Blog Filmové festivaly

Filmy na Dny Severu 2014

12.10.2014

Dny severu 2014O pár dní začne v Prahe piaty ročník kultúrneho festivalu Dny Severu, na ktorom sa budú premietať tri škandinávske filmy. Osobne môžem maximálne doporučiť najmä dánsky thriller Pusher od dnes už celosvetovo známeho režiséra Nicolasa Winding Refna (v spolupráci s Ryanom Goslingom očaril Hollywood krimi drámami Drive a Only God Forgives).

Program

  • 21. 10. 19:00 – Slnečná búrka
  • 22. 10. 19:00 – Mesto mafie
  • 29. 10. 19:00 – Dealer

Solstorm | Slnečná búrka (r. Leif Lindblom, 103 min., 2007)

Rebecka je mladá úspešná právnička, ktorá žije sama. Jedného dňa ju zavolá kamarátka z detstva Sanna. Našla svojho brata, miestneho evanjelického kňaza, brutálne zavraždeného v kostole. Teraz sa skrýva, pretože polícia ju z tohto činu podozrieva a ona sa bojí, aby jej úrad neodobral jej dve deti. Zúfalo prosí Rebecku, aby prišla.

Knihu Sluneční bouře vydalo v češtine v roku 2010 nakladateľstvo HOST.

Borgríki | Mesto mafie (r. Olaf de Fleur Johannesson, 87 min., 2011)

Film sa odohráva v islandskom podsvetí a zaoberá sa štyrmi ľuďmi, ktorých životy sa vzájomne pretnú, keď sa cudzia mafia rozhodne prevziať kontrolu nad islandským trhom s drogami. Krivácký policajt sa zamiloval do prostitútky, starnúci zločinecký boss s chorým srdcom chce celú situáciu hlavne prežiť, mechanik je rozhodnutý pomstiť smrť svojho nenarodeného dieťaťa a policajtku prepadli lupiči, preto sa rozhodla vziať veci do svojich rúk.

Pusher | Dealer (r. Nicolas Winding Refn, 105 min., 1996)

Príbeh o rádovom drogovom dealerovi Frankovi, ktorý má pred sebou najhorší týždeň svojho života. Po tom, čo nevyjde jeden jeho kšeft s heroínom, Frank stratí nielen peniaze, ale aj klienta. Ocitá sa v situácii, kedy dlhuje veľké peniaze balkánskemu drogovému barónovi Milovi. Sebazničujúci Frank, ktorý má týždeň na to, aby splatil rozzúrenému Milovi peniaze, je pritlačený k múru a tlak na neho sa každým dňom stupňuje. V piatok sa rozhodne. Sobota už totiž nemusí nikdy prísť. Nič však nejde podľa plánu a Frankovo ​​zúfalstvo vedie k desivým následkom.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.