Blog Tech & Time

Jsem ORIGINÁL! a umím Inkscape

11.11.2014

Že je IT v kurze a perspektívnym oborom netreba zdôrazňovať. To je proste fakt. A že je v obore stále nedostatok kvalitných pracovníkov vás presvedčí nejeden pracovný server, kde je po IT jeden z najväčších dopytov. Dôvodom môže byť i fakt, že sa stále považuje za prevažne mužské povolanie a žien je tu málo. Našťastie sa tento trend už mení, ženy dokážu programovať i zastávať ostatné pozície a IT sa neboja. Za týmto nárastom stoja i rôzne aktivity, ktoré sa ženy a dievčatá snažia do IT prilákať. A po skončení štúdia na univerzite som sa nechala zlákať i ja.

Dôvodov na to mám hneď niekoľko. (1) Snúbenec i brat v obore pracujú a ja im občas nerozumiem. Strašne rada by som chcela vedieť, čo občas riešia a prípadne im i pomôcť. Z tvorby webov prešli na appky pre chytré telefóny a to vám je, prosím pekne, dosť zaujímavé. (2) Občas dostanem nápad (na logo, appku) no je mi jasné, že s časovou zaneprázdnenosťou tých dvoch sa to skôr naučím naprogramovať/nakresliť sama. (3) Už viac ako dva roky pracujem ako SW testerka, no iba na úrovni manuálneho testovania. Zaujíma ma to však viac do hĺbky a raz by som chcela oblasť SW testovania poznať poriadne do hĺbky. (4) Začalo ma to baviť. (5) Raz by som chcela vlastný blog a nie kombináciu template + WordPress.

Momo

Pomenovala som ho „Momo“.

A na to všetko potrebujem vedieť strašne veľa. Tak sa učím. Každý pondelok podvečer chodím na PyLadies a snažím sa pochopiť programovací jazyk Python a snáď každý deň sledujem aktivity Czechitas (na fb i blogu) a obdivujem zápal členiek, s akým sa snažia nám, bežným smrtelníčkam, priblížiť oblasť programovania či grafiky. Takže keď vypísali ďalší workshop, vedela som, že tam chcem byť. Ani si neviete predstaviť moju radosť, keď mi napísali, že ma vybrali a budem jednou z tridsiatich účastníčok.

Workshop s názvom Jsem ORIGINÁL! II. – Logo sa konal 8. novembra v novootvorenom brnenskom JIC (Jihomoravské inovační centrum). Bol určený pre úplne začiatočníčky s cieľom naučiť ich pracovať v programe Inkscape na tvorbu vektorovej grafiky. Ešte v priebehu týždňa pred workshopom sme mali každá zaslať načrtnuté/nakreslené logo, ktoré by sme si v sobotu radi previedli do grafickej podoby. Na workshop sa bolo treba potom vyzbrojiť iba vlastným notebookom a dobrou náladou.

Samotný workshop začínal niekedy pred jednou. Nakoľko mená nie sú moja silná stránka, nepoviem vám vždy, ktorá holka prezentovala čo. Začali sme krátkym predstavením JICu (mrknite na openday.jic.cz). Následne nám zakladateľka Dita povedala o Czechitas a pokračovali sme prednáškou o tvorbe loga pre Czechitas. Prekvapilo ma, že vymyslieť iba logo je beh na veľmi dlhé trate (asi by som to prirovnala k ultramaratónu) a trvá týždne až mesiace.

Pred tou najdôležitejšou prednáškou, kde prešli všetky užitočné nástroje programu Inkscape, sme si ešte pozreli video s názvom Dumb Ways to Die, ktoré je tiež tvorené vektorovou grafikou.

Než nás pustili na prvú prestávku, dali sme si krátky strečing na poňaťahovanie svalov. Do budúcna navrhujem zaradiť rovno Sun Salutation. Chodba bola veľká a v prípade pekného počasie je super ísť aj von na chvíľu 🙂

Po prvej prestávke sme sa pustili na Inkscape aj my, účastníčky. Aby sme sa precvičili pred vlastným logom, mali sme každá nakresliť postavičku inšpirovanú práve videom Dumb Ways to Die. Je jasné, že každá bola originál, ani jedna nevyzerala ako zadaná ukážka a všetky boli úžasné. Tvorba niektorých je zaznamenaná v galérií na facebooku (klik!) a celkovo je tam takmer 200 fotiek z celého workshopu, tak tam nazrite.

