O živote a materstve

365 dní s Duolingo

21.11.2021

Nedávno som dosiahla 365 Day Streak v aplikácii Duolingo. V skutočnosti sa jej venujem dlhšie, len predtým som polroka nešla denne. Sem tam mi na Instagram chodia otázky, ako som s aplikáciou spokojná, aký je tam kurz fínčiny, ktorý som spravila komplet celý, v čom je Duolingo lepšie. Takže po roku aktívneho používania by som to zhodnotila následovne.

▪️Jednoznačne platená verzia, ak sa chcete učiť denne a bez obmedzení. Inak je to opruz, reklamy, mňa to demitovovalo. Až s Plus verziou som začala mať viditeľný pokrok. Takže ak to myslíte vážne, tých 15 € na mesiac za to stojí.

▪️Zo všetkých vyskúšaných appiek mi Duolingo sedí najviac a má aj kurz fínčiny. Ale je to individuálne, každému vyhovuje iné, treba vyskúšať na pár týždňov. Skúšala som viaceré aplikácie, ešte Memrise bolo celkom fajn, no Duolingo si ma získalo najviac a má v ponuke aj menšie jazyky. Ja som sa na ňom dosť zdokonalila v španielčine, vyskúšala som si trochu arabčinu (ku ktorej sa chcem ešte vrátiť) a teraz sa sústreďujem na portugalčine, keďže fínsky kurz som už skončila a nemám sa tam kam viac posunúť (okrem opakovania, ktoré si dávam raz z týždeň).

▪️Super je, že si môžete ísť viac jazykov naraz. Vo vašom tempe. Postupne i súčasne. Ako vám vyhovuje. Pár slovíčok na letnú dovolenku, jazyk ktorý nepotrebujete ale baví vás, len to skúšate, nudíte sa, nemáte čo s voľným časom, ste súťaživý… Nech je váš dôvod akýkoľvek, Duolingo poskytne fajn nástroj.

▪️Aký je kurz fínčiny? Už sa dohovoríš? ➡️ Je krátky. Bohužiaľ krátky, slovná zásoba niečo cez tisíc slov, dá sa prejsť za tri až šesť mesiacov komplet. Je to fakt základ, viem objednať jedlo, spýtať sa jednoduché otázky, poznám potraviny a jedálny lístok, pointu v detskej knihe alebo jednoduchého rozhovoru, máličko gramatika. No dalo mi to to čo som očakávala, viem, že na viac musím prejsť k ďalšiemu zdroju, už som si kúpila učebnicu fínčiny a možno znova časom lektorku/kurz/koučovanie. Ale na základ to bolo super. O niektorých frázach sa mi aj sníva. 

▪️Sú tam ale i vymakanejšie jazyky, napr. portugalčina, francúzština, španielčina atď. Majú obrovský obsah, viac lekcií, slovíčok a gramatiky, mikropríbehy, trénuje sa výslovnosť, sú podcasty. Kurzy ktoré vám zaberú roky a naučíte sa ten jazyk na oveľa lepšiu úroveň po viacerých stránkach. Jazyky, kde sa nepíše latinku, majú aj nácvik písmen (hindi, arabčina, kórejčina, gréčtina…). Tam verím, že sa naozaj dokážete dobre dorozumieť a jedine čo budeme musieť potrénovať, je písanie dlhších textov a potom komunikácia so skutočným človekom.

▪️Za mňa je Duolingo jednoduchý a motivačný spôsob, ako sa na pár minút denne a za niekoľko mesiacov dá naučiť základ jazyka. Ak chcete niečo intenzívne, idete na pár týždňov do cudzinci na intenzívny kurz. Ak chcete podrobné, idete na univerzitu alebo do jazykovky. Ak vás to len baví, nechce sa vám nikam chodiť a ani do toho investovať veľa peňazí, stiahnete si Duolingo (alebo inú aplikáciu ktorá vám vyhovuje) a idete kedy chcete, koľko chcete, kde chcete. 

Či to za to stojí zistíte až po čase a podľa toho, čo od jazyka očakávate. Ja som spokojná na 100 %.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.