O živote a materstve

Prečo mám rada Fínsko

27.10.2021

Ešte v Nórsku sa ma manžel pýtal, prečo mám Fínsko tak rada. Sme spolu takmer 16 rokov a rovnako dlho som Fínskom fascinovaná. Keď po mne chcel vypichnúť TOP tri, musela som to zhrnúť na kultúra (lebo do tej napasujem hudbu, filmy, literatúru i jazyk, ktorý naozaj ľúbim počúvať), dizajn (spojenie prírody, minimalizmu, jednoduchosti a praktičnosti) a príroda.

No vlastne neviem, prečo zrovna Fínsko. Pretože Fínsko je vlastne len také… obyčajné. Ale v tom dobrom slova zmysle. Nijak výrazne nevyniká oproti iným krajinám. Teda okrem množstva vypitej kávy na osobu, počte bizardných súťaží a pomeru sáun a metalových kapiel na osobu.
A možno práve pre tú obyčajnosť.

Nie je to krajina, ktorá by mala najkrajšiu prírodu. Je tam pokojne krásne, ale prakticky sú to len stromy a jazerá, na dychberúce IG zábery sú iné krajiny (napríklad susedné Nórsko). Dokonca nemá ani hory, ktoré tak radi navštevujeme. Najvyšší bod je iba 1424 m n.m. a to ani nie je vrchol toho kopca (ten je totiž v Nórsku).
Ich jazyk je síce nádherný, no učiť sa ho po tridsiatke s návykmi iných jazykov, je dosť výzva.
V lete sú tu triliardy komárov.
Ich humor je… no zvláštny. Docela chápem, prečo fínska literatúra nedominuje medzi bestsellermi, a zároveň ma mrzí, že niektoré ich fakt skvelé knihy zapadnú. V ČR fínske filmy vidíme len občas v komorných kinosálach vo veľkých mestách (kino Evald napríklad).
Ak by ste mali povedať, čo patrí do fínskej národnej kuchyne, vedeli by ste?

Nikdy som Fínsko nepovažovala za dokonalú krajinu a som si vedomá, že má aj mínusy, ako každá krajina, ako každý človek, ako všetko. No ak by som mala možnosť žiť aspoň nejakú dobu vo Fínsku, neváhala by som ani minútu. Ak by to bola akákoľvek iná krajina, zvažovala by som. Ale pri Fínsku nie. Robí mi radosť čítať fínske knihy, počúvať fínsku hudbu a jazyk, tráviť teraz čas vo fínskej krajine, obklopovať sa fínskymi dizajnovkami, učiť sa fínsky, čítať si správy z Fínska, chodiť do fínskej sauny a podobne. S Fínskom to bola láska ešte pred prvou návštevou a pretrváva stále, aj po toľkých rokoch a pri tretej návšteve. Prečo presne, prečo konkrétne, to neviem, ale ono to nie je pre mňa ani podstatné.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.