O živote a materstve

#9 Turistika

8.10.2019

Tak tento mesiac nevyšiel vôbec. Jedna parádna turistika v pláne bola (Camino Inglés), chceli sme zobrať i naše maminy, ale nenašli sme vhodný termín. Naviac som sa vrátila do práce na polovičný úväzok, Adam v školičke pridal dochádzku z dvoch na tri dni, mali sme nejaké stretnutia, preventívne prehliadky, nový režim a ani sme sa nenazdali, september skončil. A my sme takmer nikde neboli. Vlastne len na skok v Žítkovej a v Mohelenskej hadcovej stepi.

No nijako mi to nevadí, síce chýba, ale nevadí. Lebo sa rozbehlo veľa iných vecí, v stravovaní, v minimalizme i v spomaľovaní. Vítame jeseň, babie leto a plánujeme Vianoce. S oboma rodinami poletíme na takmer dva týždne na Kanárske ostrovy. Lenže ja na plážové vylihovanie nie som, takže s Adamkom a mojou mamou sme si naplánovali prejsť Camino de Santiago de Gran Canaria. Štyri dni, 70 km a prevýšenie, že to určite budem miestami ľutovať. Ale dáva mi to dôvody viac trénovať a chodiť von.

Takže september bol iný, než som pôvodne plánovala, menej aktívny, ale v konečnom dôsledku nás posunie bližšie k našim cieľom.

Ostatné predsavzatia

 • Január: otužovanie
 • Február: pôst
 • Marec: žiadna obrazovka po deviatej večer
 • Apríl: španielčina
 • Máj: meditácia
 • Jún: minimalizmus
 • Júl: angličtina
 • August: LCHF (low carb high fat)
 • September: turistika
 • Október: návrat do práce
 • November: dokončiť moje poznámky o materstve a cestovaní do ucelenej formy
 • December: joga a prevrátené pozície

Otužovanie. Po behu alebo cvičení. To si dám studenú sprchu najradšej. O mesiac začneme chodiť aj sauny a myslím, že sa konečne odhodlám na studenú vodu aj po saune.

Pôst teraz nevediem, pretože sme sa s manželom pustili do Whole30, kde je dobre dodržiavať tri jedlá denne. Musím si na to množstvo zvyknúť, najmä väčší prísun mäsa, pretože už viac inklinujem k rastlinnej strave. Ale s Whole30 mám z minulosti dobré skúsenosti na reset a zbavenie sa chutí, takže do toho idem s vedomím si všetkých zmien, ktoré musím (dočasne) spraviť.

Digitálny detox sa odráža i v tom, koľko a čo (ne)chcem zdielať. Hľadám tu správnu mieru, aby som naďalej inšpirovala, ale zároveň aby to nevadilo nikomu z rodiny a aby ma Adam videl s mobilom čo najmenej. Ťažké a bude sa to asi meniť, ale je to teraz pre mňa dôležitá téma.

Keďže na Vianoce ideme na 12 dní do Kanárske ostrovy, asi by to chcelo znovu vytiahnúť španielčinu. Ale september je plný zmien, tak to zatiaľ nebudem siliť, išlo by to na úkor spánku a voľného času a z toho už som vyrástla.

Tento mesiac som si v súvislosti s meditáciou uvedomila jednu zaujímavú vec. Na to, ako málo ju praktikujem (je mi totiž jasné, že na meditáciu by bolo fajn vyhradiť si aspoň polhodinu v kľude každý deň, čo sa mi zatiaľ nedarí), som viac v kľude. Už mi nebehá po hlave toľko myšlienok. Dokážem ich poslať ďalej, neriešiť ich alebo sa k nim vrátiť v lepší čas. Menej stresujem a menej premýšľam nad vecami, ktoré zrovna nepotrebujem. Tak si vravím, že ak aj po pár minútach nepravidelne dokážem myseľ utíšiť, čo to spraví, keď sa pustím do riadneho 8 týždňového programu mindfulness. (Viem, že meditácia a mindfulness sú rozdielne veci, ale mne sa v živote prelínajú a beriem si z nich postupne to, čo zrovna potrebujem a stíham, aby som našla to najlepšie pre mňa. Pointa je, že chcem spomaliť myseľ.)

