Blog Filmové festivaly

Noc francúzskych filmov

6.4.2013

Milujem vysedávanie v kine do rána, takže Noc francúzskych filmov v ostravskom Minikine som si nemohla nechať ujsť. Pôvodne malo byť päť filmov, ale nakoľko sa počas prestávok a súťažení nazbieralo viac ako hodinové meškanie, tak piaty sa presúva o týždeň. Ale i tak som z kina odchádzala o pol šiestej ráno. Úžasný pocit. Filmový maratón sa konal v rámci festivalu Dny Frankofonie, ktorý organizuje Alliance française d’Ostrava.

Les petits ruisseauxDe L'autre côté du périphLa Princesse de MontpensierPopulaire

Program

Prvý film sa síce zaraďuje do drámy, ale nebála by som sa pridať aj označenie komédia. Príbeh o Émilovi je natočený podľa komixu s rovnakým názvom. Jeho podtitul je Sex, Drugs, and Rock ‚N‘ Roll a ono to skutočne sedí. Len s tým rozdielom, že Émile nie je mladík, ale dôchodca, ktorého rovesníci umierajú na infarkt. A keď jeho kamarát, s ktorým chodí na ryby, takto nečakane umrie, hlavný hrdina sa vydáva na zaujímavú cestu, na ktorej uvidíte, že ani v pokročilom veku ešte nie ste úplne na zahodenie.

Akčné filmy moc nemusím, ale keď v nich nechýba humor, vôbec sa im nevyhýbam. Snímok Nepoužiteľní je o černochovi Ousmane Diakhité s parížskeho predmestia Bobigny a kapitánovi parížskej kriminálky Françoisovi Monge. Síce sú obaja policajti, no za normálnych okolností by sa ich cesty nestretli. Dohromady ich dá vražda manželky vplyvného šéfa, hoci nie každý je z toho nadšený. Obaja sledujú svoje vlastné ciele a ten druhý ich môže buď urýchliť alebo načisto zničiť. A to všetko s peknou dávkou zábavy.

Historická dráma o princeznej z Montpensier, ktorá milovala jedného, donútili ju zobrať druhého a zamiluje sa do nej tretí a štvrtý. A všetci sa pritom správajú ako malé deti. Chýbala tomu romantika i nejaká hlbšia záplietka ako len „chcem ho aj keby som nemala“. Príbeh sa odohráva v 16. storočí v čase katolícko-protestantských vojen a protestov vo Francúzsku, takže nechýbajú nejaké boje a zvyklosti tej doby ako dohodnuté svadby, prvá noc s obecenstvom či rôzne intrigy na kráľovskom dvore. Bolo to dlhé, nudné a chýbala tomu vášeň.

  • Populaire (Francúzsko, 2012, 108 min.) – 4*

Romantická retrokomédia odohrávajúca sa v roku 1958 o mladej Rose Pamphyleovej, ktorá je síce neschopná sekretárka, ale jej šéf Louis Echard v nej predsa len vidí talent. Rose totiž píše neuveriteľne rýchlo na stroji a tak sa rozhodne ju trénovať, aby na súťažiach v písaní na strojoch bola najlepšia. Je to gýčovo romantické, predvídateľné a už na začiatku vám je jasné ako to skončí. Ale má to svoje čaro a je to moc pekne natočené.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.