Blog

Vianoce u Orvokki

27.12.2015

S Vianocami to mám tak všelijak. Nepatrím k ľuďom, ktorí by ich mali vyslovene radi a tešili sa na ne už od jesene (nedajbože skôr). Možno ako dieťa som ich prežívala viac, ale to je ďaleko a až tak veľmi si na ne nespomínam, aby som vedela porovnávať. Vôbec mi nevadilo, keď sme niektoré Vianoce strávili na dovolenke v kúpeloch, práve naopak, užila som si ich snáď ešte viac.

Nepotrpím si na zvyky a nie som veriaca, aby ma potešila aspoň tá duchovná stránka. Nebavilo ma chodiť do kostola a som rada, že už tam nemusím ísť ani na tie Vianoce. Jediná vec, na čo som sa každý rok vyslovene tešila, sú darčeky. A teraz si nemyslite, že iba dostávať a rozbaľovať ich po večeri. Práve naopak. (Och, a ešte vianočné trhy a Turbomošt).

Milujem to vymýšľanie, čo komu darovať. Nevadí mi, že darčeky nakupujem aj za brata, vážim si, keď sa na mňa rodina obráti a spýta, čo ktorému členovi darovať, obzvlášť v oblasti kníh. Možno som sa nie vždy úplne trafila do ich vkusu, ale vždy som vyberala od srdca a nevedela som sa dočkať, až si ich dotyčný rozbalí. Ich, pretože jeden nikdy nestačí, ja mám skrátka rada pod stromčekom veľa darčekov, veľa rozbaľovania a veľa prekvapení.

Vianoce u Orvokki I

Tento rok boli prvé Vianoce, ktoré sme strávili s manželom. No vedeli sme, že hneď po Vianociach príde chvíľa, kedy sadneme do auta a presunieme sa na Slovensko, najprv k jednej rodine a potom druhej. Takže sme to nakoniec vyriešili pre nás jednoduchšie a obe rodiny pozvali k nám. Rodičom sme vysvetlili, že jediné čo sa po nich vyžaduje, je prísť v dobrej nálade a s darčekmi, o ostatné sa postaráme.

Variť mi akosi nejde, pečenie tiež nie je tip-top. Naviac keď sa snažíme vynechať z nášho jedálnička lepok a biely cukor. Takže začiatkom decembra som absolvovala kurz pečenia bez lepku a potom nastali veselé večery, kedy som experimentovala s kokosom na všetky spôsoby, ryžovou múkou, ovocím, datlovou pastou a ďalšími zdravými surovinami. Niektoré veci sa podarilo viac, niektoré vôbec, ale odniesla som si hromadu poznatkov i zábavy.

Klasické vianočné medovníky, perníky, osie hniezda, vanilkové rohlíčky… mi nechýbali a ten pocit, že som sa neprejedla, nebolo mi zle ani som nemala pocit, že som pribrala minimálne 5 kíl, ten ża to všetko stál. Plnej miske „cukroví“ sa odoláva ťažko, aj keď ste rozhodnutý ich jesť s mierou.

Vianoce u Orvokki II

Stromček sme si s manželom ozdobili už dva týždne pred Vianocami. Na červeno-zlatej výzdobe sme sa zhodli obaja a ako nezvyčajnú ozdobu sme vybrali strieborného jelenčeka. Darčeky boli pod stromčekom (vzhľadom na ich veľkosť viac vedľa stromčeka) tiež už dva dni vopred, pretože pôvodne mi zaberali celú sofu v knižnici. Na obrázku sú iba tie od nás, ďalšie pribudli, keď dorazili rodičia.

Drobná výzdoba bola aj po byte, ale nič okázale. Najviac som to preháňala so sviečkami, ale tie k skorým večerom patria od jesene do jari. Tento rok si tiež vyskúšala aj aké to je vyupratovať celý byt, od okien až po každú poličku v kuchynskej linke… a vôbec nechápem, prečo sa na to ženy tak sťažujú. Možno, keď budem mať deti, zmením názor, ale teraz mi to prišiel ako relax a tým, že som si na to vyhradila asi mesiac, nemusela som ponáhľať a všetko stihla bez stresu aj napriek dovolenke, večierkom, návštevám divadla či kina, a áno, i práci.

Vianoce u Orvokki IV

Štedrovečernú večeru si zobral na starosť manžel. On totiž výborne varí a aj keď sa do niečoho pustí prvýkrát v živote, dopadne to výborne a všetci si pochvaľujú. Nie inak tomu bolo aj v deň D, pretože hríbovú omáčku nikdy nerobil a prílohu k lososu sme si vymysleli deň predtým. Moja starosť bolo iba po ňom upratovať kuchyňu, pretože tak geniálne, ako on varí, tak dokonalý neporiadok vždy spraví.

Dobré jedlo vynikne v dobrom prostredí. Hoci nemám veľký talent na interiérový dizajn, nie som kreatívna a celkovo mi výzdoba nejde, myslím, že štedrovečerný stôl sa mi podaril. Využili sme obrovský pracovný stôl, kam sa osem ľudí hravo zmestilo. Prestieranie a sviečky v tvare snehovej gule sme zohnali v IKEA, taniere, misky a poháre sú moje guilty pleasure. Ak ma sledujete dlhšie, poznáte moju lásku k Fínsku, fínskemu dizajnu a s akou radosťou dopĺňam domácnosť fínskymi vecičkami z terve.cz.

