O materstve

Prosím, nechytať

13.2.2017
Please dont touch my belly

Zdroj: motherforlife.com

Máte v okolí tehotnú ženu? Ak je u vás taký babyboom ako u mňa, tak určite máte. A už jej narástlo bruško? No, skôr či neskôr určite narastie. Predtým, než načiahnete ruku s túžbou sa ho dotknúť, prosím, prosím, prosím, spýtajte sa jej najprv, či môžete. Či jej to nevadí a nie je jej to nepríjemné. Lebo mnohým je.

Na tehotenstve ma prekvapilo, ako zrazu i pomerne cudzí ľudia majú potrebu sa dotknúť rastúceho bruška. Mne osobne príde divné chytať ľudí len tak. Obzvlášť za tak intímnu časť, akou tehotenské bruško je. A je jedno, že mám na ňom pás z tehotenských nohavíc, tričko a niekedy i sveter. Proste je to divné. A nepríjemné.

Sú ženy, ktoré vám samé vezmú ruku a priložia ju, no pokiaľ tak práve vaša “tehuľka” nespravila, radšej sa jej opýtajte. Prepadnutím zozadu a priložením dlane vo chvíli, kedy si robí čaj, obeduje po stojačky, kopíruje papiere alebo študuje cestovný poriadok si koledujete minimálne o facku. Žena je ale väčšinou v takom šoku, že sa sotva zmôže na slovo a nechápe, prečo ju obťažujete. Lebo svojim spôsobom to obťažovanie je.

Vždy ma zaujímalo, čo si vlastne od toho dotyčný sľubuje. Napnutú pokožku cez tričko určite necíti a to istotne nebude dôvod jeho túžby. Že by zachytenie kopanca? To by dávalo väčší zmysel a uznávam, že ide o čarovné, magické a fascinujúce momenty, sama sa ich u seba neviem nabažiť. Lenže šanca, že kopanec v tom konkrétnom okamihu zachytíte, je fakt mizivá.

Prečo?

 • Bruško je veľké, tzn. veľká plocha kde by sa zrovna nohy dieťaťa mohli nachádzať. Pochybujem, že ho chcete hladkať všade. Netušíte, ako je dieťa otočené, či má hlavičku hore, dole alebo je priečne, takže nohy môžu byť kdekoľvek.
 • Dieťa môže byť taktiež otočené dovnútra a teda aj keby zrovna kopalo, cíti to akurát močový mechúr nastávajúcej matky. To poznáte, keď odíde uprostred rozhovoru rýchlosťou blesku a vy uvidíte akurát zatvárajúce sa dvere od toaliet.
 • Do približne 20. týždna pohyby necíti ani matka, to, že už jej brucho narástlo, teda neznamená, že o sebe dieťa dáva najavo aj takto okato.
 • Pravdepodobne spí. Pretože ak je žena pri vás a stojí, predtým chodila a chôdza na bábätka v brušku pôsobí ako kolíska. A v kolíske by ste zaspali aj vy dospelí. Deti sú najaktívnejšie večer a keď je matka v kľude (a potrebuje zaspať).
 • A vôbec, spýtajte sa otca dieťaťa, aké je občas ťažké zachytiť pohyb vlastného potomka a ako dlho musí čakať na ten vytúžený moment, o ktorom jeho žena tak zamilovane a nadšene básni.

To už by bolo jednoduchšie sa tehotnej na rovinu spýtať, či zrovna malý kope a kde konkrétne. A vypýtať si tak dovolenie dotyku.

Ak sa chcete, obzvlášť teda ženy, dotýkať bruška tehotnej ženy z dôvodu povery, že do roka a do dňa vás stretne rovnaký osud, musím vás sklamať. Na to musíte začať s dotykmi u vášho partnera, tehotná žena vás do druhého stavu nedostane, aj keby o tom písali v každom materskom fóre v sekcii Babské rady ako otehotnieť. Skrátka to biologicky nie je možné, preto namiesto nežiadúceho dotýkania sa tehotnej si naordinujte sex s partnerom. Počas plodných dní je úspech väčší.

Takže, prosím, nabudúce, ak sa vám zachcie pohladkať tehotnú ženu, spýtajte sa jej, či jej to nevadí.

. . .

Predchádzajúci článok:

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply “Ako sa má mamina?” | Orvokki's blog 21.2.2017 at 19:43

  […] Prosím, nechytať […]

 • Reply “Ako sa má mamina?” – Orvokki's blog 12.6.2020 at 16:57

  […] Prosím, nechytať […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.