O živote a materstve

Advent vo Fínsku

14.12.2021

Tento spôsob predvianočného času zdá sa mi ideálny. Nemôžem sa sťažovať ani na minulé roky, advent som mala vždy dosť kľudný, nepovažujem za dôležité sa stresovať kvôli predstavám, ktoré tlačí skôr marketing a nafintený Instagram. Viem, že realita je iná. Vedela som si povedať, čo chcem a čo nie, čo je reálne a čo nám naozaj netreba. Na veľké dekorácie si nepotrpíme a sladkého bolo v Brne vždy viac ako dosť, takže ani vypekať vo veľkom som nemusela. A vždy sme časť niekde kúpili (lebo podpora lokálnych tvorcov, že áno). Čo som spraviť chcela, to som spravila s dostatočným predstihom a čo som nechcela, to nebolo. Tento rok sme to ale dotiahli do dokonalosti. 

Vianočnú atmosféru máme dlho a vďaka tomu, že sme vo Fínsku, sme si užili aj dosť snehu i mrazov. To z minulých rokov vôbec nepoznáme. Obzvlásť s dieťaťom je sneh dvojnásobná radosť, ale ja som mala vždy zimu radšej ako leto. A oboje, sneh i mráz, určite ešte bude (aktuálne je dosť teplo, okolo nuly, to je po tých minulotýždňových -15 °C naozaj oteplenie). 

Na vianočné trhy môžeme chodiť hoc každý deň, pretože tu na severe Európy sú. Otvorené a krásne. Svetielka všade, ono keď je svetlo sotva šesť hodín denne a aj to väčšinou šedo a pod mrakom, tak je snáď povinnosť mať ich všade. Vianočné hity a koledy počúvame každý deň. Ešteže ich je toľko. Darčeky máme vyriešené, moja obľúbená časť, vymýšľať darčeky pre druhých. Glögi predávajú v každom malom obchode. Občas doň pridám i škoricu, klinčeky a badyán, to je vôňa! A na trhoch pridávajú sušené hrozienka a mandle. Mňam. Cez deň nemusíme nikam ponáhľať a ak má byť advent časom spomalenia a času s rodinou, tak to nám ide na 200 %. Myslím že tento rok uvidím i viac vianočných filmov a rozprávok než kedykoľvek predtým. Už máme i predstavu, ako strávime samotný vianočný deň, aj ako zariadime, aby mal Adam „prekvapenie od Santu“. I v obytňáku to pôjde. Už len desať dní, teším sa dosť. Myslím že na tieto týždne budeme spomínať ešte dlho. A že nebudeme mať živý ani umelý vianočný stromček? No a čo. Vianoce sú viac ako len stromček.

Ja sa snáď budúci rok pustím do opulentných nazdobených Vianoc s aspoň tuctom vlastného vianočného cukrovího, aby som tento zen vyvážila a vyskúšala si to aj inak. Ale po tých takmer dvoch rokoch, čo tu máme covid, kedy máme pred sebou druhé Vianoce „inak“ a koniec stále v nedohľadne, mi príde vhodnejšie nepridávať si starosti. Cítim obrovskú vďačnosť, že to môžeme mať presne takto. 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.