Blog Pekné veci

3+1 obľúbené brnenské adresy

18.9.2018

Že mám Brno mimoriadne rada nie je žiadnym tajomstvom. Je to mesto veľké tak akurát, kúsok do prírody, veľa parkov, veľa možností, skvelé gastro podniky, divadlá, športové možnosti, odkedy mám Adamka tak zisťujem, že i miest a obchodov súvisiacich s deťmi. A odkedy sa zaujímam o zníženie množstva odpadov, tak nadšene sledujem, že to v Brne ide celkom jednoducho.

Obľúbených miest mám viacero a je možné, že raz napíšem aj o ďalších. Na dnes som si ale pripravila článok o troch obchodoch a jednom bistre, kde sa vždy rada zastavím. Spája ich totiž jedinečná poloha. Začneme kúsok od centra, na Obilnom trhu. Tam majú skvelé detské ihrisko, akurát býva často plné. A hneď na rohu je moja prvá zastávka. Detské kníhkupectvo Dlouhá punčocha. Na vedľajšej ulici je obchodík Place Baby s tými najlepšími vecami pre najmenších a ešte o jednu ulicu ďalej chodím nakupovať bez obalu do Nasyp si. A keď vystihnem obednú pauzu, prečkám ju v bistre Natutti s krásnou dlažbou.

Len dodám, že celý článok je moja vlastná iniciatíva, pretože blog a sociálne siete beriem ako miesto dobrých odporúčaní a tipov. Z toho, že o nich píšem nič nemám, skôr naopak, každá návšteva ma stojí peniaze. Ale sú to miesta, kde ich nechávam celkom rada.

Dlouhá punčocha

O detskom kníhkupectve Dlouhá punčocha som prvýkrát počula na minuloročnom vianočnom trhu. Mali pár dní svoju prezentáciu v sklenenej unimobunke priamo na námestí. Zaujala ma vo výklade kniha, ktorú som si dnes konečne i kúpila. Od adventu ich pravidelne sledujem a keď som zistila, že chystajú kamenné kníhkupectvo, bola som nadšená.

Je to nádherný priestor, kam chodím s Adamkom veľmi rada. Vyberajú len tie najlepšie knihy a obe majiteľky sú úžasné. Robia aj rôzne akcie pre deti, my už sme boli na anglickom čítaní a postupne budeme chodiť na ďalšie, verím, že Adamko o ne začne postupne prejavovať čoraz väčší záujem.

Kníhkupectvo nájdete na ulici Jiráskova 2. Majú knihy v češtine, angličtine, poľštine a myslím, že pár i v ďalších jazykoch. Obe majiteľky vám ochotne poradia, nech už hľadáte knihu pre akýkoľvek detský vek či pre akúkoľvek výnimočnú detskú osobnosť. A naviac vám spravia kávu. Deti sú vítané, Adamko obzvlášť odporúča písací stroj.

Place Baby

Keď sa ma bezdetní známi pýtajú, kde kúpiť niečo pekné a originálne pre novorodenca v rodine, posielam ich do Place Baby. Keď hľadám darček pre deti kamarátok alebo keď chcem niečo nové pre Adamka, idem do Place Baby. Obchod je na Čápkovej 11 a je to taká detská obdoba Place Store, ktorý možno poznáte na Moraváku.

Jediná nevýhoda je, že doň nevojdete s kočíkom. Výber je ale obrovský, oblečenie, hračky, dekorácie, knihy, keramika, pomôcky na hrubú motoriku i detské výživy. Všetko lokálne, prevažne od malých českých výrobcov. Dominujú prírodné materiály, značky majú za sebou príbeh a pani majiteľka si na výbere dáva záležať. A tiež ochotne poradí.

Ak chodíte do Prahy na festival mini, tak Place baby je taký festival mini, akurát celoročný. Nájdete tam naozaj od každého niečo a ešte budete mať problém odísť iba s tým, prečo ste tam išli.

Nasyp si

Vlastne ani neviem, prečo si ma tento malý obchod s bezobalovým tovarom tak veľmi získal. Je otvorený len pár mesiacov, nájdete ho rovno pri zastávke Úvoz. Majiteľke Terezke ohromne fandím a na nákup tam sa vždy teším. Adam si tam zábavku našiel tiež a naposledy polieval krhličkou kvetiny.

V Brne to nie je jediný bezobalový obchod, ale je jediný minimalistický. Niektoré zdravé výživy majú aj bezobalovú sekciu, lenže popritom i regále s potravinami v plastových sáčkoch. Nič proti tomu, sama občas také kupujem, lebo iná možnosť nie je. Ale v Nasyp si sa mi páči práve tá jednoduchosť. Až na pár poličiek, kde sú sklenené poháre s orieškovými maslami, chilli či džemami, všetko si musíte nasypať alebo naliať do vlastných nádob. Čaje, sušené ovocie, luxusné keksíky od Hanky Zemanovej, ryža, cestoviny, müsli, múky a aj drogéria. Výber sa rozširuje, ja netrpezlivo očakávam orechové múky.

Ak by som bola vegetarián konzumujúci viac obilnín a strukovín, bola by som tam ako doma. Teraz chodím najčastejšie pre Šufánek maslá, sušené mango, špaldové bio krekry s dyňovým semiačkom a cesnakom a špaldové kakaové bio zvieratká. A bambusové zubné kefky v detskej veľkosti, lebo Adam ich sem-tam hodí do odpadu v umývadle. Už tam dopĺňam aj drogériu do vlastných nádob a keď domíňame zásoby čajov, budem chodiť aj na tie.

Natutti

Posledný tip je na bistro Natutti, ktoré zatiaľ ide v skúšobnej prevádzke. Má nádherné dlaždice a to je popravde to, čo ma tam prilákalo. Prvýkrát som išla okolo zrovna v deň otvorenia. Prvá návšteva ale bola až o pár dní neskôr, keď som trafila obednú prestávku v Nasyp si. Bistro je totiž hneď vedľa.

Majú čoraz väčší výber vegetariánskych a veganských pokrmov, slaných i sladkých. Ja síce vegan nie som, ale občas si na veganské jedlo zájdem, aby som mala zmenu a objavila potraviny, ktoré bežne nejedávame. Napríklad tempeh, ktorý robia so sendvičom.

Vyhovuje mi aj to, že zatiaľ nebýva bistro plné ľudí, takže s Adamkom je návšteva jednoduchšia. Samozrejme im ale prajem veľa zákazníkov. Obzvlášť ak ste fanúšikmi zmrzliny Božský kopeček a cukrárni Tutti Frutti. Nattuti je ich súrodenec. Robia aj kávu, majú limonády a najnovšie by mali začať robiť aj polievku s hlavným jedlom. Tak to si tam asi zájdeme s Adamkom častejšie.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.