O materstve

Spoločenské hry pre deti od 2,5 rokov

30.10.2019

Ja ani manžel sme spoločenské hry v detstve veľmi nehrávali, nemáme k nim žiaden vzťah. Dve som nám kúpila k trinástemu výročiu vzťahu, ale spočítala by som na prstoch jednej ruky, koľkokrát sme ich za ten polrok vytiahli. Si večer radšej film na projektore pozrieme.

Ale u Adamka je to iné. Tam som postupne kupovala a teraz zisťujem, ako dobre. Lebo Adam je prechladnutý, tak sme väčšinu času zo dňa doma. To sú chvíle, ktoré nastávajú výnimočne a je dobré byť na ne pripravený. Máme veľa voľného času, obľúbené knihy sú natrikrát prečítané, hračky okukané, variť nás baví len určitú dobu, upratovať zas tak veľa netreba. Takže vyťahujem z hornej police krabice a dochádza aj na spoločenské hry.

Niektoré majú uvedené od troch rokov, ale nikde nie je podmienka, že ich musíte hrať presne podľa pravidiel. Mňa na tých hrách dosť baví, že si Adam už okolo dvoch rokov rozširoval slovnú zásobu a trénoval jemnú motoriku. Až keď som usúdila, že je schopný porozumieť jednoduchým pravidlám, pristúpila som k hre inak. A o pol roka opäť inak. Mnohé sa totiž dajú podať rôznymi spôsobmi.

Hoci niektoré pôsobia, že sú len pre jedného hráča, prítomnosť rodiča je v tomto prípade žiadúca. Batoľa sa naučí viac a strávite spolu pekný čas. Blíži sa zima, všetci budeme doma viac zalezení, tak ak máte dieťa v podobnom veku ako Adamko, snáď vám tieto tipy prídu vhod.

PUZZLE

Začnem s puzzle, pretože to je asi najznámejšia hra pre takto malé deti. Vyrábajú sa v rôznych podobách a náročnostiach. Dieliky bývajú veľké a pevné, často majú predlohu, podľa ktorej deti skladajú.

Adam si ako prvé obľúbil Puzzle pro nejmenší: První slova, ktoré som kúpila vo výpredaji v kníhkupectve. Len tak, na skúšku. Vôbec som netušila, že ho tak chytia a bude skladať stále dookola. Zatiaľ stále prikladá na plagát, puzzle sú v rovnakom pomere. Krabica i plagát už vykazujú známky opotrebenia, no jemu to nevadí, maminka zalepila a funguje to naďalej. Teraz už je dosť samostatný, rozloží si plagát, prikladá, hľadá, všetko komentuje. Keď si spomeniem na prvé pokusy, ešte takmer žiaden predmet na obrázkoch nevedel pomenovať. Má ich pol roka a spravil obrovský pokrok. Takže som mu dokúpila i Počítaní.

Petit Collage Beginner Puzzle Forest Babies dostal od kamarátky a spočiatku ich vôbec nechcel. Ale vôbec. Ešte sa nahneval keď som ich vytiahla, že si zahráme. Som si ich skladala sama, pretože sú nádherné. Ale teraz ich už skladá rád aj on a hnevá sa maximálne keď mu nejdú dieliky k sebe. Nemajú predlohu ani pravidelný tvar a vyžadujú väčšie sústredenie a pochopenie. Auta sú najnovším prírastkom. Zložitejšie, už musí premýšľať, aký predmet a povolanie patrí ku ktorej kartičke.

Balančné veže

Nepoznám lepšiu hru na kombináciu sústredenie + trpezlivosť + jemná motorika, než balančné veže a lode. Adam má klasickú ružovú Montessori vežu, balančnú loď s krtečkem Detoa: Krtku, nerozlij to!, ktorá je preňho náročnejšia, ale rád skúša, dúhové kamene Rainbow Pebbles, ktoré ho veľmi nebavia, takže mu skôr ja ukazujem, ako sa dajú skladať a čo sa z nich dá vytvoriť, a ešte má absolútne skvelú balančnú vežu od Plan Toys.

Plan Toys hračky mám obecne veľmi rada, kvôli kvalitnému spracovaniu, ekológii, farbám a jednoduchému dizajnu. Balančná veža má viacero možnosti, ako ju hrať/staviať. Nechať na dieťati, nech si na seba ukladá disky a stĺpčeky podľa seba. Ísť podľa farieb (na červený disk iba červené stĺpiky) alebo ísť podľa čísel (na disk s číslom jedna iba jeden stĺp atď.). Adam si ju stavia i sám a to sústredenie, to je neskutočné. A našťastie smiech, ak mu spadne a ide na ďalší pokus.

Magnetická kniha

Magnetickú knihu som kupovala primárne na cesty, ale ešte s nami nikam necestovala. Usúdila som, že než by sme sa vrátili, bola by polovica častí stratená a tak ju radšej zatiaľ nechávam na doma. Až do doby, kedy budem u Adama vidieť dlhší záujem a schopnosť poskladať niečo zmysluplné. Podľa obrázkov ešte netvorí, ale práve to sa mi na knižke páči. Dieťaťu dáva priestor na vlastnú fantáziu a tak si môžeme skladať vlastný dopravný prostriedok.

Loto a domino

Domino je pomerne ešte novinka medzi Adamkovými hrami. Zatiaľ ho baví dávať k sebe zvieratá náhodne, na nejaké pravidlá mi kašle. Jednoduchšie domino je to s dinosaurami. Zložitejšie a pre mňa osobne oveľa zaujímavejšie je domino od Djeco. To už ale vyžaduje väčšiu znalosť a dodržiavanie pravidiel, pretože sa k sebe nespájajú rovnaké zvieratá, ale spájajú sa dve polovice jedného zvieraťa.

