O živote a materstve

Ciele na rok 2020

5.1.2020

Asi by som mala najprv zhodnotiť november a december z mojich minuloročných predsavzatí, lenže v hlave už mám uplynulý rok zrekapitulovaný a zhodnotený, a už sa prenastavujem na rok 2020. Na (staro)nové ciele. Neviem, či to tak z článkov pôsobilo, ale pre mňa bolo tých dvanásť novoročných predsavzatí minulého roka nesmierne obohacujúcich a poučných. Zistila som, že stačí málo a po pár mesiacoch sa deje tak veľa. Že malé kroky môžu viesť k veľkým zmenám. Že vybudovať si návyk mi niekedy trvá dlhšie ako mesiac, ale ani neviem ako, zrazu je to akási prirodzená súčasť dňa/týždňa. V niektorých smeroch som ich prehodnotila alebo zmenila, no neberiem to ako zlyhanie. Zmena je prirodzená súčasť života a bolo by odo mňa nerozumné trvať na niečom, čo mi nakoniec ani nevyhovuje.

O nových plánoch som začala premýšľať už v novembri. Vedela som, že v novom roku budem pokračovať, aj keď trochu upravím koncept a vezmem to viac ako celok. Väčšinu si preto ponechávam a rozširujem (otužovanie, stravovanie, jazyky, minimalizmus…), niektoré už považujem za vybavenú vec (návrat do práce, španielčina). A niektoré nové pridávam.

Rozdelila som si ich do kvartálov. V tom prvom upevním zvyky. Už to nebude len niečo, na čo si budem hľadať čas, ale stane sa to mojou každodennou rutinou. Na jar sa sústredim na znalosti, ktoré už mám, ale začnem ich viac rozširovať. Alebo sa vracať k niektorým starším, ktoré mi teraz dávajú opäť zmysel.

Mám aj nejaké nové dlhodobé ciele, ktoré začnem praktikovať samozrejme už od januára, no tretí štvrťrok by som ich už mala na lepšej úrovni a tiež ako niečo, čo je samozrejmá súčasť môjho života. No a ku koncu roka už sa zameriam na nový životný smer, ktorého základy sme položili minulý rok.

 1. štvrťrok: Upevnenie minuloročných návykov
  I. otužovanie -> Wim Hof
  II. cukrfree + pôst
  III. digitálny minimalizmus
 2. štvrťrok: Pridať niečo nové
  IV. AJ na výbornej úrovni, nové jazyky na základnej úrovni
  V. joga a meditácia ako životný štýl
  VI. pravidelné cvičenie (core, beh, plávanie, lezenie)
 3. štvrťrok: Dlhodobé ciele
  VII. naučiť sa dobre variť
  VIII. písanie (vďačnosť, denníky, diár) + krasopis (kurz kaligrafie)
  IX. turistika, púte, chôdza
 4. štvrťrok: Nový životný smer
  X. Finančná gramotnosť, investovanie a pasívny príjem
  XI. Dokončiť obytňák
  XII. Van life, slow living, slow travel

A teraz trochu podrobnejšie jednotlivé body

Otužovanie

S otužovaním som začala pred rokom a teraz sa trochu klepem po čele, prečo som to nebrala oveľa zodpovednejšie. Zvýšila sa mi odolnosť na chlad, mám lepšiou imunitu, lepšie znášam zimu. Ale príde mi to málo. Tento rok sa naučim s chladom pracovať lepšie, ideálne si nájdem nejaký kurz na Wim Hof metódu a nebudem brať otužovanie len ako studenú vodu, ale naučím sa pracovať s dychom. To súvisi aj s jogou a meditáciou, takže sa mi to krásne prepojí. A studená sprcha bude mojim budíčkom.

