O materstve

Najobľúbenejšie hračky po druhom roku

26.8.2019

Adamko bude mať o mesiac dva a pol roka. Snažím sa obľúbené knižky a hračky písať každý polrok, no tentokrát sa mi to celkom natiahlo. Jednak o hračkách, ktoré dostal k druhým narodeninám som písala a nechcela som krátko na to pridávať podobný článok. A potom je to i obdobím. Leto, kedy sme ešte viac vonku a prioritu má pohyb, výlety, cestovanie, turistika. Samostatnosť, po ktorej staršie batoľatá tak túžia. Najlepšie hračky nie sú hračky a najlepšie hranie nie je hranie. Je to byť vedľa maminy a tatina, robiť to čo oni, pomáhať, opakovať. V kuchyni, na záhrade alebo s akuskrutkovačkou. Toto u nás platí už veľmi dlho, no posledné mesiace je to mimoriadne intenzívne.

A vlastne nesmiem zabudnúť ani na minimalizmus a náš plán, kedy chceme o rok vyraziť na dlhšiu cestu po Európe v dodávke prerobenej na obytňák. Všetkým nám prospeje, ak sa naučíme existovať s menším počtom vecí a tak i u Adama minimalizujeme. Hračky, z ktorých už vyrástol alebo ho prestali zaujímať, išli preč. Ostali len tie, s ktorými sa hráva najviac alebo ich čas príde o rok-dva. A v tomto článku ukážem tie, ktoré patria k Adamkovým TOP hračkám. Niektoré má už rok a hrá sa s nimi dlho, videli ste ich aj v minulých článkoch. Niektoré sú novšie, no hráva sa s nimi často.

Ak by som mala vybrať jednu jedinú hračku, boli by to vláčiky. Adam ich miluje, miluje knižky o vláčikoch, cestovanie vlakom aj hrať sa s nimi. Máme i Lego Duplo vláčik, dostal ho na Vianoce a hoci bolo pár mesiacov veľmi obľúbené, nie je to srdcovka. Drevená stavebnica je lepšia, dá sa s ňou lepšie pracovať a vytvárať zložejšie dráhy. Baví viac mňa i Adamka. Prakticky nie je deň, kedy by sme ju doma neprekračovali. Kupovali sme dráhy v Lidl a IKEA, nejaké staršie sme dostali. Všetky sú navzájom kompatibilné a tak už vieme vyrobiť naozaj koľajisko cez celú miestnosť s mostami a rôznymi odbočkami.

Lokomotívy na baterky sú síce fajn, ale jaksi im chýba ten hravý prvok a nebavia dlhodobo. Takže keď sa pokazili, ani nám to nevadilo. Adam sa viac zahrá tým, že si vláčik skladá (najradšej má drevené vláčiky od Melissa & Doug) a jazdí s ním. Už si začal pridávať aj okolie, stromy, zvieratá pri trať, vozí panáčikov, komentuje jazdu. Fantázia pracuje a my ho ani neprerušujeme, keď je ponorený do hry.

V približne dvoch rokoch začína senzitívne obdobie hudby. Neminulo ani Adama a zvuky, pesničky i hudobné nástroje ho zaujímajú. K narodeninám dostal gitaru a keďže jedna lektorka v školičke im hráva na gitaru, Adam to pochytil a na gitaru hráva často i doma. A do toho si spieva. Je to aktivita, ku ktorej by som ho ja sama nenaviedla, o to radšej som za podnety, ktoré mu dáva Montessori školička. Niekedy otvorí knižku alebo naukladá plyšákov a hrá na gitaru pre nich. A občas aj nám.

Na klávesy prvýkrát hral cez zvukové knižky. Také tie kde sú jednoduché noty a ešte jednoduchšie klávesy s falošným zvukom. Prvú knižku si priniesol z USA, ďalšiu sme kúpili na Slovensku, ale čo si budeme, nie je to zrovna ideál. Aj nám sa na ňu zle hralo (klávesy sú úzke), bolo treba naozaj dobre zatlačiť. Jedného dňa si manžel po práci povedal, že už ho klavírové knižky nebavia, zašiel do hudobnín a Adamovi doniesol malé klávesy. A to je už výzva aj pre nás, aby sme sa niečo naučili. Naviac sú tam predvolené melódie a tak občas počujeme Adama, ako si pustí na klávesoch melódiu, zoberie do ruky píšťalku alebo gitaru, hrá duo sám so sebou alebo tancuje. Radosť ho pozorovať.

Ak by som pri drevenej dúhe spravila niečo inak, tak kúpila väčšiu. Aby sa s ňou dalo viac aktivít vymýšľať. Adam ju najviac využíva pri hraní sa s autíčkami. Mosty, cesta, garáž. Proste fantázia.

Figúrky zvierat asi netreba veľmi predstavovať. Univerzálna hračka i výuková pomôcka. Dá sa s nimi hrať samostatne aj ako doplnok k iným hrám. Len už sme doma vyhlásili stop stav, pretože čím viac ich bolo, tým viac ich ignoroval. Ale keď ich má len pár, vidím ho s nimi pobehovať častejšie.

S nákladným autom pre autá má taký zvyk. Na balkón si rozloží deku. Prinesie autíčko. Občas aj vodu a ovocie. A hrá sa vonku. Niekedy len preto, lebo chce byť na slniečku, podvečer preto, lebo čaká na tatina vracajúceho sa z práce.

Celkovo ale patria dopravné prostriedky k hračkám, ktoré má Adam rád. Traktor, lietadlo, motorka, báger. Berie ich von, na cesty, do postele alebo sa s nimi hrá na zemi. Traktor má vlečku a tak do nej dáva bágrom malé predmety. Maximálne sústredenie, keď sa hrá na stavbu. S motorkou jazdí po byte, s lietadlom lieta vo vzduchu. A detská fantázia pracuje na plné obrátky.

Odrážadlo Repello dostal k prvým narodeninám a jazdí na ňom od cca 18 mesiacov. To už sa naučil balansovať a pochopil, ako sa má odrážať. Dostal totiž rovno dvojkolesové a rastúce, aby potrénoval svaly, motoriku, získal dôveru v seba, začal si dávať viac pozor a vyhol sa potom prechodu z pomocnych koliesok.

Dnes už jazdí ako drak, brzí, zatáča, vie sa poriadne rozbehnúť a nechať sa unášať. A ja občas tŕpnem, či stihne pred prechodom včas zastaviť. Ideálne by bolo veeeeľke ihrisko, ale to v našom najbližšom okolí nemáme. Aspoň si občas zabehám.

Adam rád fotí. Našli sme môj starý foťák, ktorý stále funguje, takže sme Adamkovi ukázali, ako si ho zapne a tak chodieva po byte alebo záhrade a fotí. A ja už premýšľam, aký menší, praktický, nerozbitný a ideálne i vodeodolný mu kúpime, až tomu foteniu začne viac rozumieť.

Predchádzajúce články

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.