Loto (tiež od Djeco) dostal k druhým narodeninám a už vtedy ho bavilo priraďovať zvieratá k správnym kartičkám. Doteraz ho zaujíma len takáto forma, pravidlá ani tu nevyžaduje, takže zatiaľ to beriem najmä ako hru na komunikáciu. Čo je to za zviera a kde žije.

Králíčci

Králíčci od Djeco sú spoločenská hra v tom pravom slova zmysle. A ja som ostala veľmi prekvapená, že Adam okamžite pri prvej hre pochopil a rešpektoval pravidlá, dvakrát po sebe ma porazil a chcel si hru zopakovať. Je to krátka hra na 5-10 minút, ale obaja sme sa výborne bavili a budem ju vyťahovať častejšie než len keď je Adam prechladnutý.

Pravidlá sú naozaj jednoduché, aj keď prvýkrát som sa bála, že to bude pre Adama náročné. Predsa len je tam hracie pole, kartičky, žetóny s mrkvou alebo hráškom a zajace. No jeho to okamžite zaujalo a vždy mi hovoril, akú si vytiahol kartu a čo bude na základe nej robiť. Wow. Túto hru budem brávať i na cesty.

Pexeso

Prvé pexeso si vybral sám, pretože Krteček. Krteček ho baví už niekoľko mesiacov a vždy keď ho niekde vidí, musí nám ho ukázať. A krteček je všade. Aj v lekárni na náplastiach, už ani nepočítam, koľko som ich kupovala a koľko boliestok mu vyliečili. Ale späť k pexesu.

24 kariet s jednoduchým a farebným obrázkom niektorej postavičky z Krtečka alebo samotného krtka pri rôznych činnostiach (s dáždnikom, v aute, s tortou, hruškou…). Kartičky sú pevné a dostatočne veľké. Obrázky sa jednoducho pamätajú, takže i tak malé dieťa si potrénuje pamäť. A pravidlá pochopil tiež už po pár hrách. Pexeso je jedna z mála hier, ktorú si zahráme aj vo všedný deň. Adam si na krabicu občas sám ukáže a povie že chce hrať. Naviac sa dá hrať i v trojici, takže rodinná idylka ako z Pinterestu.

. . .

Aktuálne sa Adam nachádza v období, kedy mám pocit, že sa vyvíja akosi rýchlejšie. Rastie nám pred očami. Každý deň vie niečo lepšie alebo nové. Takéto obdobie sa striedajú s obdobiami, kedy mám pocit, že sa nič nedeje. Viem, že je to prirodzené a takto to funguje. Práve preto ma baví pozorovať a vnímať všetky tie intenzívnejšie zmeny. Súvisí to aj s hrami, pretože tie, ktoré mám už niekoľko mesiacov hráva dnes „inak“. Naviac viem, že okolo troch rokov nastáva ďalší výrazný vývojový zlom. Už bude vyspelejší a množstvo hier rozšírime.

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply Predvianočné tipy na hračky pre staršie batoľa – Orvokki's blog 23.11.2019 at 19:46

  […] a krtečkové pexeso. Berieme ich na cesty, hrávame po večeroch. Viac tipov nájdete v článku Spoločenské hry pre deti od 2,5 rokov. Králíčci sú spoločenská hra v tom pravom slova zmysle. Na 5-10 minút a pravidlá sú naozaj […]

 • Reply S trojročným v domácej karanténe a home office k tomu – Orvokki's blog 27.3.2020 at 09:11

  […] spoločenské hry. Aké sú vhodné pre deti od 2,5 rokov nájdete v tomto článku. Najradšej má pexeso a Krtek Pojď si […]

 • Reply Dddd 23.8.2020 at 13:19

  Mam jedno upozornenie. Kupujte dobre spolocenske hry uz teraz, ked na ne natrafite, lebo hry sa vydavaju ako knihy: jedno vydanie a potom dlho nic, resp. uz mozno nikdy nic. My sme to takto spravili s viacerymi dobrymi hrami, radsej kupit skor, nez banovat. Odporucam pre 3r a viac: Kiki Ricky, Nakrm Pejsky, Jumping Monkeys. Skoda ze uz nedostat LEGO Heroica, davnejsie som este videl nejake kusy v cz. Pre starsich RFTG Jump Drive, Hive, Stratego, Star Realms, Evolution, Talisman. Vela z nich je aj v digitalnej podobe a na velkom tablete sa hraju skvelo.

  • Reply Dddd 23.8.2020 at 13:49

   Hive sa da napriklad na android stiahnut zadarmo a bez reklam.
   Dalej: Galaxy Trucker, Catan, Carcassone, Onitama. Dalsie dopisem, ked ma napadnu.

   • Reply Orvokki 26.8.2020 at 13:40

    Ďakujem za tipy. S knihami to tak robím, keď sa mi nejaká páči, kúpim ju aj keď ešte nie je na synov vek. A Talisman si pamätám, my sme teda spoločenské hry nehrávali a ani doma nemali (ak nerátam klasiku ako Človeče, Dáma atď), ale Talisman mali u vzdialenej rodiny a keď sme tam boli na prázdninách, tak vtedy som videla, že wow, spoločenské hry sú super, veľmi ma to bavilo. Takže vďaka i za pripomenutie, pozerám že sa stále predáva, tak nám to asi kúpim a budeme s mužom hrať. A tie ostatné pozriem a uvidím čo z toho už by mohlo baviť syna.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.