Vianoce u Orvokki III

Samotný deň prebehol v nečakanej pohode. Všetko sme už mali nachystané, takže pred obedom sme takmer všetci vyrazili do ZOO. Dva a polhodinová prechádzka po ktorej sme sa vrátili domov a s manželom sa pustili do príprave večere. Rodina sa medzitým bavila. Nemáme televízor, ale nemala som pocit, že by niekomu chýbal. Všetky rozprávky už aj tak poznajú naspamäť.

S menšou pomocou rodičov sme i tú večeru zvládli, aj keď trošku neskôr, ako by si brat predstavoval. Hlad a túžba po darčekoch ho stále nútila sa pýtať, kedy to už bude.

Spoločné darčeky sme s manželom dostali dva. Vedeli sme o nich, pretože keď už s niekým žijete roky v spoločnej domácnosti, je lepšie ostatným povedať, čo vám chýba, než byť nemilo prekvapený. My sme chceli kuchynského robota Kenwood (je luxusný!) a príbor Artik od Iittala (je ťažký). Oboje sú v skutočnosti lepšie, ako sme si predstavovali, takže si viete predstaviť našu radosť.

I darčeky pre mňa ma potešili. Mamina už vie, že s vecami z Terve mi spraví najväčšiu radosť. Mám tak ďalšie povlečenie na vankúš a roztomilý plagát so zvieratami. A mydlo v tvare orlieho vajíčka dostali aj rodičia od nás. Sú úžasné a nádherne voňajú.

Manžel pozná moju slabosť na značku Michael Kors, takže mi rozšíril zbierku a daroval malú červenú kabelku. Dostala som aj červené rukavice, skvelo sa k sebe hodia. Nejaká tá kozmetika a samozrejme knihy. Vedela som iba o P.S. pretože som si ju bola dať podpísať, ďalších päť bolo pre mňa milým prekvapením. Líbali jsme se som už dokonca prečítala, za tú ďakujem môjmu Knižíškovi.

Ako som tak naše rodiny sledovala, každý vyzeral spokojne. Verím, že rodičia boli radi za Vianoce u nás, snáď sa im skutočne páčilo. Ostali u nás ešte celý piatok, zašli sme do kina, polovica na Star Wars, polovica na Malého princa a v sobotu doobeda sa pobrali domov. My sme s manželom ostali v Brne, nadšene rozmýšľali, čo vhodíme do toho kuchynského robota, aby sme mali dôvod ho opäť zapnúť. Ja som čítala po dlhej dobe knihu, on si zahral nejakú hru na PC. Trochu som poupratovala, ale ten vosk zo sfúknutej sviečky je stále na zemi.

Užívam si ničnerobenie, dobré jedlo a manželovu prítomnosť. A rozmýšľam, ako strávime Vianoce o rok. Vieme, že takto to nebude, aj keď ma naozaj bavili a som neskutočne šťastná, že sme ich s manželom zvládli bez stresu a v pohode, akej by mali byť. No láka nás ísť niekam do hôr a mať ich aj s poriadnou kopou snehu, iba my dvaja.

Idem využiť posledných pár hodín voľna na čítanie. Zajtra už by sa patrilo aj trochu pracovať, chcem si ísť zacvičiť a chcelo by to vymyslieť, čo so Silvestrom. 

Mohlo by sa Vám páčiť

9 komentárov

 • Odpovedať Eliz 28.12.2015 na 10:56

  Moc pěkné fotografie a detailní popis dne 😀

 • Odpovedať Lucy Lillianne 28.12.2015 na 11:26

  Krásné stolování 🙂

  • Odpovedať Orvokki 28.12.2015 na 11:28

   jj, na tom fakt hrdá. A páčilo sa všetkým 🙂 . Ďakujem.

 • Odpovedať Standy :) 29.12.2015 na 09:22

  dakujem za tip na stranku s finskymi vecami urobila si mi tym radost …a chvalim tvoju filozofiu bez cukru a lepku 🙂 ja sa stravujem paleo 🙂 a ked vidim ake to ma výhody o to viac sa tesim z ludi ze rozmyslaju co vkladaju do ust 🙂

  • Odpovedať Orvokki 29.12.2015 na 09:36

   Paleo sa snažíme stravovať aj u nás, ale aktuálne nie na 100 %. No radi by sme sa k tomu vrátili, tie výhody za to stoja. Preto som zvolila pečenie bez cukru a lepku 🙂
   Stránku terve.cz určite odporúčam, okrem toho, že sú tam naozaj krásne a kvalitné veci, aj dodanie je vždy rýchle a komunikácia výborná. Zatiaľ som s nimi nemala žiaden problém. Pre mňa je to taký love-brand 🙂

   • Odpovedať Standy 29.12.2015 na 12:33

    Ešte som sa chcela spýtať odkiaľ máš vykrajovačky v tvare vlka, sobíka……sú nádherne

    • Odpovedať Orvokki 29.12.2015 na 12:36

     Z IKEA, je to sada DRÖMMAR 🙂

     • Standy 29.12.2015 na 13:08

      to ma mohlo napadnuť 😀 škoda, že som tam bola nedavno….ale ja si to zariadim sestru mam v Prahe vyslem ju 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.