Cukrfree + pôst

Konečne po rokoch som spokojná, aký mám vzťah k jedlu a ako sa mi podarilo dostať pod kontrolu chute a závislosť na cukre. Povedať nie čokoláde mi už nerobí problém a odmietnúť sladkosti považujem za normálne. Teraz si to potrebujem zautomatizovať. Neplánovať, kedy si dám pôst a čo budem variť, ale mať to akosi samozrejmé. Ale aby som si to ešte celé zrekapitulovala, zvládnem deväť týždňový Cukrfree program od Janiny D. Černej a Hanky Valáškovej.

Digitálny minimalizmus

Páči sa mi, ako som si nastavila sociálne siete a ako ma nevyrušujú žiadne notifikácie, pretože som si vypla aj tie červené odznaky oznamujúce, koľko neprečítaných mailov či správ mám. Z FOMO (Fear of missing out) som sa dostala na JOMO (Joy of Missing Out). Čoho sa chcem definitívne tento štvrťrok zbaviť je také to bezmyšlienkové chytenie mobilu a otvorenie nejakej aplikácie. Dostať celkový čas pod dve hodiny denne (aj na mobile čítam e-knihy, preto tak veľa). Primárne chcem mobil využívať na e-knihy z knižnice a počúvanie podcastov. Na druhom mieste je práca a komunikácia s manželom. Potom fotenie, praktické aplikácie a až na poslednom siete bude IG a FB (max 30 min. denne, ideál 15 min.).

A tiež chcem viac kníh, filmov a podcastov a menej Instagramu. Každá minúta sa počíta.

Čo sa týka minimalizmu, tak tam mám ešte jeden plán. Minulý rok sa nám parádne podarilo vyradiť z domácnosti veci, ktoré nechceme, nepotrebujeme alebo nepoužívame. Teraz si chcem dať polroka nenakupovania. Žiadne knihy, časopisy, oblečenie, doplnky do domácnosti a pod. Všetko čo potrebujem aj tak mám. Všetko čo najbližší polrok budem chcieť si napíšem a v lete si poviem, či to naozaj stále chcem.

Jazyky

Teraz v Španielsku mi došlo, že moja znalosť španielčiny je dostatočná na bežné dorozumenie sa. A to mi stačí. Nepotrebujem žiaden certifikát ani plynulú komunikáciu. Čo mi došlo v Maroku je, že iba angličtina a španielčina nestačia. Najmä ak sa vyberieme obytňákom cestovať po Európe. Takže sa chcem naučiť základy ďalších jazykov. Francúzština, arabčina a portugalčina určite. Možno oživiť fínčinu a uvidím, či sa mi bude chcieť aj ruština a nemčina. Chcem len vedieť pozdraviť, poďakovať, spýtať sa na smer či cenu, poznať číslovky, základné potraviny, dni v týždni a podobne. Ľudia majú radšej, keď vidia, že viete pár slov v ich reči. Verím, že pri cestovaní nám to pomôže, preto sa tento rok naučím zopár nových slov v nových jazykoch.

Joga a meditácia ako životný štýl

Už mi nestačí praktikovať jogu len 2-3x týždenne na lekcii v Yoga House. Joga mi dáva zmysel ako životný štýl. S tým súvisí aj dýchanie, meditácia, mindfulness a stravovanie (aj keď na úplne vegetariánstvo sa ešte necítim, vidím to skôr na flexitariánstvo). O roku 2019 si prvýkrát nemyslím, že ubehol ako voda. Tým, ako som sa snažila žiť viac prítomne mám pocit, že bol presne taký dlhý ako mal byť a ja som ho prežila skutočne naplno. Týmto smerom sa chcem dlhodobo uberať. Žiť v prítomnosti a vyrovnaná s takým životom, aký mám.

