O živote a materstve

#4 Španielčina

14.6.2019

V roku 2011 som bola na Erasmus pobyte v Španielsku. Do Ovieda som odlietala s tým, že predmety budem mať v angličtine a tak som pred odletom vedela povedať iba Soy Barbora, soy de Eslovaquia pero vivo y estudio en la República Checa. Hola, perdone a gracias. Fakt. Nič viac. Potom som prišla, stretla sa svojim koordinátorom a zistila, že Španieli nie len že nehovoria po anglicky, ale naviac budem mať predmety v španielčine. Všetky.

Za mesiac som sa ten jazyk naučila, ale dalo to dve hodiny denne kurz a dve doma. Po štyroch mesiacoch som spravila skúšky, odišla zo Španielska so sebavedomím, že všetko dokážem, spravila skúšky aj na domovskej univerzite, pretože španielské predmety mi neuznali, nemusela som tak opakovať ročník a zvýšila som si sebavedomie, že fakt dokážem všetko, ak chcem. A na španielčinu som potom zabudla, pretože som ju už nepotrebovala.

S bližiacou sa turistikou po Camino Primitivo som si spomenula, že by som mohla jazyk oprášiť. Vytiahla som starú učebnicu, podľa ktorej sa mi dobre učilo, nainštalovala aplikácie Duolingo a Memrise, ktoré ma teda po mesiaci prestali baviť, pretože tie prvé lekcie boli jednoduché a ja som stále opakovala to, čo už somn vedela, ale španielčinu som si oživila. Nie dokonalo, ale keďže už máme púť za sebou, môžem povedať, že stačilo.

Dohovorila som sa, rozumela som a mala som výhodu aj pred manželom. Ten totiž perfektne ovláda angličtinu, všetky tie zdvorilostné frázy a hovorí pekne a čisto. Lenže tomu Španieli nerozumejú. Ja s mojou základnou angličtinou v kombinácii so základnou španielčinou som si s nimi pokecala oveľa viac.

A keďže v hlavách máme taký plán, že na jeseň pôjdeme Camino Inglés (a o rok-dva znova Camino Primitivo, dlhšie a dobrodružnejšie), tak so španielčinou nekončím a pokračujem. Trio Memrise – Duolingo – Učebnice současné španělštiny 1.díl mi vyhovuje, stačí a budem sa k nemu naďalej vracať. Nie každý deň, ale keď si nájdem pár minút párkrát do týždňa, bude to tak akurát.

Ostatné predsavzatia

 • Január: otužovanie
 • Február: pôst
 • Marec: žiadna obrazovka po deviatej večer
 • Apríl: španielčina
 • Máj: meditácia
 • Jún: minimalizmus
 • Júl: angličtina
 • August: LCHF (low carb high fat)
 • September: turistika
 • Október: návrat do práce
 • November: dokončiť moje poznámky o materstve a cestovaní do ucelenej formy
 • December: joga a prevrátené pozície

Otužovanie rovnako ako minulý mesiac. Občas zaraďujem studenú sprchu a odolnosť na chlad mám už tam, kde mi vyhovuje. Toto sa osvedčilo najmä pri turistike, pretože nie všade tečie plynulo teplá voda. A občas je chladno, prší alebo fúka a ja som s tým v pohode.

Pôst stále len krátky prerušovaný, vyhovuje mi, netreba meniť. Digitálny detox pokračuje tak ako som ho opísala vo včerajšom článku.

Na turistike sa ohromne dobre medituje a vedome kráča. Najmä keď Adam spí. Príroda okolo, nemusím nič riešiť, v hlave myslím len na každý jeden krok. Vždy pár minút. Začínam to prenášať aj do bežného života, keď sme doma. Vedome si umývať zuby a nemyslieť pritom na to, čo budem robiť večer. Čakať na MHD a len čakať. Byť s Adamkom na ihrisku a len sedieť, pozorovať ho. Počúvať doma menej hudby ako kulisu ale viac vedome alebo si naopak vychutnať ticho (a štebot vtákov na záhrade).

Minimalizmus. Už takmer nemám čo triediť. Ale brat sa tento mesiac odsťahoval, takže vymýšľam, aké najlepšie bude rozmiestnenie v uvoľnenej izbe. Určite tam necháme gauč a zavesíme projektor, aby sme mohli sledovať filmy cez celú stenu. TV nemáme a stále nás neláka si ju kúpiť. Ja si tam prenesiem zo spálne stôl, kde budem šiť a písať. Adamkovi spravíme jeden malý kútik, kde bude mať hry a hračky. Veľký priestor dostane herňa, kde bude mať časom zavesené gymnastické kruhy. Presunula som tam i Piklerovej triangel a húpaciu dosku. Aby mal dosť pohybovej aktivity aj doma. Lezeckú stenu nechávame v jeho izbičke, tá sa nám nakoniec nechce prehadzovať. Každopádne sa viac uvoľni detská, spálňa i kuchyňa, takže byt bude pôsobiť vzdušnejšie a bude v ňom viac priestoru. Dokončíme to ale až po návrate zo Španielska a kruhy až v lete.

Angličtina tento mesiac viazla, ani som nepozerala filmy s anglickými titulkami. Vlastne len v aplikáciách Memrise a Duolingu s ňou prichádzam do styku, pretože sa učím španielsky cez angličtinu.

Musím prísť na to, ako udržať zdravé stravovanie na turistike, keď sme viac dní preč. To mi príde aktuálne ako najväčšia výzva. Nosiť orechy dá zabrať, sú ťažké. Čerstvé ovocie a zelenina, ideálne nebalené v množstve plastu, sa nedá kúpiť všade, najmä keď ideme cez malé obce, kde je len jeden obchodík. No skrátka, doma to ide, na cestách je to náročnejšie.

Turistika bola vo veľkom, išli sme časť cyrilometodejskej cesty a juhomoravskej jakubskej. Turistický týždeň ako príprava na Španielsko. Zistila som, aké tempo mi sedí, čo ťahám zbytočne, čo chýbalo, ako to baví Adama. No skrátka veľa cenných skúseností a na Camino Primitivo sa cítim dosť pripravená.

V štvrtok a v piatok sú moje pracovné dni, naviac občas už Adamko v školičke aj prespal, tak som mala i dlhší čas na prácu. A spanie v školičke mu nevadí, práve naopak, chcel ostávať dlhšie, takže od júna bude bývať pravidelne a ja tak budem mať nie 3-4 hodiny ale 6-7 hodín na prácu.

Jeden z našich firemných benefitov pre matky na materskej je mentorka. Hneď ako bola možnosť som si ňou dohodla stretnutie. A pomohla mi s jednou mojou myšlienkou. Že by som si skúsila spraviť prednášku pre rodičov o cestovaní s batoľaťom. Reálne to vidím až na koniec roka, ale už teraz začínam pracovať na celom koncepte. Síce sa odkláňam od pôvodnej témy, ale dáva mi to väčší zmysel.

Na jogu nebol vôbec čas, keď som mala možnosť ísť do Yoga House, nebola tam lekcia, ktorá ma zaujímala. Manžel bol dva týždne na služobke, ja s Adamkom na turistike, doma nebol priestor. Takže tento mesiac žiadna joga. A nebude ani budúci mesiac, to už viem. Vrátim sa k nej v júni.

Zdroj obrázkov: pexels.com

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.