No a než sme sa dostali k nášmu logu, Maky nám ukázala, ako vytvárala logo pre kamarátovú chatu Pod Břesteckou skalou (web). Nasledovala ďalšia rozcvička, prestávka, a potom to už bolo iba na nás. Teda nie úplne. Pri každom stole bola vždy jedna couchka, ktorá ochotne pomáhala, keď vznikol akýkoľvek problém. Všetky holky boli naozaj veľmi milé a vôbec nebolo divné, ak ste sa na niečo spýtali i trikrát.

Pravidelne sme dostávali informáciu, že je čas naše výtvory ukladať a postupne sa z nascanovaných kreslených náčrtov stávali plnohodnotné logá. Po šiestej sme už postupne finišovali a workshop sa pomaly končil. Priznám sa, že ubehol rýchlo a vôbec mi neprišlo, že som tam strávila niekoľko hodín.

Takže sledujte Czechitas, ich facebook, blog a keď bude najbližšie nejaký workshop, nebojte sa a prihláste sa. Holky sú úžasné, naučia aj najväčších začiatočníkov a okrem novej znalosti strávite na workshope perfektný deň. Naviac, organizujú ich zadarmo, ale samozrejme podporiť ich môžete kúpou trička, placiek či náušníc.

No a na záver, moje logo, ktoré som vytvorila na workshope. Ešte by potrebovalo doladiť, ale na prvý pokus, po piatich hodinách výuky, v programe, ktorý som pred pár dňami ani nepoznala, som maximálne spokojná.

navrh loga

Mohlo by sa Vám páčiť

9 komentárov

 • Odpovedať Markéta 11.11.2014 na 10:37

  Ahoj Barčo!
  Děkujeme za milá slova, jsme rády, že se workshop líbil :).
  Mohly bychom prosím tvůj článek (případně odkaz na něj) zveřejnit na našem webu?
  Díky a uvidíme se na příštím workshopu :).
  M.

  • Odpovedať Orvokki 11.11.2014 na 10:44

   Ahoj Markétka, workshop bol naozaj výborný. Článok samozrejme zverejniť môžete, som len rada, že vás zaujal. I ja ďakujem za prácu, ktorú celý Czechitas tým robí a na ďalšie workshopy sa teším 🙂

 • Odpovedať Markéta 11.11.2014 na 10:51

  Díky!
  A na oplátku přidávám doporučení na knížku „Vektory, základní výcvik“ od grafika, co se jmenuje Von Glitschka, až budeš pokračovat v práci na svém logu a pak třeba i něco víc! 🙂

  • Odpovedať Orvokki 11.11.2014 na 17:30

   Oh, ďakujem za doporučenie na knižku, to sa mi hodí 🙂

 • Odpovedať Janka 11.11.2014 na 12:32

  Barčo, moc děkujeme za super článek. Bylo krásné sledovat, jak vaše papírové náčrtky a kresbičky přetváříte do počítače a všechny jste byly neuvěřitelně šikovné 🙂 Díky a snad se zase brzo uvidíme,
  J.

  • Odpovedať Orvokki 11.11.2014 na 17:29

   Tiež sa mi ten proces páčil, občas som zazrela, aké logá robili ostatné, a každé malo niečo do seba. Holky sú proste šikovné 🙂

 • Odpovedať Bastera 11.11.2014 na 15:09

  Super logo! Taky bych se hrozně ráda posunula někam dál, ale bohužel jsem zdědila umělecký antitalent a mám problém cokoliv nakreslit normálně natož na počítači 😀 Ale díky, holky začnu sledovat, třeba se aspoň něco přiučím! 🙂

  • Odpovedať Orvokki 11.11.2014 na 16:44

   Basterka, ani ja neviem kresliť 🙂 . Logo som mala predkreslené rukou, ale než som ho dala do ako tak prijateľnej podoby, veľakrát som ho prekreslila, gumovala a zmenila. Na PC to potom už bolo jednoduchšie, podstate som iba obkreslovala. Na blogu inak majú zaujímavé články, takže i mimo workshop sa od nich naučíš 🙂

 • Odpovedať Tvorím web… základy HTML a CSS na workshope od Czechitas | Orvokki's blog 25.11.2014 na 08:57

  […] nedávnom workshope zameranom na tvorbu loga som mala možnosť ďalšiu sobotu navštíviť workshop, ktorý organizuje Czechitas. Tento bol […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.