Pravidelné cvičenie

Lezenie na boulder stene, beh, plávanie a občas nejaké cvičenie na core. Aby som mala ešte lepšiu kondíciu a tento rok som si zmyslela, že chcem konečne i ploché brucho. Nikdy som sa necítila silnejšia a vytrvalejšia, tie skoro tri roky s malým dieťaťom boli skvelý tréning, tak to chcem využiť. A keďže máme firemný benefit Multisport kartu, ani ma to nevyjde draho. Čas sa vždy nájde, je to len o prioritách, pracujem len na polovičný úväzok, Adam už nepotrebuje byť so mnou 24/7, naviac v školičke je rád, takže po práci zacvičiť a až potom preňho, neviem si predstaviť lepšiu dobu, kedy sa do toho pustiť. Naviac som ranné vtáča, odjakživa, takže kľudne na jogu o siedmej ráno, ráno to moji chlapci zvládnu aj spolu, než sa vrátim.

Naučiť sa dobre variť

Hladom by som neumrela, niečo málo uvarím. Ale nemám k tomu vzťah, nejde mi to a ani keď mám recept, výsledok nie je podľa očakávaní. Na varenie sa neviem sústrediť, neprikladám tomu takú dôležitosť, ako by som chcela. To chcem tento rok zmeniť, pretože jedlo už vnímam inak a aj to varenie mi začína dávať zmysel. A možno je to vekom, neviem. Každopádne som dospela k rozhodnutiu, že chcem vedieť dobre variť.

Písanie

Veľmi mi pomáha písať si diár a zapisovať si poznámky, lenže občas sa mi z pohodlnosti nechce a po pár dňoch sa cítim v strese, že nemám veci pod kontrolou. Osvedčilo sa mi psíať si aj veci, ktoré sa mi podarili a čo sme zažili. Takže tento rok chcem bez výnimky a výhovoriek písať. Písať si poznámky, zápisky, všetko čo ma napadne. Mať stále po ruke aspoň malý blok. Dokonca pôjdem v polovici februára na kurz modernej kaligrafie, takže písaniu dám novú formu.

Turistika, púte, chôdza

Viac využívať vlastné nohy a menej dopravné prostriedky. V meste, pri cestovaní, na výletoch. Pre chodenie som sa minulý rok nadchla a tak chcem chodiť ešte viac. Som vďaka tomu kľudnejšia a mám lepšiu kondíciu. Prospieva to aj Adamovi (a životnému prostrediu). Chcem obnoviť naše každotýždňové výlety. Tento rok neplánujeme veľké zahraničné dovolenky, budeme cez vílendy prerábať obytňák a tým smerom poputujú aj naše financie. Ale turistika sa dá praktikovať aj v našom okolí a nestojí veľa. Takže sa viac zameriam na pekné miesta, kam sa dá ísť pešo. A v lete asi konečne pochodíme slovenské a české kopce.

Finančná gramotnosť, investovanie a pasívny príjem

Peniaze sú u nás veľká téma, pretože nezarábame najmenej, ale nevieme šetriť. Máme životný štýl, kde sa peniaze točia. To ale od minulého roka meníme. Mapujeme možnosti investovania a získania pasívneho príjmu. Bavíme sa o budúcnosti, tej blízkej a ďalekej. Premýšľame, ako s peniazmi narábať lepšie. Tento rok to bude u nás aj kvôli/vďaka prerábke a následnemu cestovaniu po Európe dôležitá téma. Pol rok nenakupovania je ib malý zlomok toho, čo s tým súvisí.

Dokončiť obytňák

Rok 2020 bude v znamení víkendov v dodávke. Keď sa oteplí a svetlo vydrží do večera, tak aj poobedí po práci. Dodávku si budeme takmer celú prerábať svojpomocne, robiť do nej zateplenie, okná i nábytok. Vieme, že nám to zaberie mesiace, pretože s tým ani jeden nemáme skúsenosti a naviac obaja pracujeme. Ale vieme, že to dokážeme, lebo už to dokázalo veľa ľudí pred nami a na youtube je nespočet návodov.

