Blog

Vianočné prestieranie

25.12.2017

Že mám slabosť na fínsky dizajn nie je u nás doma žiadnym tajomstvom. Máme už pekných pár vecí vrátane komplet riadu, od príboru, cez taniere a misky, až po poháre na víno a šampanské. Dokonca i dekantér, ktorý sme použili tuším len raz. Takže čo sa týka prestierania, nejak som nemyslela, že bude treba niečo doplniť.

Lenže Vianoce sa blížili a ja som tak trochu túžila po niečom špeciálnom. Kolekcia Sarjaton Metsä je nádherná, o tom niet pochýb, ale máme ju na stole každý deň. Nakopnutím bol fotopríspevok na blogu nesto.cz, kde kombinuje kolekcie TanssiKastehelmi. Dve moje vysnívané. Treťou je Taika.

Výnimočné chvíle si proste zaslúžia výnimočný servis. Takže nakoniec som pár dní pred Vianocami objednala. Keď bola na terve.cz zľava 20 % na všetko. Bez garancie doručenia. Lenže ja Terve poznám, to vždy prišlo na druhý deň, dokonalo zabalené. Však čo už som sa tam ja za tých päť rokov naobjednávala, tak mám možnosť porovnávať. Samozrejme, že objednávka bola pred Vianocami doma. Dokonalo zabalená.

Dva nádherné taniere Taika a Tanssi. Modrý a biely. Dve červené misky Taika. Dva dezertné tanieriky Kastehelmi a svietniky. Číre a modré. A poháre, tiež Kastehelmi. Opatrne som ich rozbaľovala z bublinkovej fólie, pokladala na stôl, ďaleko od Adamkových zvedavých ručičiek.

A teraz mám chuť na nich prestierať každý deň, ale tým by stratili svoje čaro, takže parádu robili na Vianoce a ďalšie výnimočné okamihy si nájdem až v novom roku. Narodeniny, Valentín, výročia… veď toho sa nazbiera. Asi začnem porcelán Iittala zbierať, inú možnosť nevidím.

Mimochodom, vedeli ste, že kolekcia Tanssi je inšpirovaný Janáčkovou hrou Příhody lišky Bystroušky? Navrhol ju Klaus Haapaniemi a Tanssi vo fínštine znamená tanec. Mne osobne príde do detailov premyslená a okúzľujúca. Klaus stojí aj za kolekciou Taika, čo je myslím celkom poznať, práve vďaka detailom.

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Zuzana 21.5.2018 na 20:47

  No tymto porcelanom si aj mne ucarovala 🙂 Uz som si vselico objednala a znovu sa tesim na nejaku akciu 🙂
  Akurat, ze ja lubim aj Marimekko, takze mam velku dilemu co objednat skor 😀
  Ach jaj!

  • Odpovedať Orvokki 23.5.2018 na 21:42

   Ooo, Marimekko, to je tiež krása preveliká. To úplne chápem, takú dilemu. 😀

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.