O materstve

Najobľúbenejšie hračky v prvom roku

26.4.2018

Nedávno tu boli tipy na knihy pre deti, pred pol rokom Hračky pre deti do šiestich mesiacov a dnes pribudnú hračky, s ktorými sa Adamko hráva v aktuálnom období. Opäť rovnako ako pri knihách, niektoré má už pár mesiacov, iné sú z posledných týždňov, no rukami mu odvtedy prechádzajú dennodenne.

Začnem dvoma, ktoré už majú samostatný článok. Predvčerom som písala o Piklerovej triangli. Nie je to hračka v pravom slova zmysle, skôr pomôcka alebo preliezka na rozvoj hrubej motoriky. Ale obľúbená je veľmi, takže spomenúť ju musím. Článok: Piklerovej triangel – áno či nie?

Druhá je activity board. Oddkedy je doma, podozrivé ticho neznamená Adamko zavesený na lampe, toaleťák všade ani jedálniček obohatený o niečo jedovaté. Väčšinou je to Adamko zaujatý niektorým prvkom na doske. Fakt skvelá vec. Článok: Activity board pre Adamka.

Zabudla som ešte nafotiť magnetky, pretože na nich, koniec koncov, nie je nič fotogenické a naviac na chodbe je dosť šero. Máme ich doma päť (ale jednu kdesi stratil, takže aktuálne len štyri), sú na radiátore a Adam ich už vie dať aj naspäť. To totiž nie je pre malé deti tak jednoduché. Zobrať do ruky áno, ale vrátiť naspäť správnou stranou, to už musel jemnú motoriku trošku potrápiť. Chodí okolo nich stále, občas ich prenáša, občas ich musím hľadať, ale už niekoľko týždňov ho magicky (alebo magneticky?) priťahujú.

Little Dutch (úvodný obrázok) sú dizajnovky, buď ladené do ružova alebo mintovo. Osobne síce nemám toto delenie na chlapčenské a dievčenské rada, lenže Little Dutch sú naozaj krásne hračky, kvalitné, drevené. Či už autíčka, ktoré sa deťom dobre držia, xylofón (od toho neviem nájsť paličku, takže do toho bije akurát tak varechou) alebo vláčik (ten vie zatiaľ len rozobrať a iba sem-tam nejakú kocku vráti naspäť). Majú toho oveľa viac a keď bude Adamko starší, zálusk si robím na gitaru a flautu.

Okrem Little Dutch autíčok (vľavo vyššie) si Adamko obľúbil aj ďalšie od iných značiek (vpravo nižšie). Jedna farba, jednoduchý dizajn, drevo. Keď som ho videla prvýkrát sa s nimi hrať tak, že mali kolesá na zemi a chodil a posúval nimi stále po zemi, od dojatia som zabudla, čo som vlastne išla robiť. A len som ho sledovala.

Úspech majú aj klasické Montessori pomôcky. Napríklad box s guľôčkou (červený vpravo), ktorý má už od Vianoc a gulôčku vkladá ako profík. Preto som mu dokúpila aj otvárací box s trojuholníkovým otvorom. Ten sa mu ešte nie vždy podarí, no trpezlivo skúša. Box si zatiaľ otvoriť nevie, alebo len málokedy to spraví, väčšinou vloží ruku do veľkého otvoru alebo krabičkou zatrasie a ono to už nejak vypadne.

V duchu Montessoriovskej jednoduchosti som odobrala zo všetkých vertikálnych navliekačiek vrchné krúžky a nechala som len ten spodný, najväčší. Adam síce zvládne všetky, no vypozorovala som, že pri tom nevie byť sústredený tak dlho, ako keď má navliekať len ten jeden. Takže väčšinou vežu ani nedokončil. Naopak, ak má iba jeden krúžok, navlieka a vyvlieka ho opakovane a sústreďuje sa na to dlhšie. Keďže navliekačka s jedným krúžkom je preňho už brnkačka, vytiahla som aj navliekačku s troma užšími kolíkmi.

Super vecička je tiež drevené vajíčko v kalíšku.

O gombíkovej krabičke som vlastne tiež už písala, pred dvoma mesiacmi v tomto článku. Stále po nás chce, aby sme mu gombíky vysypali a on ich potom vkladá naspäť. Najnovšie to robí aj s peniazmi do kasičky, keď máme nejaké drobné, dávame ich Adamkovi a ten si ich tam vhadzuje.

Jedna fľaša s fazuľou, druhá s čočkou. A hrká s tým, smeje sa na tom, prevracia, obracia, pozoruje. Tak jednoduché a pritom tú priesvitnú s čočkou máme už pol roka!

Vážne som uvažovala nad bazénom s plastovými guľôčkami. Teraz je to ohromne populárne. Ale nešlo si nevšimnúť, že kedykoľvek sme boli v kaviarni alebo herni, kde takúto zábavu mali, a je jedno, či išlo o malý bazén pre sotva dve deti alebo obrovský pre viacero dospelých, Adam si zobral jednu až dve loptičky, a hral sa len a len s nimi. Nepredpokladám, že doma by tomu bolo inak a tak som proste za pár korún kúpila jedno balenie s asi desiatimi loptičkami dvoch veľkostí, dala mu ich do papierovej krabice z IKEA, ktorú si vie sám otvoriť a o zábavu má postarané. Či už je to vysypanie, vkladanie naspäť, pokladanie loptičiek na dosku a sledovanie, ako sa kotúľajú dolu, alebo len prezeranie a búchanie nimi o seba navzájom. Tak málo stačí. Bazén by len zavadzal.

