O živote a materstve

#6 Minimalizmus

19.7.2019

S minimalizovaním vecí v domácnosti sme začali pred rokom. Odštartoval to celkom tradične šatník, pokračovala kuchyňa a ďalšie miestnosti. Tento mesiac som mala na dokončenie, najväčšiu prácu som ale odviedla posledné mesiace. Dokonca som v januári písala prvý článok Na ceste k minimalizmu. Ak s minimalizmom začínate, odporúčam najprv prečítať ten, už sa nebudem k tej ceste vracať a aké techniky a postupy sme si vybrali.

Tento mesiac mal byť slávnostným zakončením našej minimalistickej domácnosti. Takej, kde má každá vec svoj účel, robí nám skutočnú radosť alebo sa pravidelne používa. Čistkou prešli všetky miestnosti vrátane garáže. Na začiatku mesiaca som si vravela, že misiu sme úspešne dokončili, v našom byte sú len tie predmety, ktoré tam chceme mať, nič nám nezavadzia, nič nie je zbytočné, cítime sa tu dobre, lepšie ako nikdy predtým. Minimalizmus sme preniesli aj do cestovania a sociálych sietí. Na začiatku mesiaca som mala zo seba úžasný pocit. Vedela som, síce že to nie je konečná, teraz si to musíme udržať a nepokaziť novými vecami, no považovala som najťažšiu časť za sebou.

Na konci mesiaca som vedela, že dokážeme ísť ešte ďalej. A aj pôjdeme. Týka sa to jedného plánu, s ktorým prišiel manžel a ja som nadšene súhlasila, lebo zahŕňa viac cestovania a na to je jednoduché ma prehovoriť. No ešte o ňom nahlas nerozprávame, takže detaily neprezradím. Na uskutočnenie si dávame dva roky, aj keď veríme (dúfame), že to pôjde rýchlejšie. Každopádne v minimalizme musíme pokračovať už len preto, lebo stále bývame v podnájme a chceme sa odsťahovať. Do menšieho. Oveľa menšieho. Dobrovoľne.

Viete, čo sa ešte za pol roka zmenilo? V tom článku som písala „Knihy! Síce sa triedeniu nevyhli ani tie, no stále ich budem a chcem mať stovky“. Nechcem. Už naozaj nevidím zmysel v tom, aby som vlastnila stovky kníh. Marie Kondo by mala radosť. Iné budú detské knihy a encyklopédie, pretože Adamka by som minimálne prvý stupeň mala rada v domácom vzdelávaní a tam sa nám knihy hodia na učenie všetkého. Ale moja beletria? Kuchárky? Non-fiction? Minimalisti, ktorí píšu, že najťažšie je začať, potom to ide postupne a aj veci, ktoré sme určite chceli sa po čase môžu zmeniť na nepotrebné/nedôležité, mali pravdu. Čím dlhšie na minimalizme pracujem, tým viac zisťujem, ako málo k životu stačí a že ma to robí oveľa šťastnejšou. Naviac domácnosť je rýchlejšie uprataná, byt pôsobí vzdušnejšie, Adam toľko nerozhadzuje a manžel je nadšený tiež, koniec koncov, on to začal.

Takže hoci som to tento mesiac chcela ukončiť, nedá sa. Minimalizmus je na celý život, pretože je to životný štýl. A naviac nás čaká ten náš plán, takže o rok – o dva, až to bude aktuálne, potom príde ešte jeden článok.

A spravila som ešte jedno rozhodnutie. Keďže bol blog kedysi najmä knižný, mala som už dosť knižných spoluprác a ďalšie (na detské knižky), pribudli pri Adamkovi. Mala som šťastie, že som si vždy mohla vybrať knižky, o akých som chcela písať, vyberala som si knižky, ktoré by som si sama minimálne požičala v knižnici a celkovo to boli všetko príjemné spolupráce. Albatros Media, Domino, Ella&Max, slovenská Grada, Portál, z času na čas i nejaké jednorázové. Boli, pretože všetky som sa tento mesiac rozhodla ukončiť. Ešte mám doma pár kníh, o ktorých postupne napíšem v júli, ale už žiadne nové zo spoluprác neprídu a žiadnu novú spoluprácu ani neplánujem nadviazať.

Ostatné predsavzatia

 • Január: otužovanie
 • Február: pôst
 • Marec: žiadna obrazovka po deviatej večer
 • Apríl: španielčina
 • Máj: meditácia
 • Jún: minimalizmus
 • Júl: angličtina
 • August: LCHF (low carb high fat)
 • September: turistika
 • Október: návrat do práce
 • November: dokončiť moje poznámky o materstve a cestovaní do ucelenej formy
 • December: joga a prevrátené pozície

Otužovanie išlo stranou, resp. studená sprcha keď je vonku 35 stupňov sa neráta, to je nutnosť. Po turistickom mesiaci chvíľku trvalo, než sme sa vrátili k predchádzajúcemu stravovaniu, ale krátke pôsty už som zaraďovala, stále mi najlepšie sedí občas vynechávať raňajky a občas si posunúť obed na neskôr, resp. spojiť ho s večerou. A postupne i znižujem príjem sacharidov, keďže teraz ich toľko nepotrebujem. Celkovo pri takých horúčavach nie je problém mať ľahšie stravovanie a šaláty sú top.

Digitálny detox je späť, doma už nepotrebujem tráviť toľko času na mobile a veľa vecí rýchlejšie vybavím na notebooku. Španielčine som dala oddych, naopak, na konci mesiaca som si kúpila dve učebnice na angličtinu, do ktorej sa viac pustím cez prázdniny.