Upratujeme, triedime, predávame. Stále je čo. Dali sme opraviť auto a už sa predáva i to. Upratovanie domácnosti mi teraz trvá krátko, lebo keď nie je po byte veľa políc a lapačov prachu, na zemi veľa nábytku a prekážok, ide to proste akosi jednoduchšie. A rýchlejšie.

Keďže pracujem vo firme, kde sa oficiálne komunikuje v angličtine, tak teraz už sa tomu jazyku nevyhnem. Na jeseň by sme mohli mať i nejaké kurzy, tak sa celkom teším. Potrebujem niečo skutočne intenzívne pod dohľadom pedagóga, domáce učenie mi nestačí ak chcem pokročiť viac a rýchlejšie.

Leto bola príprava, jeseň je realizácia. S dostatkom ovocia a zeleniny bolo jednoduchšie stravovať sa zdravšie, znížiť príjem sacharidov a začať viac variť. Výhodou je i práca, kde nám bistro prevádzkuje My Food s troma teplými kvalitnými jedlami každý deň. Takže nie som odkázaná na fast food. Whole30 začal prvýkrát dobre, nemala som žiadnu cukrovú chrípku, bolesti, únavu ani vyčerpanie z toho, že zrazu nemám toľko sacharidov. To sa mi v predchádzajúcich nikdy nestalo. Zeleninu jedávame ako prílohu ku každému jedlu, šaláty dvakrát denne a s jeseňou príde aj viac polievok a vývarov. Baví nás to, čas v kuchyni je nakoniec prínosný pre všetkých a zvykli sme si aj na lepšie plánovanie nákupov, takže už sa takmer nevyhadzuje nedojedené alebo pokazené jedlo. Stále je čo zlepšovať, ale už tento stav je pre nás vyhovujúci. A lepší, než kedykoľvek predtým.

Turistiku som spomínala na začiatku a návrat do práce sa podaril o mesiac skôr. Všetky náležitosti vybavené, pracujem na polovičný úväzok tri dni v týždni a rodičovská dovolenka je ukončená. Len rodičovský príspevok si ešte ponechávam, mám ho nastavený na dve tisícky, aby mi vydržal do nového roka, kedy sa má zdvihnúť celkový balík z 220 000 na 300 000 Kč, tak aby som ešte mala nárok dovyberať i to navýšenie. Čo si budeme klamať, 80 000 je pekná suma a pri prerábke dodávky nám to pomôže.

Poznámky zatiaľ nemám, ale mám naplánované dve prednášky v kníhkupectve Dlouhá punčocha. Prvá bude 15. 10. o svätojakubskej púti a druhá dva týždne na to o cestovaní s batoľaťom. Tiež som si založila profil na Naučme se a priapravujem si kurz i tam. Ale to vidím reálne až ku koncu roka alebo začiatkom budúceho.

Jogu presúvam do domácej praxe. V Yoga House ma veľmi bavia pomalé lekcie s Andreou Tomanovou, lenže teraz ich už nestíham. Nechcem tam chodiť na úkor času s Adamkom alebo utekať z práce na jogu. Tento mesiac som viac lekcií stornovala než navštívila, takže nakoniec som dospela k rozhodnutiu to na nejakú dobu prerušiť, zaplatila som si subscription na doyouyoga.com a budem cvičiť doma, s Adamom napodobňujúcim ma alebo loziacim po mne. Aspoň jogu pochytí aj on, pretože lekcia detskej jogy ho nebavila.

Obrázky (okrem úvodného) sú z pexels.com.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.