O živote a materstve

A zase jeden úžasný rok za mnou

2.1.2017

Každý rok si hovorím, či ten nadchádzajúci dokáže prekonať ten minulý. A on to každý rok dokáže. Pritom latka bola nastavená vysoko, obzvlášť keď som sa v roku 2015 vydávala v nádhernej knižnici na empírovom zámku Kačina a pomerne veľa sme cestovali. A tento rok? Nuž…

Bábätko

Už je na ceste, v apríli sa má narodiť. Maličký uzlíček na ktorý sa s manželom už pol roka tešíme. Zháňame informácie, kupujeme krásne veci, zariaďujeme izbičku, dojímame sa nad všetkými fotkami z ultrazvuku, bavíme sa, ako ma kope do bruška (no dobre, občas to bolí). Milujeme ho a to ešte ani nie je na svete. Fakt by som nikdy neverila, koľko emócií dokáže tehotenstvo vzbudiť, ale zažívam to každý deň a je to skrátka neopísateľné. Och, a tých knižiek čo mu plánujem pokúpiť, už má wishlist dlhší ako ja.

Cestovanie

Predĺžený víkend v Londýne, narodeniny v kúpeľoch v Budapešti, desiate výročie nášho vzťahu v Ľubľani, trojtýždňový road-trip cez Fínsko, Laponsko a Nórsko, pracovná dovolenka v španielskom Sitges s krátkou zástavkou v talianskom Bergame, poznávačka single malt whisky na škótskom ostrove Islay, exotika na Filipínach a Vianoce vo Vysokých Tatrách. A to všetko za jeden rok. Ani vo sne by ma nenapadlo, že budem niekedy toľko cestovať, naviac popri full-time práci. A dokonca v tehotenstve.

Divadlo

Do divadla sme chodili iba prvý pol rok, odkedy som tehotná, už sa mi po večeroch nechcelo byť toľko mimo domova. No i za tých prvých 5 mesiacov sme stihli peknú hromadu výborných predstavení, vrátane troch opier a stand-up komika. Predstavení bolo fakt veľa, do divadla sme chodili aj tri-štyrikrát za mesiac. Článok dám dohromady asi až na materskej, tak zatiaľ aspoň takto. Určite zájdite na Saturnin, Bůh masakru, Veselé paničky windsorské, K – PAX, Zabiják Joe, Herci jsou unaveni, operu La Traviata, nevynechajte žiadne LiStOVáNí a stand-up komika Louis C.K. 

Knihy

Celé štyri dni na pražskom veľtrhu Svět knihy. Neviem, koľko kníh som si v roku 2016 kúpila (desiatky), ale výzvu som splnila (prečítať 104 kníh) a mám tridsať nových podpísaných kníh. Najlepšie knihy aké som prečítala? Bezpochyby román Čtyřcestí ktorý som za knihu roka vyhlásila už v marci a navrhla ho aj do blogerskej knihy roka na Knihcentrum.sk.

Zamilovala som si historické romány, mám rozčítané ságy Storočie od Kena Folletta a Veľké století od Jana Guilloua. Odporúčam tiež Čtenáři z Broken Wheel doporučují, Hush Baby, Kolibřík, DůlChlapec na vrchole hory, Touhy Džendeho Džongy, Zátopek, Šest dní hněvu, Hilda, Jerúldelger, Vtedy v Lošonci. Via Lošonc, Jackaby, Jsou světla, která nevidíme, Ahoj tato – Milý Kubo a P.S. Na Vianoce som dostala pár kníh, ktoré som stihla hneď prečítať, napríklad grafický poklad Mapy, inšpiratívnu biografiu Yoga Girl, komiks Persepolis alebo zbierku Sáriných čmáraníc Dospelosť je mýtus. Výborne píše aj Radka Třeštíkova a na dovolenkách mi robili spoločnosť ďalšie krásne knihy, ktoré som zhrnula do dovolenkových tipov na čítanie.

Goodreads štatistiku prečítaných kníh nájdete v článku Rok 2016 s knihami.

