O živote a materstve

Dvanásť novoročných predsavzatí

17.1.2019

Alebo ako zmeniť život za jeden rok. Môj život.

O týždeň mám tridsať rokov. Nepatrím k tým ženám, ktoré si kedysi mysleli, že tridsiatkou život končí a potom budem stará. Teraz mi to dokonca príde ako začiatok najlepšieho obdobia. Myslím, že už som celkom dospela, mám predstavu, čo od života chcem a čo je dôležité, som veľmi spokojná. Mám skvelého manžela, perfektného syna, materstvo ma baví, práca tiež, aj keď na ňu aktuálne nemám čas. 

Dokonalé to rozhodne nie je. Nemám dokonalú postavu (ak niečo také vôbec existuje), nemáme vlastné bývanie (a stále ani nevieme, kde ho vlastne chceme), učíme sa finančnú gramotnosť a zosúladiť našu túžbu po cestovaní s našimi príjmami, a ešte by s toho veľa našlo. 

Čo som sa ale naučila je byť spokojná s prítomnosťou, s aktuálnym stavom a sama so sebou. Mať plány a ciele, ktoré ma posunú ďalej, no nevidieť v nich to nešťastné “až keď toto dosiahnem alebo budem mať, budem šťastná”. Som šťastná tu a teraz.  

Mesačný roadtrip po západe USA bol pre nás v mnohom zlomový a pre mňa akosi viac. K tomu sa pridali zdravotné komplikácie v rodine a uvedomenie si krehkosti života. S mužom nás to nakoplo k množstvu zmien, s ktorými sme v lete začali.

Aby sme ich ešte viac podporili, od nového roka sme pridali. Manžel sa oprel do chudnutia (a ide mu fantasticky, obdivujem ho každý deň!) a spravovania financií (som rada, že s tým začal tak razantne on, pretože ja potrebujem dlhší čas a napríklad investovanie ide úplne mimo mňa). Ja som si dala dvanásť predsavzatí. Prečo dvanásť?

Na každý mesiac jedno, na ktoré sa viac zameriam. Neznamená to, že sa každý mesiac venujem iba jednému. Nie. Pracujem na všetkých priebežne, s niektorými som začala už v lete, niektoré sú novoročnou novinkou. Ale každý mesiac si jedno predsavzatie vezmem a zapracujem na ňom viac, vytvorím z neho väčší zvyk a budem sa mu venovať častejšie.

Je to týchto dvanásť oblastí, na ktoré sa chcem v roku 2019 zamerať:

 • Január: otužovanie
 • Február: pôst
 • Marec: žiadna obrazovka po deviatej večer
 • Apríl: španielčina
 • Máj: meditácia
 • Jún: minimalizmus
 • Júl: angličtina
 • August: LCHF (low carb high fat)
 • September: turistika
 • Október: návrat do práce
 • November: dokončiť moje poznámky o materstve a cestovaní do ucelenej formy
 • December: joga a prevrátené pozície

Začínam celkom zľahka s novinkami, ktoré by ale nemal byť problém zaviesť do života. A zároveň aspoň raz týždenne sa venujem aj tým aktivitám, ktoré budú mať prioritu až v druhom polroku (napríklad joga a turistika).

Mám ešte nejaké aktivity, ktorým sa chcem v novom roku venovať, no nemajú až tak veľkú prioritu. Napríklad šitie. S tým, čo zvládam, som aktuálne spokojná, mám sa veeeľmi veľa čo učiť, no či na to budem mať čas tento rok alebo až ďalší, na tom mi nejak nezáleží.

Dvanásť priorít je i tak dosť, najmä keď za každou jednou je aj čosi viac.

Ako mi to ide, prečo som sa pre danú aktivitu rozhodla, čo všetko pre mňa znamená, čo som sa za ten mesiac naučila… o tom budem pravidelne písať vždy začiatkom ďalšieho mesiaca. Otužovanie už o čoskoro.

Čo vy a predsavzatia? Prišla na vás v tridsiatke tiež túžba po zmene k (ešte) lepšiemu?

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Na ceste k minimalizmu – Orvokki's blog 21.1.2019 at 09:33

  […] som k tejto téme písať až v lete. Ak si spomínate na mojich dvanásť novoročných predsavzatí, minimalizmus je v júni. No keď nad tým v hlave premýšľam, je to téma bohatá a určite by […]

 • Reply Čas pod kontrolou – Orvokki's blog 12.2.2019 at 23:16

  […] The Žurnál. No a na ten pravý time management a najmä motiváciu mám The Žurnál. Tam si značím všetko od nákupného zoznamu a blogových záležitostí, cez všelijaké nápady, inšpirácie a tipy, na ktoré narazím na sociálnych sieťach až po všetky kroky týkajúce sa mojich dvanástich novoročných predsavzatí. […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.