Van life, slow living, slow travel

Keď budeme cez Vianoce 2020 niekde v zahraničí v dokončenom obytňáku, budeme vedieť, že sme to dokázali. Je úplne jedno, do akej krajiny sa rozhodneme ísť, dôležitejšie bude vedomie, že sme posledných 12 mesiacov nelenili, pracovali, nerozviedli sa, dokázali dotiahnúť ten bláznivý nápad do konca a začali novú životnú etapu. Neviem, či to naozaj stihneme do decembra 2020 alebo až začiatkom roka 2021, ale bude to začiatok pomalého cestovania, pomalého bytia a života na štyroch kolesách a ôsmych metroch štvorcových.

You Might Also Like

9 komentárov

 • Reply Erik 5.1.2020 at 22:19

  Donútila si ma zapnúť komp, aby som mohol poriadne okomentovať. To sa nepodarí len tak hocikomu! Ale akoby si popísala, čo sa mi točí v hlave, takže pekne poporade!

  Otužovanie prišlo u mňa celkom nečakane presťahovaním sa do domu. Z malého prekúreného nepriedyšne zaizolovaného bytu, sme sa presťahovali do pravého tehlového domčeka, ktorý dýcha spolu s nami. Moja mama by najradšej hneď vymenila všetky drevené dvojokná za plasťáky, ale vzdorujem. A odzrkadľuje sa to aj na mojom zdraví – lepšej imunite, väčšej tolerancii na chlad.

  S cukrom je to u mňa ťažko, čaj bez cukru si ani neviem predstaviť, ale ja som nemal problém vzdať sa akýchkoľvek sladkostí. Proste som to prestal kupovať, a keď som sa mal rozhodnúť, či ísť do obchodu, alebo to pretrpieť, moja prirodzená lenivosť zvíťazila. Nie je to vôbec ťažké.

  Digitálny minimalizmus – všetky štyri palce hore. Pred rokom som si vypol všetky notifikácie. A pred 3 mesiacmi som prečítal knihu Indistractable (napísal Nil Eyal) a tam som narazil na tento článok: https://medium.com/better-humans/how-to-configure-your-cell-phone-for-productivity-and-focus-1e8bd8fc9e8d odvetdy mám tak usporiadaný mobil a keď ho vezmem do ruky, vždy idem po niečom konkrétnom. Oveľa viac používam vyhľadávanie aj na aplikácie. Už to nie je bezuzdné hľadanie nejakej aplikácie a po ceste kliknem na 10 ďalších a zrazu je polka dňa v čudu. A odporúčam ešte apku pocket!

  Pri jazykoch si hovorím presne to isté, keď som v nejakej krajine. Je predsa len slušné, aby som sa vedel pozdraviť a niečo si vypýtať v ich jazyku. Nechcem byť ignorant ako každý druhý američan, čo si myslí, že hovorí svetovým jazykom. Ja sa k joge musim vrátiť, veľmi mi pomáha na astmu a celkovo na dobrý pocit z tela. Cvičenie je u mňa beh po dome a záhrade 😉

  Inak variť treba len začať 🙂 A najjednoduchšie je otvoriť pinterest — ja viem, ďalšia apka, ale je tam aj veľa videoreceptov a s tými to ide jedna radosť. Nie si šéfkuchárka, jedlá môžu byť nedochutené, pripečené, alebo nedovarené. Soľ a peper je vždy na stole, spáleninu zoškrabeš a čo je nedopečené hodíš späť na pekáč. Žiadna tragédia sa nedeje.