Malé drevené hračky prevažne od Plan Toys už nemajú taký úspech, ako pred pár mesiacmi, ale po niektorých sem-tam ešte stále siaha. Rolničku si obľúbil na cvičeniach v The Little Gym, preto som mu jednu, aj keď trocha inú, kúpila i domov. Zvončeky sú skvelé! Bublifuk je tiež objav z cvičení, už máme doma tri, jeden nosím stále v batohu, na záhradu, do parku, do vane, proste bublinky sú tiež skvelé. Horizontálnu navliekačku ešte navliekať nevie, ale hrozne ho baví dať si tie zelené krúžky do pusy. Nechápem prečo, ale robí to stále. Krúžky boli pôvodne tri, no už zase jeden niekde schoval, ale ja ho zas niekde niekedy nájdem.

Autodráhu má aj značka Little Dutch, takže ak kupujete hračky od nich, odporúčam aj autodráhu, budete to mať pekne zladené. My sme, žiaľ, dostali túto od Hape, je oveľa farebnejšia, čomu úplne nefandím, avšak Adamka baví, tak to nejak neriešim, druhú mu kvôli sebe kupovať nebudem. Občas autíčka zasekne, občas sa autíčka zastavujú samé (kolieska mi prídu vratké), nedáva ich (zatiaľ) až od vrchu, no pozorovať ho, ako sa s tým snaží popasovať, je nádherné.

Malý drevený húpací koník. Stačí jemne ťuknúť na jednej strane podstavy, koník sa rozhúpe, Adamko sa rozosmeje. Nič viac netreba.

Na úvodnej fotke je ešte jeden koník. Na kolieskach so šnúrkou. Tiež veľmi obľúbený, často ho ťahá za sebou chodiac alebo loziac po byte. Šnúrku má najradšej v puse, no už som ho videla aj držať ju v ruke.

Zatvárací pohár od jogurtu a tri žlté gombíky. Prosím pekne, toto nosím so sebou aj do auta, pretože ak by som mala vybrať hračku/pomôcku, ktorá ho zabaví najdlhšie, je to táto. Zatvorená môže hrkať, ale to už nie je tak zábavné. Otvorené môže vyberať a vkladať gombíky. Preto je dôležitý malý pohár, aby to nemal tak jednoduché. Naviac veľká zaváračka je ťažšia. Ale aj s tou sa dá v prípade núdze zabaviť. Najnovšie trénuje prikladanie viečka a už som zachytila aj pokusy o otočenie. Ani sa nenazdám a bude mi otvárať zavaraninové poháre.

A to je asi tak všetko. Hračiek má pochopiteľne viac, ale tie ho už/ešte nebavia alebo im zatiaľ nerozumie. U hračiek zastávam názor, že ak na prvý pohľad nevie, čo s tým a tápe, tak ju odložím a vytiahnem o týždeň-dva. Alebo aj o mesiac.

Potom sú ešte bežné predmety, ktoré používame my rodičia. S tými sa Adamko hráva tiež.

 • Vareška. Odkedy má v kuchyni učiacu vežu, pri varení na ňu vyjde a máva vareškou. Keď je to bezpečné, mieša jedlo. Alebo aspoň dostane prázdny hrnček a mieša v ňom. Takto sa vraj vychováva samostatné dieťa.
 • Pokrievky a hrnce. Potrebujem variť a nehodí sa, aby Adam stál pri sporáku? Vytiahnem tri rôzne veľké hrnce s pokrievkami, rozložím na zem a Adam prehadzuje, skúša, presúva, búcha, ale zabaví sa bez toho, aby mu prskal olej do tváre.
 • Handrička. Keď doje, utriem ho, pozbieram omrvinky, dám mu handričku a on už si sám poutiera dosku.
 • Metla, metlička, vysávač a parný čistič. Pri upratovaní zapojím aj Adamka, aspoň tak, že ho chvíľku nechám držať hadicu a nech si s tým chodí, kade chce. Metlu a metličku má v detskej veľkosti. Občas sa mu aj podarí zamiesť správnym smerom, aby to vzápätí odzametal naopak.
 • Kôš na prádlo. Jeho. Má ho v detskej, je malý a má v ňom iba svoje oblečenie na pranie. Najčastejšie sa síce stáva, že oblečenie rozhádže po izbe a s košíkom chodí po byte, ale už som ho videla aj opačnú činnosť a oblečenie doň naozaj dával. Niekedy aj to čisté. Niekedy nie iba oblečenie, takže sem-tam mu omylom operiem hračku.
 • Slúchadlo k bytovému zvončeku. Také to pri vchodových dverách. Keď sa ráno lúči s tatinom odchádzajúcim do práce, okrem pápá je pravidelné, že chytí slúchadlo do ruky, priloží si ho k tvári tak, ako sa naozaj telefonuje a očakáva, že tatino rýchlo zbehne dolu a niečo mu doň povie.
 • Platobná karta. To platí najmä v obchode, keď ho mám na sebe v šatke. Ideme platiť, vytiahnem kartu. Adam kartu vezme a priloží k terminálu. Predavačky to tak baví, že mu terminál rovno podávajú, aby sa nemusel v šatke veľmi vykláňať.
 • Záhradná hadica. Večer sa polieva záhrada a balkón, je to u nás otec&syn čas. Takže keď Adamko vidí hadicu, uteká k balkónu a očakáva polievanie.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Hračky pre batoľa po 18 mesiaci – Orvokki's blog 21.12.2018 at 13:42

  […] hračky v období prvého polroka, boli hračky v prvom roku a už to vyzeralo, že nebudú hračky v roku a pol. Adam sa totiž takmer s ničím nehrával. […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.