Camino Inglés nám bohužiaľ nevyjde, nájsť vhodný termín pre toľko ľudí je náročné a ja už mám dohodnuté, že od 1. 9. nastúpim na polovičný úväzok. Naviac by som rada začala chodiť na kurz JavaScript (ak ma vyberú) a z predchádzajúcej skúsenosti viem, že stačí jedna vymeškaná hodina a je náročné dobehnúť zameškané. Takže návrat do práce vyzerá sľubne a bude dokonca ešte skôr, ako som chcela. V lete to bude také všelijaké, ale zatiaľ robím na DPP a to mi umožňuje flexibilnú pracovnú dobu.

Novembrové predsavzatie naberá reálnejšie obrysy, aj keď sa teda pôvodný zámer zmenil. Stále platí, že v lete si to pripravím a na jeseň už bude všetko oficiálne (alebo pasé).

S jogou to vyzeralo komplikovane, najprv manžel odišiel na týždeň na služobku a s Adamkom nemal počas lekcie kto byť, potom mi na nohu spadol vysávač a ja som skoro dva týždne bola pohybovo limitovaná, a až na konci mesiaca som sa konečne po mnohých týždňoch dostala do Yoga House. Ak sa nezraním, manžel nepôjde na týždeň preč alebo nebudeme odcestovaní, tak sa mi opäť podarí byť na 2-3 lekciách týždenne. Len ma teda už nelákajú prevrátené pozície a nejaká ashtanga vinyasa jóga, ale naopak čím pomalšie, tým lepšie. Jin joga, meditácie a podobne.

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply Andrea 21.7.2019 at 15:11

  Můžu se zeptat, proč už nebudeš dál dělat knižní spolupráce? Popravdě mi to nevadí, recenze na knihy čtu výjimečně. Spíš doufám, že se tady objeví víc podobných článků, jako je tenhle. Ty jsou nejlepší a úplně je hltám 🙂 Prostě ty ze života, co děláte, prožíváte, nad čím přemýšlíš. Pokaždý to na mě působí vyrovnaně a uklidňuje mě to čtení, byť si občas trochu zazávidím 🙂 Inspirovala jsem se od února též k měsíčním předsevzetím, ale tím jak nedělám nějaké souhrny, tak mám pocit, že ostatní cíle občas ztrácím ze zřetele. Nebylo by od věci se na to víc zaměřit. Jo a díky za tip v minulém článku na počítací meditaci 🙂 Řešíme podobné věci. Jen já bohužel spíš v teoretické rovině 😀

  • Reply Orvokki 25.7.2019 at 22:10

   Dôvodom je najmä čas a že už mi to viac berie ako dáva. Novinky priebežne sledujem, začala som viac chodiť do knižnice, najviac naša knižnica požičiava aj eknihy, takže veľa kníh si môžem požičiať a prečítať v svojom tempe. Pri spoluprácach som bola viazaná nejakým termínom (zvyčajne do mesiaca), potom samozrejme spraviť fotku, vymyslieť text. V okamihu, keď sa z koníčka stáva niečo ako práca, tak už to nie je tak prirodzené. Preto som sa rozhodla ich ukončiť.
   Naviac mi prestanú pribúdať knihy a to je minimalistické. 😀

   A teda viac článkov zo života a z cestovania je v pláne. Tie knihy chcem mať už len tak nejak pomimo, na čo zaujímave narazím a prevažne len v stories na IG.

   Robiť si súhrny je skvelé, aj denné, hoci na tie nie je vždy čas a chuť. Ale práve vďaka tomu jevidieť ten posun a ako rýchlo mesiac utiekol. Stojí za to si nájsť na ne čas.

   Držím palce, aj s meditáciou. Ono je to dosť ťažké, mne pomohol spočiatku Yoga House, kde som od lektoriek meditácie odkukala dobré tipy. Teraz mám rozčítanú knižku Všímavost a myslím že sa vďaka tomu posuniem na ďalší stupeň, ak to tak môžem napísať. 😀

 • Reply Andrea 26.7.2019 at 21:19

  Můžu se ještě zeptat, jak u tebe probíhají ty denní souhrny? Před spaním si rekapituluješ den? Dáváš si na ten další nějaké „cíle“? To by mě zajímalo

  • Reply Orvokki 31.7.2019 at 13:33

   Mám na to v diáry (The Žurnál) miesto na konci každého dňa. Dnes už to nepíšem každý deň, len keď mám pocit, že ten deň stál za nič, nič som nestihla a nič sa nestalo, vtedy si nájdem čas na zamyslenie sa. A len v kľúčových slovách napíšem, čo mi spravilo radosť, vždy sa snažím nájsť aspoň tri veci. Kedysi som to písala častejšie keď som mala pocit, že sa nikam neposúvam, teraz už tú potrebu nemám, resp. sa deje toho toľko, že by mi nestačila celá strana. Ale ja si do diára značím (často i spätne) aj také veci ako že sme boli s Adamom na zrmzline, v múzeu, na kúpalisku atď. Takže ten diár je svojim spôsobom i denník.

 • Reply #7 Angličtina – Orvokki's blog 6.10.2019 at 12:53

  […] predchádzajúcom článku, ktorý bol zameraný na minimalizmus som naznačila jednu zmenu, ktorú chystáme. Teraz už to nie je žiadne tajomstvo. Na jeseň […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.