  K poslednému bodu mám niekoľko tipov na knihy. Lebo s presťahovaním sa do domu mi napadlo presne to isté. Nechcem žiť tak ako v meste. Chcem spomaliť, uvedomiť sa, žiť cielene, žiť pomaly, ŽIŤ a nie len prežívať a pozerať sa na peniaze rozumne. Priznám sa ti – pred rokom v prvý januárový pracovný deň sme si s kolegyňami dali výzvu rok bez nákupov. Ony ju porušili hneď na ďalší deň, ale ja som sa jej držal, trikrát som si premyslel, či niečo potrebujem. Na seba som si kúpil veci dnes po roku, lebo ich potrebujem do práce. Pri ostatných veciach do domácnosti som nakupoval len to, čo som aj po týždni uznal, že to potrebujem. A vôbec som sa necítil, že sa obmedzujem. Veľmi dobrá knižka je The Year of Less od Cait Flanders – keď odfiltruješ americké žvásty, je tam ten základ toho, ako sa nastaviť a ako sa pozerať na tvoje skutočné potreby. Druhá super kniha je You Can Buy Happiness (and It’s Cheap) od Tammy Strobel – je to baba, ktorá z veľkého bytu prešla do tinyhouse so svojím manželom. Nie celkom dodávka, ale veľmi dobre napísané. Zasa Tammy cez vlastné zážitky popisuje ten prerod, plus ku každému kroku pridáva aj zážitky svojej rodiny, či priateľov, keď prešli niečím podobným. K slow living len tento článok: https://www.simplicityfromscratch.com/what-is-slow-living/ nič lepšie som zatiaľ nenašiel, ale je to niečom kam smerujem a čo je mojím cieľom.

  Držím vám palce a dúfam, že neprestaneš písať ani v dodávke 😉 A pozdravujem rybky.

  • Reply Orvokki 23.1.2020 at 13:48

   Ahoj a ďakujem. Mám radosť. I z tak dlhého povzbudzujúceho a zároveň inšpiratívneho komentu.
   Páči sa mi ako o cukre píšeš, že to nie je tak ťažké. A ešte ako ti pomohla lenivosť. S tým mám tiež skúsenosti, niekedy je proste jednoduchšie to doma nemať, nečeliť tomu a zlenivosti si to neísť kúpiť. 😀
   Článok si budem musieť prečítať ešte aspoň raz a využiť ďalšie veci, mobil mám preusporiadaný dosť, ale cítim, že ešte by to chcelôo pár. Zaujímave, že na ploche notebooku nemám nič, ale v mobile som sa k tomu ešte nedostala. Je čas to zmeniť.
   Tvoj prístup k vareniu je skvelý 😀 Z pocície mojej práce by som to označila ako „hot fix“. 😀 Ale hej, máš pravdu, treba začať a ono to príde skúsenosťami.
   Knihy si značím, snáď budú dakde v knižnici k požičaniu.

   Ešte raz ďakujem, rybky pozdravujú naspäť a myslím, že ani v dodávke neprestanem písať. Naopak, tam by som chcela začať viac.

 • Reply Kat 21.1.2020 at 01:15

  Konečně jsem přečetla v klidu. Moc ti fandím a nechám se inspirovat:).

 • Reply Andrea 2.2.2020 at 14:22

  Já už tu vyhlížím lednové shrnutí? Za sebe jsem si už rekapitulaci udělala, a i když mi zabrala hodně času, má to smysl zaznamenat si to písemně ?

  • Reply Orvokki 4.2.2020 at 11:29

   Na blog budem dávať teraz už len po štvrť roku, po mesiaci to nestíham. Sebe si ale robím rekapitulácie každý týždeň. ?

   • Reply Andrea 5.2.2020 at 21:38

    Škoda že jen pro sebe, pro mě je tohle hodně inspirující.

 • Reply #11 Poznámky o cestovaní a materstve a #12 Joga – Orvokki's blog 4.2.2020 at 13:24

  […] ich dala a určite budem pokračovať aj ďalší rok. Vlastne ten článok je na blogu už mesiac (Ciele na rok 2020). Nové zhrnutia budem robiť až po štvrťroku, ale pre seba naopak oveľa častejšie. Každý […]

 • Reply Prvý štvrťrok a ako sa darilo mojim cieľom – Orvokki's blog 2.4.2020 at 20:19

  […] cieľoch na rok 2020 som písala v tomto článku. Nastavila som ich […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.