Blog

Králová reč v Mahenovom divadle

6.11.2014

Bez názvu-1

Pred pár dňami som navštívila jedno mimoriadne predstavenie navštívila a nakoľko sa stále hrá, musím vám o ňom napísať. Ide o hru Kráľová reč, ktorú možno poznáte aj z filmovej podoby (2010, réžia Tom Hooper). Z filmu som videla iba pol hodinu, cca pred dvoma-troma rokmi som nemala čas dopozerať ho celý a neviem prečo, ale už som sa k nemu nikdy nedostala. Takže o čom hra bude som iba tušila.

V divadelnej hre exceloval najmä herec Martin Sláma, ktorý stvárnil hlavnú postavu, vojvodu z Yorku, alebo Bertieho, ako ho oslovovala najbližšia rodina. Ono zahrať koktavého asi nie je úplne jednoduché, ale pán Sláma to zvládol naozaj bravúrne. Popritom musel prejsť premenou nielen z koktajúceho človeka ale i z váženého člena kráľovskej rodiny na priateľa (ne)obyčajného australského logopéda. A práve táto postava Lionela Logueho, ktorého zahral hosťujúci herec Ladislav Frej, si svojou svojráznou povahou a zmyslom pre humor získala sympatie každého.

Príbeh bol nie len vážny, ale hlavné i vedľajšie postavy nejedenkrát pobavili celé publikum. Vtipných scénok nebolo málo a viac menej po celý čas som mala na tvári úsmev. Za zmienku stoja i dialógy medzi ministerským predsedom, ale najmä arcibiskupom z Canterburry a Winstonom Churchillom. V mnohých ohľadoch mi hra prišla aj veľmi aktuálna. Dômyselné rekvizity občas doplnilo premietanie dobových fotografií a zvykových záznamov. Ako celok hra funguje na 110 % a ja som z nádherného Mahenovho divadla odchádzala plná dojmov a skvelého diváckeho zážitku.

Nie všetky predstavenie sú vypredané, takže rozhodne neváhajte a túto divácky atraktívnu činohru navštívte (ndbrno.cz).

. . .

  • autor: David Seidler
  • preklad: Jitka Sloupová
  • réžia: Martin Stropnický
  • dramaturgia: Lucie Němečková
  • scéna: Adam Pitra
  • kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
  • hudba: Petr Malásek

Hra (The King ‚Speech), podľa ktorej vznikol najúspešnejší film roku 2010, ovenčený mnohými cenami, vrátane štyroch Oscarov, mala premiéru vo Veľkej Británii vo februári 2012 v divadle Yvonne Arnaud v Guilford.

Príbeh vychádza zo skutočnosti: sleduje boj budúceho anglického kráľa Juraja VI. (1895-1952) s handicapom, ktorý by mohol ohroziť nielen jeho vlastné pozíciu, ale aj celú spoločensko-politickú situáciu v krajine, stojacej na prahu druhej svetovej vojny. Vypätá doba si žiada vo svojom čele pevného muža, ktorým len ťažko môže byť koktavý kráľ. Preto následník trónu za podpory svojej ženy Alžbety (budúcej kráľovnej matky), Winstona Churchilla, svojej rodiny a vlády, podstupuje svojráznou liečbu u austrálskeho odborníka. Lionel Logue (1880-1953) však nebol len logopédom, ale aj svojráznym terapeutom. Logue s neomylnou intuíciou otvára bezpečný priestor, v ktorom môže kráľ čeliť svojim vnútorným zraneniam, strachu a agresii, a zároveň navracia reč do jej prirodzeného živlu. Medzi kráľom a jeho čudáckym liečiteľom sa vytvorí zvláštne puto.

Kralova rec 01 Kralova rec 02 Kralova rec 03 Kralova rec 04

Zdroj (anotácia a obrázky): ndbrno.cz

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.