Jedlo

Ak mám niečo rada, sú to food festivaly a dobré jedlo, aj keď vyslovene za gurmána, alebo za niekoho z foodies komunity, sa rozhodne nepovažujem. Aj tejto radosti som si v uplynulom roku užila. Tak napríklad hneď vo februári bol skvelý Restaurant day v Piknikboxe a Ocean48 pripravil gurmánsku akciu s názvom Tuňáci na ledu!

A tých grilovačiek, čo sme spravili u nás v lete na záhrade, vlastne sme začali už v apríli! Podobne ako u divadla, článok o dobrých podnikoch dokončím asi až na materskej, tak na ten si počkajte. Alebo si čakanie skráťte v štýlovej Eg Café v Topoľčanoch, nezmeškajte Sobotní ramen v Pansky, ochutnajte Thajsko v Siam Thai alebo zdravé raw zákusky v Raw With Love. Brno je raj pre milovníkov jedla.

ZOO

Ak sú miesta, ktoré na dovolenkách nerada vynechávam, sú to ZOO. Konečne som navštívila tú v Olomouci, uchvátila ma malá, no príjemná ZOO v Ľubľani, skvelá a najmä nadmieru prírodná je fínska ZOO Ranua Wildlife Park. A nesmiem zabudnúť na Akvariet i Bergen v Nórsku.

Filmy a Cinematik

Filmy pozerám výrazne pomenej než po minulé roky, ale jedenásty ročník filmového festivalu som si tradične nenechala ujsť. V prvom trimestri som nezvládala sedieť v kine tak veľa, takže som nakoniec videla iba deväť filmov. No report som napísala, nech viete, aké filmy ma zaujali (klik!). Samozrejme, aj ČSFD profil stále mám a hodnotím, čo som videla. Len seriály už ma akosi nebavia. Možno to v novom roku napravím, tipov som podostávala viac ako dosť.

Malý princ

O tom som vám napísala včera – klik! Už ho mám v dvadsiatich dvoch jazykoch.

Tých skvelých momentov bolo samozrejme oveľa viac. Chvíle s rodinou, rok a pol krásneho manželstva, radosť z pozitívneho tehotenského testu, úspešne získanie vodičského oprávnenia a moje prvé jazdy v našom autíčku, práca, ktorá ma stále baví a desiatky ďalších okamihov. 

2017

Nový rok bude určite skvelý. Úúúplne iný, ako tie doposiaľ, pretože dieťa život zmení či chcete alebo nie. A keďže pri takom malom bábätku nemá zmysel si niečo plánovať, nedávam si žiadne plány, ciele ani predsavzatia. Snáď len byť čo najlepšou matkou. Teším sa na to. Na cestovanie maximálne po okolitých mestách a krajinách, na nové skúsenosti a najmä neopakovateľné zážitky s malým bábätkom. Len dúfam, že to neutečie tak rýchlo, ako samotné tehotenstvo.

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply StandyB 4.1.2017 at 13:44

  Plodný rok kníh a cestovania 🙂 a očakávania drobca :)… čo mi pripomína moju sestru, ktorá dnes po polnoci porodila dievčatko 🙂 takže sa vytešujeme :)!

  • Reply Orvokki 4.1.2017 at 13:47

   Tak to chápem, ako teta musíš byť nadšená. A tvoja sestra začína rok vskutku grandiózne. 😀 Prajem jej samé najkrajšie zážitky s malou, nech sú obe spokojné, zdravé a hlavne šťastné. 🙂

 • Reply Jana 10.1.2017 at 21:17

  Krásné shrnutí! Přeji úžasný rok 2017 a hodně radostí osobních a bude-li čas, tak i literárních 🙂

  • Reply Orvokki 11.1.2017 at 08:38

   Ďakujem. Stále verím, že aj tých literárnych bude veľa, snáď bude bábätko kľudné a budem s ním môcť sem-tam zájsť aj na besedy alebo autogramiády. 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.