O materstve

„A čo meno, už máte vybrané?“

7.2.2017
baby name

Zdroj: todaysparent.com

Máme. A vlastne už dosť dlho, aj keď občas tvrdím niečo iné. Keď nám pri ultrazvuku v 16. týždni tehotenstva bolo oznámené pohlavie bábätka, trošku som spanikárila, že nemáme absolútne žiadne chlapčenské meno a žiadne sa nám nepáči. Za to dievčenských máme asi päť, tak prečo je to chlapček? Nakoniec sme ale meno vybrali pomerne rýchlo. Zhodli sme sa na ňom obaja a prakticky okamžite. Nechali sme si ho pár dni uležať v hlave, párkrát si ho povedali, začali tak malého oslovovať.

Dnes už je viac menej jasné, že sa tak naozaj volať bude. Ešte síce padli dve-tri iné mená, ale veľmi rýchlo sme ich zamietli. To prvé sme si zamilovali a ja už si ani neviem predstaviť, že by sa volal inak. Dokonca ani neverím, že by som naňho po pôrode pozrela a prišla s niečím úplne iným.

Častokrát počúvam, aký problém bol s výberom mena. Tehotných žien i čerstvých mamín mám vo svojom okolí desiatky, už ich ani nerátam. Samozrejme, každý je zvedavý na to, ako sa im darí, či už vedia pohlavie a ako sa bude volať. Problémom je, že keď meno poviete nahlas, zaručene sa nájde minimálne jedna osoba, ktorá k tomu bude mať negatívne pripomienky. Väčšinou ich je ale viac.

Či už je to osobný názor na to, prečo má meno zahraničné, ako sa nehodí k priezvisku, aké je rozšírené, poučenie, že tak sa volala jej teta z tretieho kolena, historka o neobľúbenom spolužiakovi, nadávky na bývalého šéfa. Som si istá, že nech vyberiete akékoľvek meno, niekto vo vašom okolí s ním má spojenú osobu z minulosti. A rád vám to bude vyhovárať bez ohľadu na to, že vy dotyčného buď nepoznáte, alebo vám je to jedno.

Oveľa väčšie obavy mi ale robilo to, že ak my povieme meno, aj ostatní tak začnú malému hovoriť. A ja som si istá, že za tých pár mesiacov by mi ho sprotivili. Možno ešte rýchlejšie. Je to naše dieťa, moje tehotenstvo, drobček, čo rastie vo mne a oni si ho „privlastňujú“ menom? Tak to teda nie! 😀

Viem, že tento argument je trošku zvláštny, ale založený na osobnej skúsenosti. Ešte na začiatku tehotenstva som mala dve mená, jedno chlapčenské a druhé dievčenské. Boli moje obľúbené a hoci nebolo jasné, či ho/ju tak naozaj pomenujeme (skôr nie, nehodia sa k priezvisku), medzi rečou som povedala, že tieto sa mi páčia. V okamihu, keď ho/ju (vtedy sme ešte ani zďaleka nevedeli, čo čakáme) tým menom oslovili, vedela som, že tak by sa nevolal(a), ani keby sa k priezvisku hodí.

Takže nakoniec sme sa rozhodli vydržať až do konca a meno oznámime po pôrode. Občas si musíme dávať väčší pozor, neoslovovať ho tak, keď je poblíž osoba, ani ho nikam nenapísať. Našťastie rozhodnutie rodina rešpektuje a na meno sa nepýta, iba brat stále háda. Prišiel aj s takými menami, o ktorých existencii úprimne pochybujem. So známych sa sem-tam niekto snaží získať aspoň malú nápovedu, no v tomto sme s manželom neoblomní.

Naviac sa mi páči to malé tajomstvo medzi mnou, manželom a malým. Ostáva ešte dva mesiace vydržať, ale to už by nemal byť problém. Dovtedy to bude bábätko alebo malý.

You Might Also Like

7 komentárov

 • Reply Maťa 7.2.2017 at 17:23

  Neviem prečo, ale tieto tvoje tehotenské články ma fakt bavia. Asi nikde inde by som ich nečítala a sama nechcem dieťa ešte tak desať rokov (tých 10 rokov hovorím už asi od pätnástich :D). Som zvedavá na meno malého a prajem ti ešte veľa šťastia a nervov, aby všetko išlo bezproblémovo 🙂

  • Reply Orvokki 7.2.2017 at 19:13

   Wow, tak to si mi spravila radosť, že tehotenské články zaujali aj niekoho, kto nad dieťaťom vôbec neuvažuje. 😀 Ďakujem 🙂

 • Reply Adri 7.2.2017 at 19:11

  Krucinál, já to tady cely ctu, abych se to jmeno dozvedela?. Podraz

  • Reply Orvokki 7.2.2017 at 19:13

   Mám presne dva mesiace do termínu, to utečie rýchlo. Potom to roztrúbime do celého sveta. 😀

 • Reply StandyB 9.2.2017 at 12:56

  u mňa je opačný problém na chlapčeka máme vybraté asi 4 😀 čo padajú do úvahy….. a na dievčatko vôbec ako keby som s tou možnosťou nerátala 😀 základ je nech je zdravé 🙂 a to už je jedno či chlapec alebo dievča 🙂 každopádne sa teším na to meno, keď ho prezradíš….

  • Reply Orvokki 10.2.2017 at 16:13

   U dievčatka by to bolo jednoduché, toľko krásnych mien a aj tie zahraničné by pasovali do nášho prostredia. Zaujímavé, ako to má niekto presne naopak. 😀
   Ale súhlasím, hlavne aby bolo zdravé, no tiež spokojné a boli s ním samé radosti. 🙂

 • Reply Prosím, nechytať | Orvokki's blog 21.2.2017 at 19:43

  […] „A čo meno, už máte vybrané?“ […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.