O živote a materstve

#7 Angličtina

6.10.2019

Na konci júna som si kúpila dve knižky na anglickú gramatiku. Strávila som v kníhkupectve pomerne veľa času a prešla som každú jednu v ich ponuke. Vedela som, že ak ma učebnica nezaujme, nebudem sa z nej dlho učiť. A nepochopím to. Nakoniec to vyhrali dve. Anglická gramatika jednoduše a Anglická gramatika efektivně a přehledně – vizuání způsob učení.

Teraz to už chcel len knižky pravidelne otvárať, pozerať filmy a seriály s anglickými titulkami, čítať články v angličtine, nebáť sa komunikovať a hľadať každú príležitosť, ako prísť do kontaktu s angličtinou. Ideálne by bolo mať ešte samozrejme nejaký kurz, ale na to už nebudem mať časovú kapacitu. Je to určite na dlhšie než len mesiac. A ten najťažší krok, začať, som už spravila. Teraz ostáva spraviť z učenia zvyk, čo po tomto mesiaci môžem povedať, že je na dobrej ceste.

Nejdem sa učiť angličtinu od začiatku. Rozumiem textom, väčšinou i hovorenému slovu. Ako väčšina, mám strach komunikovať, no v zahraničí sa dorozumiem. Niekedy dokonca lepšie ako manžel. Ten totiž ovláda angličtinu výborne, vrátane hovorových fráz. Lenže cudzinci z neanglicky hovoriacich krajín tiež nehovoria perfektne. A tak sa s nimi viac dohodnem ja v našej jednoduchej angličtine. Problém mi robí gramatika a na tú sa teraz zameriavam. Najmä na časy, tie som nikdy nepobrala a miešam piate cez deviate.

Ostatné predsavzatia

 • Január: otužovanie
 • Február: pôst
 • Marec: žiadna obrazovka po deviatej večer
 • Apríl: španielčina
 • Máj: meditácia
 • Jún: minimalizmus
 • Júl: angličtina
 • August: LCHF (low carb high fat)
 • September: turistika
 • Október: návrat do práce
 • November: dokončiť moje poznámky o materstve a cestovaní do ucelenej formy
 • December: joga a prevrátené pozície

Otužovanie sa stále nedá považovať za otužovanie, keď je vonku cez tridsať stupňov. Takže osviežovanie. Pôst ide ťažšie, pretože všade je honosť. Ovocie, zelenina, ovocie, ovocie, ovocie. Na trhoch, v bedýnke i na záhrade. Teraz mi to ani nedáva zmysel, takže s chuťou jeme sezónne. Leto praje tiež digitálnemu detoxu. Výlety, turistika, nové mestá, Valašsko, Taliansko.

So španielčinou si teraz dávam útlm, s meditáciou naopak napredujem a učím sa nové techniky. Dýchania i pracovania s mysľou. Niekedy stačí jedna pomalšia lekcia yogy, ktorú lektorka vedie trochu inak a z novej informácie čerpám ešte dlho.

V predchádzajúcom článku, ktorý bol zameraný na minimalizmus som naznačila jednu zmenu, ktorú chystáme. Teraz už to nie je žiadne tajomstvo. Na jeseň chceme kúpiť dodávku, v priebehu 6 – 12 mesiacov ju prerobiť na dodávku a vyraziť do Európy. Budeme nejakú dobu (2-3 roky?) žiť tam, kde sa nám bude páčiť. S minimom vecí, spolu a prítomne. V ideálnom prípade do konca roka 2020 vyrazíme na cesty. Zrušíme nájom, predáme väčšinu vecí, naučíme sa žiť s málom.

Ovocie áno, zmrzlina aebo nánuk áno a občas nejaký dobrý zákusok na výlete áno. To sú sladké veci, s ktorými v rozumnom množstve nemám problém a ktoré si v lete dopriavame. Celkovo sme ale ubrali inde, na umelých sladkostiach, sladených nápojoch, ale i pečive, takže síce to nie je LCHF, ale je to cesta k dlhodobo udržateľnému zdravému stravovaniu, kde sú v rozumnom množstve aj sladšie potraviny.

Leto praje výletom a chôdzi a aj keď sme sa úplne nedostali k nejakej väčšej turistike, nachodili sme dosť. Naopak v práci trochu poľavujem, prechádzam na letný režim, Adam bude v školičke tiež častejšie vynechávať, ešte si tie dva mesiace naplno vychutnáme, keďže od septembra bude Adam v školičke tri dni v týždni a ja pracovať.

Na písanie teraz nemám veľmi náladu, i príspevky do Prečítaneho leta som mala nachystané pred prvým júlom. A jóga? Asi prehodnotím ten cieľ, pretože najväčšiu radosť vidím v pomalej jin joge. A tam sa stojky rozhodne nerobia. Možno s jeseňou príde zmena, ale zatiaľ sa teším z toho, že môžem byť niekoľko predýchnutí v jednej asáne.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.