou a dobre zrozumiteľnou angličtinou. Zaujímavosťou bane je, že je povrchová a kým do väčšiny sa ide dole do podzemia, tu vyjdete na kopec. Ale pozor, ste vo Fínsku, takže kopec len taký decentný. I tak je výhľad z neho pekný, ak nie je zrovna hmla, no tá odíde kľudne v priebehu pár minút. V bufete pred vstupom majú výborné laponské donuty a horúci čajík nám tiež dobre padol. Aj keď výnimočne nepršalo, teplo tu nie je.

A pozor na komáre, už pribúdajú nejaké väčšie a agresívnejšie. Varovali nás pred nimi aj Fíni, ktorý nocovali v jednom kempe vo vedľajšej chate.

Ametystova bana

Ivalo River Camping

Už sme v srdci Laponska, takže na päť dní si prenajímame chatku v kempe pri rieke. Tu budeme až do štvrtka. V pondelok si dáme volnejší deň, chceme navštíviť iba Inari, inak by sa patrilo aj trochu pracovať. V utorok, kedy by sa malo zlepšiť počasie je na pláne poriadna tour v národnom parku Urho Kekkonen a v stredu v národnom parku Lemmenjoki. No a vo štvrtok smer Nórsko a Nordkapp.

laponsky donut

Predchádzajúce články z roadtripu

Mohlo by sa Vám páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať Urho Kekkonen National Park | Orvokki's blog 29.6.2016 na 19:14

  […] 2987,5 km | Ivalo River Camping […]

 • Odpovedať Lemmenjoki National Park | Orvokki's blog 29.6.2016 na 19:16

  […] 2987,5 km | Ivalo River Camping […]

 • Odpovedať 6411 km | Akvariet i Bergen | Orvokki's blog 2.7.2016 na 13:43

  […] 2987,5 km | Ivalo River Camping […]

 • Odpovedať Fínsko-nórske know-how, štatistika a odkaz na severskú súťaž | Orvokki's blog 6.7.2016 na 13:31

  […] 2987,5 km | Ivalo River Camping […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.